آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

کوهنوردی به ارتقای سطح آموزشی نياز دارد
نویسنده : آنا - ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸٦
 

....

با تشکر از فرشید فاریابی

به اعتقاد جمعي از وبلاگ‌نويسان كوه‌نورد هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت كوهنوردي ايران قرار دارد.

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ جمعي از وبلاگ نويسان کوه‌نورد (کوه نويسان) صعود مشترک خود را در راستاي بررسي مسائل کوه نوردي کشور برگزار کردند.

اين برنامه با صعود به ارتفاعات اشترانکوه در لرستان و برگزاري نشست مشترک در کناره‌هاي درياچه گهر به انجام رسيد و در پايان بيانيه کوه نويسان در خصوص مسايل مطرح منتشر شد.

در اين بيانيه با اشاره به مشکلات موجود در حفاظت از محيط‌هاي کوهستاني تاکيد شد: «تلاش براي دست يافتن به توسعه، نمي‌تواند توجيهي براي نابودي طبيعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبيعت خود جزئي از اهداف توسعه پايدار است. در اين راستا تراشيدن کوه‌ها براي ساختن جاده‌ها و ايجاد تاسيسات مخرب ديگر به هر بهانه‌اي، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخريبي طراحان اين‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زيستي موجودات و انسان است.»

همچنين اين وبلاگ نويسان در بيانيه نشست خود با اشاره به افزايش تخريب اکوسيستم محيط‌هاي کوهستاني، کاهش اين خسارت‌ها و حفاظت از محيط کوهستان را منوط به برنامه‌هاي عملي و دوري از شعارزدگي عنوان کرده و کوه‌نوردي مسئولانه را مورد تاکيد قرار دادند.

کوه‌نويسان در نشست سوم با اشاره به افزايش حوادث کوه‌نوردي در کشور ضرورت بازنگري در سياست‌هاي فدراسيون کوه‌نوردي را مورد اشاره قرار داده و تاکيد کردند: «کوه‌‌نورد پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي لازم، مي‌تواند درک درستي از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسيون کوه‌‌نوردي مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌هاي فني اين رشته‌ است بنابراين هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت قرار دارد تا در سايه اين آموزش‌ها به صعودهايي ايمن دست پيدا کنيم و کمتر با حوادثي که اغلب ناشي از عدم آشنايي افراد از اصول فني است مواجه شويم.»

کوه نوردي و حضور مسئولانه در محيط هاي کوهستاني، ضرورت گسترش آموزش هاي فني و فرهنگي به علاقمندان، مديريت اصولي تاسيسات و پناه گاه هاي کوهستاني موجود از سوي فدراسيون کوه نوردي و ضرورت در بازنگري برنامه هاي صعود پرتعداد به قلل ايران از ديگر محورهاي بيانيه نشست سوم وبلاگ نويسان کوه‌نورد است.

اين برنامه سومين نشست از اين دست برنامه‌هاي جمعي کوه‌نويسان ايران است که به همت گروه کوه نوردي تاريانا از شهرستان اهواز به مدت چهار روز در ارتفاعات اشترانکوه برگزار شد.

دومين نشست کوه نويسان در تاريخ 17 و 18 اسفندماه گذشته در ارتفاعات توچال با شعار «هم دل، هم گام، هم نفس» پيش از اين برگزار شده بود.

نخستين نشست وبلاگ نويسان کوه نورد در پناه گاه پلنگ چال تهران در سال 1384 برگزار شد که استمرار آن ممکن نشد و سري جديد اين نشست‌ها به همت گروه جديدي از وبلاگ نويسان پي گرفته شد.

.................


 
 
صعود دوم وبلاگنويسان
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸٦
 

دومین صعود مشترک وبلاگنویسان درکنار دریاچه گهر از ۱۳ لغایت ۱۷ خرداد ماه برگزار شد. گرچه به دلایل زمانی مکانی و غیره بسیاری از کوه نویسان از جمله خود من موفق به شرکت در این برنامه نشدیم و همچنین سقوط منجربه فوت یکی از کوهنوردان که شرایط این برنامه رو هم تحت الشعاع قرار داد اما امیدواریم با برگزاری صعود سوم دماوند با حضور پرشور همه شما دوستان عزیز این حرکت ادامه پیدا کرده و در جامعه کوه نویسی  تبدیل به یک عرف شود. مطمئنا دراین دو برنامه کاستی هایی بود که شاید با هدف نشست وبلاگنویسان فاصله ای دورداشت. اما هدف از برگزاری شان تداوم و پایداری آن بود و گروه تاریانا با اعضای صمیمی و دلسوزش برای بقا و تداوم آن و با وجود عدم همکاری دیگر گروه ها تلاش زیادی کردند که قطعا صعود مشترک وبلاگنویسان نه جز برنامه های تقویمی تاریاناست نه مختص به عده ای خاص. شرکت پرشور دوستان کوهنورد و ارائه نظرات جهت هرچه پربار کردن این برنامه ها نهایت آرزوی ماست و مسلما  نیازمند همکاری همراهی همفکری و مشارکت همه دوستان کوه نویس چه در دنیای اینترنت و چه در مجلات کتب و مقالات مختلف و همچنین حضور پررنگ اساتید و بزرگان این عرصه هستیم.

