آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

همایش فوتبال و نشاط اجتماعی

امروز وقتی اومدم اداره فهمیدم یک همایش توی سالن آمفی تاتر داره برگزار میشه. سری زدم و دیدم به به همه بزرگان جمعند. همایش فوتبال و نشاط اجتماعی  و درس های متقابل فوتبال و مدیریت!  هرچند آخرش رابطه ای بین تعاون و کار با فوتبال و نشاط پیدا نکردم. اما همین که دکتر ربیعی خودشون رو علاقمند به این موضوعات نشون میدن جای بسی امیدواریه. در کارگاه آموزشی از صحبتهای دکتر صدر بسیار استفاده کردم. ایشون گفتند نشاط اجتماعی این نیست که  تیممون در یک بازی برنده بشه و بعد همه بریزند توی خیابون و پایکوبی کنند و بعد تمام ! نشاط اجتماعی باید خیلی ریشه ای تر و وسیع تر در سطح جامعه گسترش پیدا کنه و به لایه های زیرین فرهنگ ما رسوخ کنه.  ایران از بین 157 کشور دنیا رتبه 151 ام رو در شادی و نشاط داره و با توجه به اینکه ایرانیها ذاتا آدمهای طنازی هستند این مساله خیلی غم انگیزه.

از طرف دیگه ظاهرا مسئولان ما فراموش کردند که نیمی از جمعیت کشور رو زنان تشکیل دادند و باید برای سرزندگی و نشاط  اونها هم کاری انجام بدهند.  همین چند روز پیش بود که خبر ممانعت از ورود خانمها به ورزشگاه آزادی برای تماشای والیبال رو شنیدیم و اینکه دختران ما برای رفتن به ورزشگاه راضی شدند لباس تیم ملی برزیل رو تنشون کنند و همراه خانواده های برزیلی و با هماهنگی اونها وارد ورزشگاه بشوند!  جمعه این هفته  (30 خرداد) هم مسابقه ایران و ایتالیا در پیشه.  خانمها  در یک ابتکار جالب دست بکار شدند و قراره بلیتهای اینترنتی رو بخرند و ساعت 4 برن جلوی در ورزشگاه.. حالا معلوم نیست بتونند به حق خودشون برسند یا باز هم با درهای بسته مواجه میشن؟! 

همچنین آخر این هفته قراره مسابقه کوهپیمایی سرعتی استان تهران برگزار بشه. علی رقم اطلاع رسانی باشگاه ها هنوز کسی برای این مسابقه ثبت نام نکرده! توی فیس بوک خوندم که خانمها به یکی از بندهای مدارک مورد نیاز مسابقه (داشتن رضایتنامه از پدر یا همسر! ) اعتراض داشتند و این مسابقات رو تحریم کردند. البته منظورم این نیست مسابقه فقط به این دلیل لغو شده اما میتونه یکی از دلایلش همین باشه. اعتراضشون بجا بود و بالشخصه از این موج تدریجی بیداری زنان هموطنم خوشحال میشم. اما آیا کسی پاسخگوی آنها خواهد بود؟ آیا با این روند میتوان نشاط واقعی را بین نیمی از جمعیت مردم کشور ایجاد کرد؟؟

..................................................

پی نوشت:

پیرو بخشنامه شماره ۹۴۰/۲۶۳ تاریخ ۰۴/خرداد/۹۳ مبنی بر برگزاری نخستین دوره مسابقات «دوی کوهستان» (دوی کوهستان ـ اسکای رانینگ) قهرمانی کشور در تاریخ‌های ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه سال جاری، به آگاهی می‌رساند؛ با توجه به عدم ثبت‌نام بانوان در موعد مقرر، این رقابت‌ها تنها در بخش آقایان برگزار خواهد شد و . . .   منبع خبر

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها :

طناب های مشکل آفرین مسیر دربند - شیرپلا


عکس از گروه طبیعتگردی ققنوس

 

همانطور که میدانید توچال پر بازدیدترین کوه ایران و مسیر دربند - شیرپلا با وجود برخی خطراتش، کوتاهترین مسیر صعود به این قله است و بیشترین تردد در این مسیر صورت میگیرد. قسمت هایی از این مسیر پرشیب و سنگی است و برای سهولت عبور و مرور پله های فلزی کارگذاشته شده و طناب کشی شده است که هرساله توسط عده ای از کوهنوردان به صورت برنامه ریزی شده یا خودجوش ترمیم و بازسازی می شوند.  سالهاست به طنابهای پلاستیکی این مسیر عادت کرده بودیم که از یکی دوسال پیش با تحول جدی در ظاهر این مسیر مواجه شدیم. اولا قسمت های زیادی از مسیر داوودی تا شیرپلا با سنگ و توری فلزی پله شده که مسیر را آسانتر نموده و همچنین به جای طناب های پلاستیکی از طنابهای کنفی  با مغزی مفتول فلزی استفاده شده است که در ابتدای امر خیلی کاربردی و محکم با مزایای زیاد به نظر می رسیدند و  برعکس طنابهای پلاستیکی هنگام استفاده ، دست روی آن لیز نمیخورد.

یک زمستان گذشت.  گرفتن این طنابها با دستکش چندان خوشایند نبود چون خرده های کنف به دستکش می چسبید و باعث ساییدگی و آسیب دستکش میشد. تابستان هم پوست دستها بر اثر تماس مستقیم با آن ملتهب شده (حتی تاول) و بوی بدی گرفته که به محض رسیدن به شیرپلا قبل از هرکاری اول می بایست دستها را با صابون شست. از همه بدتر اینکه طنابی که انتظار میرفت محکم باشد با طول عمر خیلی کوتاه تر از طنابهای قبلی تا حد زیادی از بین رفته و در خیلی جاها سیمها بیرون زده که باعث خراش و بریدگی دستان میشود. شخصا هربار که از این طنابها استفاده کرده ام  دچار زخمهای سطحی یا عمیق شده ام.


 

با کمی پرس و جو متوجه شدم یکی از مسئولان باسابقه فدراسیون این طنابها را با قیمت مناسب وارد کرده و دستور نصب آنها را داده است. شاید ایشان هم از مضراتش آگاهی نداشتند.  بعد از مدت کوتاهی به نظر می رسد معایب این نوع طناب از مزایای آن بیشتر است و پوسیدگی و رشته شدن سیمها و افتادن آن در مسیر نه تنها خطر آفرین که باعث آلودگی محیط زیست می گردد.

 از رییس محترم فدراسیون که خودشان از سالها پیش در نصب و ترمیم طناب ها و تیرک های مسیر توچال پیشگام و فعال بوده اند، تقاضا داریم برای ایمنی و تجهیز بهتر مسیر دربند - شیرپلا  تدبیری بیندیشند.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها :

گزارش برنامه صعود زمستانی مسیر 48 علمکوه


و بعد از ماه ها انتظار

PDF گزارش این صعود را میتوانید از  اینجا  دریافت کنید .

منبع: وبلاگ هم طناب من

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها :

تبریک

عباس ثابتیان رئیس و عباس محمدی نایب رئیس دوره جدید انجمن کوهنوردان ایران شدند.


عباس ثابتیان  -   عباس محمدی

عکس از : احسان بشیرگنجی

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٦ خرداد ۱۳٩۳
تگ ها :