آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

میکائیل

آخرین عکسی که از میکائیل گرفتم. حدود یکماه پیش بارگاه سوم دماوند. قرار بود از گوسفندسرا یکروز صعود کنیم. من برگشتم. میکائیل صعود کرد.

......................

 

یکی از دوستان درباره میکائیل سوالی ازم پرسید بهش ایمیل زدم. دیدم بد نیست اونو  اینجا هم بیارم.

. . . میکائیل  با توجه به سنش یه کوهنورد استثنایی بود. قوی و با اراده که هر هفته پنجشنبه شب می اومد شیرپلا استراحتی میکرد و میرفت سمت قله و بعد برمیگشت سنگ سیاه میخوابید . این تقریبا برنامه ی همیشگی اش بود. هوا که گرمتر میشد دماوند و سبلان هم میرفت. 61 ساله بود و میدونم که خیلی ساله که کوهنوردی میکنه اما دقیقا نمیدونم چند سال!!

وسایل کوهنوردیش ابتدایی و ساده بود. یادمه این اواخر یه کفش فایبر خریده بود که همه جا خبرش به طنز پخش شده بود!   از باتوم کلنگ و کرامپون استفاده نمیکرد. سنگنوردی نمیکرد. اصولا یک قله نورد بود. یک کوهرو  توانمند که کار فنی انجام نمیداد. مطمئن نیستم که با اصول اونها آشنا بود یا نه...

به میکائیل و نوع کوهنوردیش انتقادات زیادی وارده.  به طور حتم مرگش هم نه یک اتفاق که به خاطر تفکری بود که بعد از سالها شکل خطرناک  خودشو نشون داد. تفکری که خیلی از جوانهای توچال بهش گرایش پیدا کردند و دارن ازش تقلید میکنند که همون کوهنوردی سرعتی با کمترین و سبکترین تجهیزات و صعود به قله تحت هر شرایطیه..  . اگرچه خود من و همنوردان نزدیک من هم مشابه این کوهنوردی میکنیم ولی از این روش دفاع نمیکنم  مطمئنا اگه به ادله کافی و راضی کننده ای برسم کلا روشمو عوض کنم. من فعلا در مورد کوهنوردی کاری رو میکنم که بیشتر ازش لذت میبرم و در مورد اینکه روشم درسته یا غلط زیاد فکر نکردم... . البته اینکه خودمو مثال میزنم برای اینه که از طرف طیفی از کوهنوردان جوان حرف بزنم. منظورم خود نوعی نیست. این موضوع میتونه خیلی موشکافی بشه و جای بحث داشته باشه.  میشه ازش یه مقاله به درد بخور و مفید درآورد .

..

..

همنوردان میکائیل به یادبودش جمعه ساعت ١ تا ٣ بعد از ظهر در محل شیرپلا مراسمی برگزار میکنند.

..

..

..

خبر های مهم اخیر:

  • عملیات آسفالت جاده دماوند (از دو راهی تا گوسفندسرا ) با پیگیری های مسئولین کوهنوردی فعلا متوقف شد.  
  • تیم منتخب بانوان جهت صعود به قله اسپانتیک امشب عازم پاکستان میشود
  • تیم جستجوی نانگاپاربات جمعه ١٩ تیرماه  توانست این قله را صعود کند.

..

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :

علی رئیس دانا

درگذشت ناگهانی  کوهنورد جوان  مرحوم علی رئیس دانا را به خانواده داغدارش و جامعه کوهنوردی  تسلیت می گوییم

 

 

گل علی رئیس دانا گل

.

.

.

.

 

به نقل از سایت قلمرو کوهستان علی رییس‌دانا، سنگنورد و عضو باشگاه هفت‌خوان شهر کرج، دیروز حین کار در ارتفاع در تهران، سقوط کرده و جان سپرد. این سنگنورد 32 ساله، بنیانگذار باشگاه سنگنوردی آراماز این شهر نیز بود.
بنا به اطلاعات رسیده، مراسم تدفین علی رییس‌دانا فردا در شهرستان کرج برگزار خواهد شد. همچنین به این مناسبت مراسم سوم و هفتم روز پنج شنبه ٢۵/۴/٨٨ ساعت ١۶ در مسجد جامع گوهردشت، خیابان هشتم منعقد می باشد.

