آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

حمید ثابتی و پانصد صعود به قله عشق

حمید ثابتی برای دوست داران جمعه های توچال نامی آشناست. او علاوه بر توانایی و اراده بالایش در کوهنوردی ، وبلاگنویس و شاعری لطیف طبع نیز هست.

آقا حمید جمعه این هفته به همراه دوستانش پانصدمین صعود پیاپی اش  را به توچال جشن گرفت.

گفتنی است ایشان برای رسیدن به این رکورد حداقل هفته ای یکبار به توچال صعود داشته اند.


حمید ثابتی

. . . . . . . . . . . . . . . . . . .

همیشه ستوده ام کسانی را که شمار صعودهایشان به قله ها را دقیق میدانند و در خاطر ثبت می کنند.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٩ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :

دلگیر 

تو این شهر دلگیر خاکستری          که یک ترس دائم کنار منه

حسابم رسیدست، حسابم پُره      یکی داره اینجا نفس می بُره

من از جنگ با زندگی خسته ام      جهانم، جهان مجازی شده

کسی که پی فتح خورشید بود       به یک چکه نور راضی شده       . . .  یغما گلرویی .

 (تقدیم به همنورد واقعی و همنورد مجازی این هفته )

.

. . . . . . . . . .

پی نوشت:  پنجشنبه دماوند (غربی) و جمعه توچال . انگار هرچی کوه میرم راضی نمیشم!  آی عزیزانم که این روزها دائم نگران منید ، کاش درک کنید که از قطره های نور خسته ام.. خورشیدم آرزوست ..

 ناراحت

. . . . . . . . . .

پیشنهاد موسیقی  :  رضا یزدانی

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :

یک دو سه

یک :

پنجشنبه همایش تحقیقی کوهنوردی و فضای مجازی برگزار شد. درست است که تعداد شرکت کنندگان از نظر کمی ، قلیل بود اما کیفیت برگزاری همایش و مقالات بسیار خوب و مفیدی که ارائه شد سطح آن را بالا برد . به نظرم مهمترین دلیل آن کمیت ، ساعت و روز برگزاری بود. پنجشنبه صبح که اکثرا یا برنامه کوهنوردی بودند یا سر کار . این را با توجه به پرس و جویی که از اکثر دوستانم کردم میگویم. دوم اینکه موضوع همایش مخاطب خاص داشت و عموم کوهنوردان را شامل نمی شد. مطالبی که ارائه شد برای یک کوهنورد غیر کوهنویس و غیر ویلاگنویس می توانست خسته کننده باشد. به هرحال من هم از مطالب ارائه شده استفاده کردم و هم دیدار دوباره بزرگان و فعالان  کوهنوردی از جمله آقایان زارعی ، ثابتیان ، محمدی ، عقدایی ، منصوری، ثابتی، رضایی،  آفرین زاد، میرنوری و دکتر بهپور و آقای حبیبی عزیز و  دیگر دوستان باعث خوشحالی بود. از همنورد خوبم مژگان همتی برای زحمتی که جهت تهیه  مقاله "کوهنوردی ، اینترنت و مباحث حقوقی" کشیدند و از راهی دور برای ارائه آن به تهران آمده بودند ، تشکر میکنم.  همچنین از دوستان دیگر که از شیراز و شهرهای دیگر آمده و با مقالات و مطالب خود مارا مستفیض نمودند.

..........................................................................................................

دو :

 بلافاصله بعد از همایش ، همراه بیتا و کاظم  راهی ناندل شدم و شب را در منزل آقای صالحی ماندم. صبح جمعه ساعت 4 نیسان منتظرمان بود که مارا به ابتدای مسیر شمالی ببرد. ساعت 5 صبح از "کت و پل" حرکت کردیم. سه ساعت و ربع بعد به "چهار هزار"  و  2 ساعت بعد به "جانپناه پنج هزار" رسیدیم. هر دو پناهگاه به تازگی تعمیر و رنگ آمیزی شده بودند و زباله ها در گونی های بزرگ جمع شده و پراکنده نبودند که جا دارد از کوهنوردان خراسانی  تشکر و قدردانی کنم. فقط جای یک جارو دستی در هر دو جانپناه خالی بود. اگر بود حتما آن خرده نان ها و آشغال های مختصر را هم میشد تمیز کرد. هوا ، برخلاف پیش بینی سایت های هواشناسی که نوید هوای برفی و ابری را داده بودند ، نسبتا خوب به نظر میرسید. استراحت کردیم و  راس ساعت 12 راهی قله شدیم. آخرین باری که اینجا آمده بودم سال 89 بود. نمیدانستم طی این سالها تغییراتی در مسیر شمالی بوجود آمده است. این عدم آگاهی باعث شد همان راه سابق را که از سمت راست گرده سنگی بود بروم.  همان مسیری که طنابهای پلاستیکی سفید و زرد رنگ کوهنوردان را برای عبور از مسیرهای سنگی کمک میکرد. غافل از اینکه مدتی است طنابها جمع آوری شده و مسیر اصلی کلا به سمت چپ گرده سنگی منتقل شده است. (مسیری که قبلا فقط برای فرود از آن استفاده میکردم)  همین باعث شد چندبار  دست به سنگ شویم و از روی یخ و برف عبور کنیم و در نهایت به یک تکه یخ بلور بسیار محکم برسیم که حتی کلنگ و نیش کرامپون هایمان نیز به آن کارساز نبود و ناچارا با احتیاط زیاد راهی که آمده بودیم برگشتیم و با دست به سنگ کوتاهی روی گرده سنگی و در نهایت به سمت چپ  رسیدیم. دوست داشتم این موضوع را حتما اینجا بیان کنم تا شاید کمک و راهنمایی برای دیگرانی چون  خودم باشد.