 متن زير بيانيه صعود مشترك وبلاگنویسان به قلم مهري جعفري ميباشد

.........................................................................

 

به نام خدا

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی

غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد

ما اجرا‌کنندگان برنامه جمعی وبلاگ ‌نویسان کوه ‌نورد و طبیعت ‌دوست، با صعود خود به قله سنبران اشتران ‌کوه و حضور خود در منطقه زیبای دریاچه گهر، ضمن اعلام حمایت از کلیه حرکت‌های گروهی در جهت حفظ طبیعت ایران و با توجه به عمق خطراتی که کوه‌های ما را تهدید می‌کند مراتب نگرانی خود را از شرایط  حاضر بیان داشته و همراهی خود را با تمامی کسانی که با ما اهداف مشترک دارند در جهت تلاش برای تغییر آن، با بیان برخی از این نگرانی‌های خود به شرح زیر اعلام می‌داریم:

1- تلاش برای دست یافتن به توسعه، نمی‌تواند توجیحی برای نابودی طبیعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبیعت خود جزئی از اهداف توسعه پایدار است. در این راستا تراشیدن کوه‌ها برای ساختن جاده‌ها و ایجاد تاسیسات مخرب دیگر به هر بهانه‌ای، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخریبی طراحان این‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زیستی موجودات و انسان است. 

 

2- کوه ‌نورد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، می‌تواند درک درستی از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسیون کوه ‌نوردی مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌های  فنی این رشته‌ است بنابراین هزینه کردن برای آوردن مربیان خارجی و ارتقای سطح آموزش مربیان داخلی در درجه اول اهمیت قرار دارد تا در سایه این آموزش‌ها به صعودهایی ایمن دست پیدا کنیم و کمتر با حوادثی که اغلب ناشی از عدم آشنایی افراد از اصول فنی است مواجه شویم.

3- حفظ اکوسیستم کوهستان فقط با شعار امکان‌ پذیر نیست و حتا حضور کوه‌نورد طبیعت‌دوست، ناخواسته به عنوان یکی از عوامل تخریب آن مطرح می‌شود؛ بنابراین ما با صرف‌ نظر کردن از بسیاری از خواسته‌های راحت‌ طلبانه خود، تلاش می‌کنیم آثار حضور خود را در این اکوسیستم  کم ‌رنگ کنیم.

 

4- سهل انگاشتن خطرات کوهستان از جمله امن جلوه دادن آن با ساختن پناه‌گاه‌ها  نه تنها منجر به بروز حوادث بسیاری شده که افراد با احساس در دسترس قرار داشتن کوه‌ها دچار آن شده‌اند بلکه این امکانات موجبات آلودگی طبیعت را با حضور افراد آموزش ندیده و مبتدی فراهم کرده است. بنابراين ما به آموزش کوه‌نوردان در استفاده از ابزار و امکاناتی که کمترین آثار را در طبیعت به جا گذاشته و بیشترین ایمنی را به آنها بدهد تاکید می‌کنیم.

5-  فدراسيون كوهنوردي موظف به بازسازي و نوسازي امكانات و تجهيز پناه ‌گاه‌ها و جان‌ پناه های موجود است تا تبدیل به محل تجمع زباله و محل تفریح افراد فاقد احساس مسئولیت نشود و بتوان روی آنها به عنوان محلی برای مراجعه امدادگران و استفاده مصدومان حساب کرد .

6- صعودهای سراسری با شرکت افراد زیاد در کوهستان که از طرف نهادها و سازمان‌ها و گاه حتا از طرف متولیان این ورزش به مناسبت‌های مختلف و حتا در قله‌های بلند برگزار می‌شود نتیجه‌ای جز تخریب و فرسودگی خاک و آسیب رساندن به خود این افراد که اغلب فاقد آموزش‌های لازم هستند، نخواهد داشت.