.

.

.

علی رییس دانا

.

 

در همین رابطه در وبلاگهای دیگر:

محمد والی نژاد

حامد حصاری

هفت خوان کرج

....

....

....

این حادثه در تهران و حین کار اتفاق افتاده و جز تلفات کوهنوردی محسوب نمیشود. به همین خاطر عنوان پست تغییر یافت. با عرض پوزش از دوستان.

 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :

چوب خط تلفات کوهنوردی بروز شد: میکائیل هم رفت!

درگذشت میکائیل هاشمی بزرگمرد توچال را به خانواده محترمش و همه کوهنوردان تسلیت گفته و برای بازماندگان و دوستانش آرزوی صبر و سلامتی دارم.

 
گل  میکائیل هاشمی  گل


گفته بودم که میخوام چوب خط تلفات کوهنوردی رو که به ابتکار دایی عزیزالهی ایجاد شد ادامه بدم اما هیچوقت فکر نمیکردم اولین پستی که از سری چوب خط تلفات کوهنوردی مینویسم درباره مرگ میکائیل عزیزمون باشه! میکائیل رفت؟!! باور کردنی نیست. اون که خیلی قوی بود و به این راحتی ها تسلیم نمیشد. ظاهرا این هفته ١٩ تیر توی علم کوه مسیر سیاه سنگ ها دچار حادثه شده و ....!!  میکائیل رو هفت هشت ساله که میشناسم. درست از وقتی که کوهنوردی رو با توچال شروع کردم. بارها باهاش مسیر قله رو صعود کردم. همیشه باهاش مسابقه میگذاشتم. ولی به گرد پاشم نمیرسیدم. توچال سنگ سیاه و قله با اسم میکائیل تا ابد گره خورده. همه ما ازش خاطرات زیادی داریم. همه اونایی که زیاد به توچال میرن این پیرمرد قوی وسرحال و میشناختند. همیشه وقتی تنها کوه میرفتم خصوصا شب ها دلم خوش بود و خیالم راحت که هر کی نیاد بالا میکائیل میاد. میدونستم یا سر قله است یا تو راهه.  انگار همیشه توی سنگ سیاه منتظرش بودم.  به جرات میگم اون ابرمرد توچال بود. مرد روزها و شب های سخت و طوفانی اش. پیرمردی مهربون ساده فوق العاده قوی و بی ادعا!  اهل اردبیل بود و به جز توچال و دماوند و سبلان کوه دیگه ای نمیرفت! فوق لیسانس آزمایشگاه داشت و به زبان انگلیسی و فرانسه مسلط بود. اگرچه هرکی  ظاهر آروم و خاکی و بی پیرایه اش رو میدید سخت باور میکرد . چوب باتومش که یه چوب بلند بود کفش هاش اسپورتکس و کیسه خواب زمستونیش پتو و تابستونیش گونی. با یه چفیه و یه لهجه شیرین آذری و یه نگاه مهربون!!!  اونقدر در دل توچالی ها جا باز کرده بود که از بچه ١۵ ساله تا پیرمرد هم سن خودش باهاش دوست بود. خیلی ها از مرامش تقلید میکردند. اکثرا مردهای سن بالا و مجرد که همه زندگیشونو گذاشته بودند پای کوه و شبونه میرفتند قله. فرقه ای توی توچال بوجود اومد به اسم فرقه میکائیلیون. من و مستان که خیلی دلمون میخواست عضو گروهشون باشیم!!  آخرین باری که دیدمش همین یک ماه پیش بود توی بارگاه سوم دماوند که برای عکس یادگاری گرفتن چقدر التماسش کردیم.
 میخواستم از خاطرات و مشاهداتم از ١٨ تیر و اتفاقات پرهیجانش بنویسم. میخواستم به توصیه شهره عمل کنم و هدر وبلاگ و از سیاهی در بیارم اما نشد. این وبلاگ بازم سیاه پوش شد.
ای کاش این کامنت آرش رو نخونده بودم..  ای کاش این خبر تو سایت هیات کوهنوردی دروغ بود.. ای کاش اصلا نمیرفت علم کوه.. ای کاش از حصارچال میرفت .. ای کاش پرت نمیشد.. ای کاش لااقل دست و پاش میشکست اما نمیمرد.....!!  وااای خدا چی دارم میگم.  حیف که  این ای کاش ها دیگه فایده نداره.  