ساعت 5 بعد از ظهر به قله رسیدیم. هیچ کس جز ما سه نفر آنجا نبود. فرصتی برای گشت و گذار نداشتیم. از پشت سنگهای قله جنوبی تراورس کرده و خود را به تپه گوگردی و شن اسکی مسیر جنوبی رساندیم و حدود ساعت 7:30 عصر به بارگاه سوم و بعد از کمی اسراحت ساعت 10:30 شب به گوسفند سرا رسیدیم.

damavand34 -11/6/93

...............................................................................................................

سه :

گاهی آدم ناخواسته وارد یک بازی کثیف، به سان مرداب ، میشود و هرچه تقلا میکند که از آن خارج شود بیشتر فرو میرود. نمیدانم راه چاره چیست.  توصیه خیلی ها پرهیز از دیوار شکسته و ... است. اما گاهی نمیشود ساده از کنار هرچیزی گذشت. لازم دیدم در خصوص پست اخیر حسام  و کامنتی که آنجا گذاشتم و جوابی که در وبلاگ دیوار نوشته  دریافت کردم توضیحاتی دهم.  اما چون نوشتن این سطور و بیان آنها نه خواسته من است و نه باب میل خوانندگان منصف و محترم، آن را در ادامه مطلب مینویسم تا هر کسی که این غائله را دنبال میکند و برایش مهم است، بخواند. با عرض پوزش!

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آنا ; ساعت ۱:٠٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :

پنجشنبه آخر هفته و همایش کوهنوردی

پیرو فراخوان صورت گرفته از طرف فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی؛ و پس از داوری مقالات رسیده به دبیرخانه ی «اولین همایش تحقیقی کوه‌نوردی و فضای مجازی» این همایش در روز ۱۳/شهریور/۹۳ از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ در محل سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات برگزار خواهد گردید.
شایان ذکر است؛ از بین مقالات ارسالی تعداد ۶ اثر در روز همایش ارائه خواهند شد و بقیه آثار در قالب کتابچه ای در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.   
بدین وسیله از کوه‌نویسان و سایر فعالان عرصه مجازی حوزه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی به منظور حضور در این همایش دعوت می‌گردد.


.... شرکت برای عموم علاقه مندان در این همایش آزاد است ....

آدرس: تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان روبروی پارک اندیشه، سالن اجتماعات باشگاه پیام مخابرات.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۸ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :

فروش عسل طبیعی


دوست خوبمان آقای سعید سرلک از وبلاگنویسان و کوهنوردان  الیگودرز در زمینه تهیه عسل طبیعی کوهستانی  فعالیت می کنند.  بنا به اطلاعاتی که در اختیارم قرار دادند این عسل درجه یک و بدون ناخالصی بوده و از کوه های زاگرس مرکزی منطقه هرموستان و چال قو تهیه میگردد که منطقه ای غنی از گیاهان دارویی است و در پنج سال اخیر چرای دام در آن منطقه ممنوع بوده است.

با توجه به اینکه زمان برداشت محصول اواخر شهریور ماه است  در صورت تمایل به خرید این عسل در  وبلاگ ایشان  اطلاع دهید با شماره 09163642473  هماهنگ نمایید. 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :

هم هوایی

من و بیتا - قله دماوند غربی

 

آخر هفته پیش هم به دماوند گذشت. با دوستانم بیتا و کاظم پنجشنبه صبح زود از پارکینگ غربی یکروزه قله را صعود کردیم و از مسیر جنوبی برگشتیم.  من بارگاه پیش امین و تیم آلمانی اش که برای صعود از جنوبی آمده بودند موندم  و بیتا و کاظم برگشتند تهران. مسیر جنوبی و خصوصا بارگاه مملو از جمعیت بود. دست برقضا آب پناهگاه هم قطع شده و همه آب معدنی ها هم فروخته شده بود. کمبود آب باعث شده بود صف طولانی ای برای برداشتن آب از لوله ای که قطره قطره ازش آب می اومد تشکیل بشه. ناراحت کننده اینکه با وجود این همه تبلیغات برای آلوده نکردن محیط کوهستان و همایش هفته گذشته و این همه تذکر و خواهش و آموزش، باز به هر طرف که نگاه میکردی امکان نداشت زباله نبینی! صبح زود بیدار شدم. امروز، روز هم هوایی تیم امین و دوستانش بود. البته اونها اصرار داشتند همین امروز قله را صعود کنند چون دو روز قبلش توچال بودند اما امین موافقت نکرد. 

احساس خستگی نمیکردم برای همین تصمیم گرفتم امروز هم برم قله. نکته جالبش این بود نسبت به صعود دیروز یک ساعت و نیم تایم صعودم کمتر شده بود.

شاید به خاطر هم هوایی بود.چشمک

damavand33-32

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ شهریور ۱۳٩۳
تگ ها :