آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

گاشربروم و ایرانی ها

امروز در حال وبگردی به مطلب جالبی در وبلاگ "باشگاه کوهنوردی و اسکی آلپ تبریز" در مورد کوهنوردان ایرانی در راه صعود به قلل گاشربروم1و2  برخوردم. مطالبی که آقای طراحی مطرح کردند بسیار قابل تامل بود:

.....

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

با آغاز فصل صعود به ارتفاعات هیمالیا در کشور «پاکستان»، چند گروه(بهتر بود نوشته می شد چند نفر)از کوه نوردان کشورمان قصد صعود به قلل این منطقه را دارند که بنا بر گزارش های رسیده به «کوه‌نوشت» این برنامه ها به این شرح است:

* «عظیم قیچی ساز»؛ صعود به قلل «گاشربروم یک و دو» (از هیئت آذربایجان شرقی با کسب مجوز شورای برون مرزی)

* «محمود هاشمی» و «ایرج معانی» صعود به قلل «گاشربروم یک و دو» ( تیم مشترک هیئت اردبیل و تهران با کسب مجوز شورای برون مرزی)

* «لیلا اسفندیاری» از تهران صعود به قلل «گاشربروم یک و دو» (مستقل)

* «عباس رنجبری» از تبریز صعود به قله «گاشربروم دو» (مستقل)

* «مهدی قلی پور» از تبریز صعود به قلل «گاشربروم یک و دو» (مستقل)

* «رضا بهادرانی» و برادرش «صحبت بهادرانی» از کرمانشاه به قلل «گاشربروم یک و دو» (مستقل)

* «حسین مقدم» از زنجان صعود به قله «گاشربروم دو» (مستقل)

* «کوروش نگهبان» از تهران صعود به قله «گاشربروم دو» (مستقل)

* تیم باشگاه «آرش» جهت اتمام گشایش مسیر بر روی «برودپیک» (مستقل)

 

                                                                                                 (منبع : وبلاگ کوه نوشت)

بعد از خواندن این مطلب در وبلاگ کوه نوشت  سوالاتی در ذهنم ایجاد شد:

 چرا ده نفر از فرزندان این مرز و بوم  به سمت یک قله و هدف در حرکتند ولی جدا از هم !؟

چرا چند هم شهری و هم زبان به سمت یک قله حرکت می کنند ولی جدا از هم !؟

عده ای از آنها با مجوز و تعداد بیشتری بدون مجوز آیا این امر خود باعث جدایی و تقسیم کوهنوردان به کوهنوردان فدراسیون (با امتیازات خاص) و کوهنوردان مستقل (بدون  ...) و در نتیجه ایجاد تفرقه در بین کوهنوردان نمی گردد ؟

آیا باشگاه آرش که در تلاشی نو بر روی قله برودپیک است به اندازه کوهنوردان منفرد مستحق دریافت مجوز شورای برون مرزی نبود ؟

آیا زیبا نبود در یک هماهنگی کوچک توسط فدراسیون و هیاتها که متولی کوهنوردی کشور هستند این افراد در قالب یک تیم عازم منطقه می شدند؟ 

آیا بهتر نبود هیمالیانوردان با تجربه که در این جمع کم نیستند توان و تجربه خود را در قالب یک تیم در اختیار دیگر همنوردان خود قرار می دادند؟

......

(از وبلاگ آلپ تبریز)

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

.....

برای دوست عزیزم لیلا اسفندیاری در راه صعود به  هشت هزاری های گاشروبروم آرزوی موفقیت دارم.

''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''

در همین رابطه بخوانید از وبلاگ امین معین در رابطه با شورای برون مرزی!

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :

فراخوان داوطلبین هیئت اجرایی صعود قلم

                  

...

...

سابقه گردهم آمدن جمعی از وبلاگنویسان کوهنورد به اردیبهشت 84 و در منطقه پلنگچال برمیگردد. اما برنامه ای تحت عنوان "صعود قلم" برای نخستین بار در اسفندماه 1385 با مشورت، همفکری و همکاری گروه کوهنوردی تاریانا اهواز به اجرا در آمد و مقرر شد این صعود هرسال انجام شود. در ابتدا هدف کلی از اجرای چنین برنامه ای -چه در برنامه پلنگچال و چه در صعودهای اولیه قلم- دیدار و آشنایی وبلاگنویسان در دنیای واقعی بود. هرچند سعی شد با شعارهای طبیعت دوستانه و انتشار بیانیه به تدریج راه خود را برای حرکت های مفید در آینده باز کند.

