آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

برای بازگشت عباس جعفری دعا کنیم


(عکس از وبلاگ مجید اسکندری)

 

آی عباث، آی عباث لعنت به سفر که هر چه کرد او کرد..
لعنت به سفر، به راههای خاکی که تو را و مرا و ما را به جایی می رساند. به جایی برای نشستن و قرار گرفتن. قراری که از آن تو شد و بی قراری که نصیب ما شد ...
عباث بی تو بازفت تنها افتاده است و کارون بی خودانه بر خود می غلطد. باد مویه می کند و زن ایلاتی چنگ بر چهره و موی بر می کند.
عباث برگرد که اینجا هرکس به انگاره ای انتظار تو را می کشد. انتظار نگاههای نیمه نیمه ات را، انتظار گفته های تند و بی قرارت را، انتظار جمله هایی که می خوردیشان و نمی گفتیشان نکند که به بی فهمی ما دچار شود ...
عباث برگرد ... تو هنوز راه ها داری که بروی، شب ها داری که بیدار بمانی ، غم ها داری که بخوری و اشکها داری که بریزی... برگرد که طاقت این راه نیست ما را ...برگرد ... دل به فریب رودخانه مسپار .. برگرد........

..

(نوشته: علی اسلام- از بخش کامنتینگ وبلاگ ازاد کوه)

..

..

..

تابناک: عباس جعفری، طبیعت گرد، ایران شناس، نویسنده، عکاس و کوه نورد سرشناس ایران در سانحه‌ای ناگوار در کشور نپال ناپدید شده است
به گزارش خبرگزاری محیط‌زیست ایران دوشنبه هفته پیش در حالی‌که عباس جعفری با یک قایق کایاک یک نفره در یکی از رودخانه‌های نپال در حال قایق سواری بود، دچار حادثه شده. قایق او برگشته و از دسترس همراهان خارج شده است.
از دوشنبه تا لحظه نگارش این خبر جست‌وجوها فقط منجر به پیدا کردن قایق عباس در مرز کشور چین و نپال شده است و هنوز اثری از خود او به دست نیامده.
عباس جعفری در 25 سال گذشته در زمینه‌های مختلفی چون عکاسی، راهنمای گردشگری، کوه نوردی و تدریس اکوتوریسم فعالیت می‌کرد.
جعفری متولد 1341 است و به بیشتر قله‌های بالای 7 هزار متر جهان صعود کرده و یکی از سرشناس‌ترین کوهنوردان ایران محسوب می‌شود.
عکس‌های او از طبیعت و مردم ایران و جهان در معتبرترین نشریات بین‌المللی (ازجمله نشنال ژئوگرافیک) چاپ شده و نیز عکس‌های کتاب "راه یاب ایران" نیز منبعی است از تصاویری که جعفری در طول سفر از گوشه و کنار ایران گرفته است.
او روزنامه‌نگاری را با مجله شکار و طبیعت پیشین آغاز کرده و همیشه سفرنامه‌ها و یادداشت‌ها و عکس‌های وی در معتبرترین نشریات گردشگری کشور چاپ شده است.
وی نقش قابل‌توجهی در شناسایی بسیاری از مناطق دور افتاده و مردم بومی ایران داشـــته و می‌توان گفت بسیاری از آیین‌های ایرانی به واسطه تلاش عباس جعفری بوده که اقبال ثبت و ماندگاری پیدا کرده است.
از جعفری هم‌اکنون کتاب راه یاب بیابانگردی در ایران از سوی انتشارات فرهنگ معاصر در مرحله تدوین نهایی قرار دارد.
وی تاکنون عمدتا به‌عنوان راهنمای سفر فعال بوده و در حال حاضر دبیر گروه اکوتوریسم خبرگزاری محیط‌زیست ایران (ایرن) است.
جعفری ازجمله همکاران روزنامه همشهری ‌بوده وعکس‌های زیبای اوازطبیعت ایران بارها درصفحه اول همشهری چاپ شده است .همچنان جست‌وجوها برای یافتن عباس ادامه دارد. برای نجات او دعا کنیم. کاری جز این نمی‌توان کرد.

...

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :

دل سنگ! دل تنگ!

بنفشه ای خوشرنگ ،

دمیده بود در آغوش کوه ؛

از دل سنگ ،

به کوه گفتم :

شعرت خوش است و تازه و تر 

وگر درست بخواهی ،

 من از تو شاعرتر ؛

که شعرت از دلِ سنگ است و

 شعرم از دلِ تنگ

...

فریدون مشیری

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٩:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٩ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :

تبریک

جا دارد به همنوردان و دوستان  خوبم که مرداد امسال در منطقه علم چال صعودهای خوبی انجام دادند تبریک و خسته نباشید بگم.

آقای عباس محمدی گرده آلمانها را فری سولو صعود نمودند همچنین طی یک کرده دونفره با خانم سمیرا صمیمی مسیر لهستانی های ۴۸ را یک روزه صعود کردند.

آقای علی هکی طی یک کرده دو نفره مسیر گرده آلمانها  را کامل و همچنین مسیر اراکیها را طی کرده دونفره با خانم گلناز مسعودی نیمه تمام صعود کردند.

 آقای پژمان زعفری مسیر لهستانیهای ۵۲ را انفرادی و طی ١٩  ساعت صعود کردند (از علمچال به علمچال)  که در نوع خود کم نظیر است و  با بررسی آن میتوان رکوردی به نام ایشان ثبت کرد .

آقای مصطفی عباسی  به همراه سینا رستمی از رشت مسیر اراکی ها را یکروزه و همچنین گرده آلمانها را همراه با تیم رشت صعود نمودند.

 .

شهرستان اراک در پرورش سنگنوردان و دیواره نوردان خوب پتانسیل بالایی دارد امیدواریم مسئولان ورزش این شهر مساعدت های بیشتری با این رشته و ورزشکاران این رشته بعمل آورند .

با تشکر از آقای هکی و وبلاگ شاهین اراک 

....................

 محمد جلالی اطلاعات خوبی از تاریخچه صعودکنندگان دیواره علم کوه  در وبلاگ پیک لجور منتشر کرده است. البته لازم به ذکر است که این اسامی فقط مربوط به کوهنوردان اراک (و همنوردانشان از شهرهای دیگر) میباشد.

 ..................

همچنین مرداد امسال مسیر جدیدی به نام "مسیر کرجی ها" در دیواره علم کوه گشایش شد. به نوید عظیمی و احسان پرتوی نیا و دوستانشان تبریک میگویم. برای خواندن گزارش به وبلاگ کوهنوردی نوید سری بزنید. 

.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳۸۸
تگ ها :