آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

شاعر - وبلاگنویس- کوهنورد
نویسنده : آنا - ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۱
 

 

هفته پیش یه گوشه تو جانپناه قله توچال نشسته بودم که چشمم به عکس لیلا افتاد. برش داشتم و نگاهش کردم. کوهنوردی که کنارم بود نظرش به عکس جلب شد و همین باعث شد دقایقی راجع به لیلا با هم صحبت کنیم.  کوهنورد این شعر رو برام خوند :

 دیروز یخ بست
در قله ، دارا
امروز افتاد
از کوه سارا

هرچند بر من
تلخ است گفتن
زآنان که ماندند
در زیر بهمن

اما مگر نیست؟
در خانه ها مرگ
یا در بهاران
افتادن برگ؟

آری چه زیباست
در اوج ،مردن
چون قوی مغرور
بر موج مردن...

 

شعرش به دلم نشست. فهمیدم که وبلاگ داره و تازه شروع کرده. کوهنوردی ورزشیه که به خاطر عجین بودنش با طبیعت طبع متعالی هنرمند و احساسی انسان رو بیدار میکنه. کمتر کوهنوردی هست که با قدم گذاشتن در کوهستان مسحور زیبایی و عظمت اون نشده باشه.  اما به زبون آوردن این احساس مشترک با بیاینی زیبا و الفاظی موزون به نام  شعر کاریست که از عهده هرکسی بر نمی اید. کوهنوردان شاعر انگشت شمارند و باید وجودشان راغنیمت شمرد. . 

 مرحوم ساجده کشمیری - مرتضی اعصاری -  امیر نعمتیحمید ثابتی - افضل مصطفوی (کوهنوردی که بالا وصفش رفت!)

و البته جدیدا شنیدم عباس ایلاقی   (شاعر معاصر) !!چشمک 

. . . .

"آقای مصطفوی تولد وبلاگ فریادی در کوهستان همراه با شور و احساس و شعر های زیبا را تبریک میگویم."


 
 
یخچال شمالی سبلان در خردادماه
نویسنده : آنا - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٧ خرداد ۱۳٩۱
 

 

جمعه  7 بعد از ظهر ترمینال غرب: سوار اتوبوس مشگین شهر شدیم. خواب خیلی دلچسبی بود چون دمای هوای داخل  ماشین همش 9 درجه ناقابل بود! استرس (یعنی 4درجه از دمای یخچال خونه مون بیشتر!)  جاده اردبیل به مشگین واقعا زیبا و دیدنی بود. هر دو طرف جاده پر از گلهای بنفش و قرمز بود.  تا چشم کار میکرد گل های رنگارنگ بود که توی دشت و دامنه سبلان پاشیده شده بود. بغل 7 صبح  رسیدیم ترمینال مشگین شهر و از فریزرباس پیاده شدیم. یه قهوه خوه بود گوشه ترمینال که میگفتند پاتوق کوهنورداست! مهارت شاگرد قهوه خونه در آوردن شش تا چایی (استکان- نعلبکی) با یه دست و گذاشتنش روی تخت اونقدر برای ما جالب بود که برای فهمیدن رازش یه سری دیگه چایی سفارش دادیم و به دقت به دستش  و استکانها  خیره شده بودیم! شیطان از ترمینال  با یه سواری دربست (5 هزار تومن) رفتیم  روستای لاهرود.


 
 
خط الراس کلون بستک به سرکچال
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٩ خرداد ۱۳٩۱
 

 

جمعه 5 خرداد:  حس خوبی دارم . چون بالاخره بعد از ماه ها دوری اجباری امروز قراره  با کوه ها آشتی کنم . اگه درفک رو کنار بگذاریم این اولین برنامه جدی ایه که  قراره انجام بدم. هم خوشحالم هم نگران از اینکه ممکنه ضعف بدنیم هنوز اجازه این کارو نده.

  ساعت 5 صبحه و  تجریش داریم حلیم میخوریم. اونقدر ترافیک به خاطر این حلیم فروشی زیاده اول صبحی که  برای متفرق کردن ماشینها پلیس  هم سر رسید!

5:30 از تهران به سمت لواسان و جاده فشم  حرکت میکنیم . حدود 6:30 به گردنه دیزین میرسیم. هوا فوق العاده سرد و سوزداره.  بطوریکه موقع بستن کوله ها و پوشیدن کفش ها  مجبوریم کت پر بپوشیم.  ماشین رو همونجا کنار راهداری پارک میکنیم و ساعت 7 صبح صعودمون رو از گردنه دیزین به سمت شرق شروع میکنیم  و از جاده خاکی بالا میریم. انتهای جاده چند تا ماشین پارک کردند. دو تا کوهنورد آشنا میبینیم. دوستای خوبمون پریسا و نیما که شب گذشته زیر قله کلون بستک شبمانی کرده بودند و الان داشتند برمیگشتند.