صعود قلم همانطور که با انتقاداتی تند مواجه بود با استقبال گرم وبلاگنویسان نیز همراه شد.  اکنون کوهنوردان بیشتری برای مجری گری، هدایت و مدیریت این صعود رغبت نشان میدهند و جهت رسیدن به آن رقابت گسترده ای دارند.  دیگر نمی توان از این برنامه که هرسال پرهزینه تر و پرطرفدارتر برگزار می گردد انتظاراتی سطحی چون دیدار و آشنایی داشت. کوه نویسان که عمدتا افراد تحصیل کرده و آگاه و اهل قلم می باشند با انتشار مطالب آموزشی ، تجربیات فنی،  اخبار، پیشنهادات و انتقادات خود در اینترنت  و مجلات تاثیرگذارترین قشر جامعه کوهنوردی هستند. می توان با استفاده از پتانسیل بالای این گروه  به رشد و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه کوهنوردی کمک شایانی کرد. افزایش انتقادات و نگرانی از بابت پیدایش رقابت ناسالم و فردگرایی در تصدی و هدایت این برنامه، تشکیل گروهی منتخب به عنوان هیئت اجرایی صعود قلم را بسیار ضروری نمود.

هرچند تصمیم گیری های راهبردی صعود قلم  یعنی برگزاری انتخابات، نوشتن مرامنامه و ... نباید تحت تاثیر  تصمیم گیریهای اجرایی آن یعنی برگزاری برنامه یخچال قرار گیرد و راهی مجزا را دنبال میکند اما به دلیل اهمیت موضوع و ضیق وقت  مقرر شد که در برنامه ششمین صعود قلم با حضور اکثر کوهنویسان انتخاباتی به این منظور انجام گردد. البته به شرط آنکه اکثریت کوهنویسان با آن موافق باشند که مشروعیت این کار قبلا در پرسشنامه ثبت نام برآورد شده و بعدا در برنامه یخچال با رای گیری قطعی خواهد شد.

هدف از تشکیل این گروه در وهله اول  پاسخ به چرایی های صعود قلم و مشخص نمودن اهداف و وظایف این گروه و عمل به این آرمان ها و در مرحله بعد کمک به رفع مشکلات و معضلات موجود در جامعه کوهنوردی و کوهنویسی است. تمام آنچه که باید برای برنامه های بعدی انجام شود توسط این گروه تعیین، هدایت و نظارت خواهد شد. اعضای آن را افراد شرکت کننده در برنامه یخچال و با رای خود انتخاب خواهند کرد.

به جهت تشکیل هر چه سریعتر این گروه، همچنین تصمیم­گیری در مورد چگونگی برگزاری انتخابات در برنامه صعود ششم خواهشمند است داوطلبین هرچه سریعتر از طریق این فراخوان در وبلاگ رسمی صعود قلم اعلام آمادگی نمایند.

با تشکر

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :

فراخوان ثبت نام شرکت در ششمین صعود قلم

...

لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ رسمی صعود قلم مراجعه کنید

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ روز شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :

صعود به قلل مرکزی دنا

15 و 16و 17 اردیبهشت برنامه صعود به مرتفع ترین قلل مرکزی دنا یعنی قاش مستان و مورگل را اجرا کردیم. به طور خلاصه 15 ام حرکت از تهران به اصفهان به سمیرم به خفر و صعود تا جانپناه. 16ام صعود تا ارتفاع 3900 برپایی چادر، صعود هردو قله قاش و مورگل، شبمانی در چادر. 17ام بازگشت به خفر و تهران. بر خلاف پیش بینی ما حجم برف زیاد، و البته هوا بسیار خوب بود. توصیه میشود در فروردین و اردیبهشت از کفش دوپوش ، زیرانداز زمستانی، کلنگ و کرامپون استفاده گردد.


قله مورگل


...

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آنا ; ساعت ٢:٤۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٤ خرداد ۱۳٩٠
تگ ها :