 

میکائیل خداحافظ...

توچال دیگر بدون تو  لطف و صفایی ندارد ...

همیشه در خاطر ما خواهی بود..

خداحافظ..

..

.. ............................................................................................

پی نوشت:

ناراحتگروه کوه نوردی آزاد تهران به سرپرستی میکائیل هاشمی ، و به همراهی هادی یزدی ، شایان غلامی و علی حاجی محمدی روز پنج شنبه 18 تیر ماه 9 صبح قرارگاه فدراسیون کوه نوردی رودبارک را به سمت پناهگاه سرچال  ترک می کنند. ایشان شب را در پناهگاه سرچال استراحت کرده و روز جمعه 88/4/19 ساعت 5 صبح از پناهگاه سرچال  به سمت علم کوه حرکت می کنند. ساعت 11 صبح در ابتدای مسیر سیاه سنگ به علت پارگی کفش های هادی یزدی ، حاج محمدی و هادی از ادامه مسیر منصرف می شوند و قرار می شود دو تن دیگر به سمت قله ادامه مسیر دهند. این دو نفر سیم بکسل ها را پشت سر می گذارند و به بالای سیاه سنگ می رسند اینجا بود که میکائیل اعلام می کند به علت خستگی ادامه مسیر برایش مقدور نیست. قرار می گذارند تا بازگشت شایان غلامی میکائیل همین جا استراحت کند و بعد از برگشت وی از قله  با هم به سرچال بروند. متاسفانه میکائیل هاشمی به سمت یخچال سقوط می کند  و به گفته ی دوستان وی در جای خطرناکی از حرکت باز میایستد.
. . . .

میکائیل هاشمی

ناراحتبه نقل از پایگاه اینترنتی کوهنوردان کلاردشت  بعد از 10.5 ساعت تلاش، کوه نوردان کلاردشت پیکر بی جان میکائیل هاشمی را به رودبارک انتقال دادند. صبح دیروز 21/4/88 گروهی از کوه نوردان کلاردشت به سرپرستی رسول نقوی به منطقه علم کوه اعزام شدند. گروه بعد از رسیدن به پناهگاه سرچال پس از استراحتی کوتاه به سمت علم چال حرکت کرد. شایان غلامی که یکی از همنوردان آن مرحوم بود جهت نشان دادن محل حادثه گروه را همراهی می کرد. حدود ساعت 11:30 صبح زیر قله سیاه سنگ پیکر بی جان میکائیل هاشمی روی یخچال کشف می شود.بعد از گرفتن چند عکس از موقعیت محل، جسد بلافاصله آماده حرکت به سمت پایین می شود. حمل پیکر مرحوم هاشمی در میان سنگ و لاخ های علم چال فقط با اراده و رشادت کوه نوردان میسر می شود. بالاخره پس از ساعت ها تلاش مستمر پیکر میکائیل هاشمی در قرارگاه فدراسیون کوه نوردی به خانواده اش تحویل داده شد.

...گریهگریهگریه

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۱ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :

سمینار کوهستان پاک و ایمن

 به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی سمینار یکروزه کوهستان پاک و ایمن با هدف آسیب شناسی وضعیت ایمنی و حفظ محیط زیست در ارتفاعات شمال شهر تهران و شناسایی راهکارهای تحقق شرایط مطلوب در این حوزه روز چهارشنبه ١٧ تیرماه در هتل المپیک تهران برگزار شد.
 