آفتاب  خیلی تیزه و اجازه نمیده  قله رو درست ببینم.

خوشبختانه مسیر خلوته و کلا  14 نفر تو منطقه ایم. به سختی بالا میرم. احساس ضعف میکنم.

 وقتی ساعت 10 صبح روی قله کلون بستک به دوستانم که مدتی قبل به قله رسیده بودند پیوستم پیشنهاد دادم که اونها خط الراس رو ادامه بدن و من از همینجا برگردم پایین. اونها هم موافق بودند. تو برنامه اول نباید به خودم زیاد فشار می آوردم.

حدود 20 دقیقه که روی قله استراحت کردیم و تنقلات و چایی خوردم احساس کردم جون گرفتم. با مشورت بچه ها تصمیم گرفتم منم همراهشون برم خط الراس.


نمایی از خط الراس از روی قله کلون بستک- برای مشاهده جزئیات عکس کلیک کنید

 


 
 
درباره کتاب منتشر نشده ی : نوشاخ قله ای متفاوت
نویسنده : آنا - ساعت ۱:٤۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۱
 

قلهٔ نوشاخ ، بلندترین قله کوه در افغانستان، در سلسله کوه‌های هندوکش، در شمال غرب ولایت بدخشان قرار دارد. در واقع، نوشاخ دومین قله بلند هندوکش است که 7492 متر بالاتر از سطح دریا واقع است.(ویکی پدیا)    این قله به دلیل شرایط خاص سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن کشور، کمبود امکانات و همچنین دشواری خاص صعودش کمتر مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته است.  ایرانیان درحالی موفق به صعود این قله شده اند که به گفته  دکتر شمس علی  (یک شاعر و استاد افغانی)  افغان ها  صعود به این قله را  حتی در خواب هم نمیدیدند و در شرح این قله چنین نوشته است:  بدخشان! نام نیکویت درخـــشان ... تویی فـــــــخرنیــــــاکان خراسان... خراســـــان زاده ات برفـرق تاریخ... بزد شمشـــــیر نام نیــــک مردان...  بــه نوشاخ وبه پامـــــیرت بنازم ... که دارد زادۀ رســــتم پســــندان!

در شهریورماه سال 1389  امین معین از کوهنوردان خوب کشورمان  به همراه یک تیم شش نفره  موفق شد قله سرسخت نوشاخ را صعود نماید.  امین که مسئول فنی تیم صعود کننده به نوشاخ نیز بوده، گزارش بسیاردقیق و جالبی از چگونگی شکل گیری تیم مذکور تا صعود قله و بازگشت به ایران به رشته تحریر درآورده و سال گذشته برای چاپ این گزارش در قالب یک کتاب  تلاش فراوانی کرد  اما ای کاش ناشران به جز اقتصاد به فرهنگ هم فکر میکردند!! فرهنگ کوهنوردی  مسلما با  انتشار هر چه بیشتر کتاب ها و گزارشها در ابعاد و  زوایای مختلف غنی تر خواهد شد.  به هرحال این مهم به سرانجام نرسید و نویسنده برای دستیابی همه علاقمندان هیمالیانوردی به اطلاعات این برنامه اقدام به انتشار سلسله ای  مطلبش  با نام "نوشاخ قله ای متفاوت " در اینترنت نموده است.  تا  امروز 10 گزارش از این مطلب در وبلاگ گرین مونت (وبلاگ شخصی امین معین) منتشر شده است. مطالعه  این سلسله گزارشات میتواند راهنمای بسیار خوبی باشد برای دیگر کوهنوردان کشورمان، خصوصا کسانی که در آینده قصد صعود به این قله را دارند.

گزارش هایی که تا به حال در گرین مونت منتشر شده  :

 قسمت اول   دوم   سوم   چهارم  پنجم   ششم  هفتم  هشتم   نهم   دهم 

 

همه ساله  کوهنوردان زیادی  قله های رفیع دنیا را با موفقیت صعود می کنند. اما با  یک  مقایسه کلی بین تعداد برنامه های شاخص اجرا شده  و تعداد کتاب ها و گزارش های مفصل منتشر شده  به ارزش کاری  که ایشان انجام داده اند بیشتر پی میبریم و باید از ایشان سپاسگزار باشیم که  وقت و انرژی خود را صرف تهیه این مجموعه نموده اند به امید اینکه کمک کوچکی به غنای فرهنگ کوهنوردی ایران  کرده باشند.

* امین در حال حاضر تالیف  کتاب دیگری را شروع کرده  که کاملا علمی و تخصصی است.  برای ایشان  در اتمام (و اینار انتشار!) کتاب جدیدش آرزوی موفقیت دارم .

* و همچنین اخیرا انتخاب ایشان در تیم امید هیمالیانوردی استان تهران را نیز تبریک میگویم.