در پایان صعود خود را تقدیم می‌داریم به دوستان کوه ‌نوردمان که در بهار امسال جان خود را در کوه‌ها از دست دادند و آرزو می‌کنیم که کمتر با چنین حوادثی که عزیزانمان را از ما می‌گیرد مواجه شویم.

ما برنامه‌های خود را برای جلب حمایت افراد در داشتن صعودهای ایمن ، كوه پاك و تفكر گـروهي ادامه خواهـیم داد تا بتوانیم با هم ‌فکری هم و هم‌ گرایی در رسیدن به اهداف مشترک به نتایجی موثر دست پیدا کنیم.

برنامه بعدی ما در تاریخ نيمه اول شهريور ماه 1386 در منطقه دماوند و صعود قله دماوند(  يال جنوبي ) خواهد بود. 

 ...................................................................

 گزارش برنامه گهر و اعلام بیانیه صعود به قلم 

احسان سالاروند اينجا

علی مطلق اينجا

مشولی اينجا

دايی علی اينجا 

علی قادری اینجا

بچه های گروه کارون اینجا

خسرو جمشیدی اینجا

محمد ذبیحمند اینجا

حامد حصاری اینجا

بهنام عندلیب اینجا

و

طنز صعود مشترک دوم اینجا

را کليک کنيد

.............


 
 
باز هم حادثه
نویسنده : آنا - ساعت ٦:٤۱ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٦
 

بچه های وبلاگنویس در دومین حرکت خودجوش خود دوشنبه عازم منطقه اشترانکوه و دریاچه گهر شدند با شعار :  صعود ایمن  کوه پاک  تفکر گروهی !!

 متن کامل بیانیه این صعود متعاقبا اعلام خواهد شد.طی آخرین تماسی که با استاد مشولی داشتم همگی سالم و سلامت بودند علی قادری هم به همراه تیم وبلاگنویسان قله سنبران را صعود کرده و به دریاچه برگشته اند و قرار است طی یک حرکت نمادین در جهت حفظ محیط زیست کوهستان گروه تاریانا اقدام به جمع آوری زباله از اطراف دریاچه بنماید که کاری بس شایسته و زیباست. به تمام دوستان عزیزم خسته نباشید میگویم.

 شعار این صعود  ؛کوه ایمن؛ به جهت اتفاقات و حوادث ناگواری بود که اخیرا در دنیای کوهنوردی شاهدش بودیم و امیدوار بودیم که دیگر از این دست حوادث برای همنوردان عزیزمان رخ ندهد که با شنیدن خبر فوت یکی از کوهنوردان سقزی در اثر سقوط به یخچال که تاثر و تاسف مان را برانگیخت پی بردیم تا رسیدن به مرحله ای که برنامه های کوهنوردی ما از ضریب ایمنی بالایی برخوردار باشد و تا رسیدن به فرهنگ صحیح صعود فاصله داریم و اشترانکوه باز نشان داد مانند توچال و علم کوه همچنان کانون حوادث مرگبار کوهنوردیست.

با ابزار تاسف و همدردی با دوستان و خانواده این کوهنورد عزیز باز هم بر  ؛صعود ایمن  کوه پاک و تفکر گروهی ؛ تاکید کرده آرزوی سلامتی برای همه کوهنوردان عزیز را داریم.


 
 
تبريک
نویسنده : آنا - ساعت ٢:٥٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٦
 

جناب آقای  عباس رنجبر  انتخاب شایسته شما به عضویت تیم ملی کوهنوردی کشور جهت صعود به قله برودپیک را تبریک میگویم.

..

امیدوارم با خبر های خوش و یک صعود جانانه برگردید.

با آرزوی سلامتی و پیروزی


 
 
اگر من رئيس فدراسيون شوم!!!!
نویسنده : آنا - ساعت ٥:٠٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۸٦
 

پست جالبي در طنز كوه بروز شد با عنوان اگر من رئيس فدراسيون شوم!!! با زبان طنز.

در راستاي اينكه از وقتي ما متولد شديم تا همين چند وقت پيش اين فدراسيون كوهنوردي دو تا رئيس به خودش بیشتر نديد كه يكي آقاجاني دامت افاضاته و ديگري سرپرست جديد اين برادر ديني حاج حسين هوايي كه به هر كدام نظرات و انتقادات بسيار شد از جمله خود ما كه كلي گير به ايشان داديم.

ادامه مطلب در طنزكوه

ولي اگه جدي هم به اين موضوع نگاه كنيم. شما اگه رئيس فدراسيون بوديد چكار ميكرديد؟؟؟؟