...
   قصد صحبت درباره موضوعات سمینار رو ندارم . برای من به عنوان یک شرکت کننده نکته قابل توجه در این همایش حضور کوهنویسان و کوهنوردان دست به قلم بود که مایه امیدواری و خرسندی بود. آقایان رضا زارعی عباس ثابتیان فرید عباسی حامد منصوری  عباس محمدی خانم مهری جعفری (که البته دو نفر آخر در سمینار شرکت نداشتند ولی مقالاتشان ارائه شد. مقاله آقای منصوری و آقای محمدی جز ١٢ مقاله برتر و مقاله خانم جعفری جز ۴ مقاله برتر انتخاب گردید.)  باید به این سرمایه های کوهنوردی بیشترتوجه و پرداخته شود . نکات بسیار جالبی که در برخی مقالات به چشم میخورد نشان از این داشت که کوه چه نقش مهمی در طبیعت ایفا میکند و با بهره گیری از شیوه های درست و آموزش صحیح به چه دست آوردهای بزرگی میتوان رسید و امیدوارم این حرکت با حضور پررنگتر کوهنوردان و دلسوزان طبیعت ادامه داشته باشد
.
.
............................
پی نوشت:
پرواز تیم اسپانتیک به دلیل عدم صدور ویزا از کشور مقصد روز چهارشنبه ١٧ تیر لغو و به زمان دیگری موکول شد.
...........................
  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :

صعودهای یادبود "ساجده "

مدت زیادی نیست که از تراژدی تلخ دماوند میگذره. کم کم دارم باور میکنم که ساجده از بینمون رفته. وقتی نه پی ام هامو جواب میده نه تلفن هامو ... . فضای داغ انتخابات  منو از پرداختن بیشتر به اون حادثه دور کرد. اینروزهای لعنتی یادش میکنم اگه اینجا بود چه رنگی بود؟ سبز سفید قرمز یا همون نارنجی پرتقالی؟! گاهی فکر میکنم اصلا خوش بحالش که نیست و این روزها رو نمیبینه!!!

...

دوستان زیادی مایلند به یادبود این عزیزان برنامه ای اجرا بشه. مرتضی صالحی و تازه کار  و سونیا خیلی دارن برای اجرای یک صعود قلم زحمت میکشن و امیدوارم وبلاگنویسان شرکت کنند. اما برای هرچه بهتر اجرا شدنش نیاز به کمک همفکری شما دارن. از اسپانسر گرفته تا مشورت برای تعیین محل برنامه. حتما کمکشون کنید. ولی در این بین برنامه های یادبود پراکنده ای بصورت شخصی اجرا شده که جا داره از ایشان تشکر کنیم که توی برنامه شون به یاد ساجده ی عزیز بودند:

١- با حضور نه نفر از کوهنوردان شرکت سرزمین خورشید و هیات کوهنوردی استان تهران و گروه کوهنوردی پارس خودرو (گروه اعزامی به موستاق آتا ی چین) در تاریخ ۵/۴/٨٨  تلاشی بر مسیر شمالی دماوند اجرا گردید به گرامیداشت یاد و خاطره ی  جان باختگان استان هرمزگان: ساجده کشمیری فرخنده معماری و حمید ترابی.


فرستنده عکس: آقای جعفر ناصری

٢- آقای وحید بیگی به یاد ساجده و همراهانش روز پنجشنبه صعودی به سنبران اشترانکوه داشته است. گزارش برنامه اش را اینجا بخوانید. ضمنا صعود به قله شهباز بلندترین قله استان مرکزی نیز به یاد فرخنده معماری انجام داده است که گزارش شهباز  هم اینجا.

٣- آقای احسان سالاروند نیز با صعود به کل جنون یاد کوهنوردان هرمزگانی را گرامی داشتند. گزارش احسان اینجا.

 

۴- آقای یوسفی (وبلاگ صدای کوهستان) آقایان محسنی و راوند خردادماه سال جاری به یاد ساجده کشمیری و همراهانش صعودی به قله سبلان داشتند. گزارش صعود اینجا

...

...

اگر برنامه ای از این دست اجرا شده  اطلاع دهید تا در این پست قرار گیرد 

..

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ تیر ۱۳۸۸
تگ ها :