آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

دختران سنگنورد و گشایش مسیرهای نو در چشمه سهراب

همین دوهفته پیش بود که یک تیم سه نفره دختران دیواره نورد، شش مسیر جدید در منطقه چشمه سهراب  کرمانشاه گشایش کردند.

شاید خبر دست اولی نباشه و کمابیش همه متن خبر رو توی کوه نامه خونده باشید. اما چون اون خبر فاقد اطلاعات فنی و مشخصات مسیر و نوع گشایش آنها بود از لیلی عزیزم درخواست کردم که یک گزارش مختصر از صعودشون رو برام ارسال کنه.

از اولین باری که خبر صعود مستقل دختران ایرانی روی دیواره علمکوه رو شنیدم (صعود لیلا اسفندیاری و منیره رفیعی از مسیر لهستان52  در سال 86)  چندین سال میگذره. یادمه خیلی هیجانزده بودم و در باورم نمی گنجید چنین کاری! لیلا با آن صعودش برای همیشه به یکی از قهرمانان زندگی من تبدیل شد. بعدها با نسیم عشقی آشنا شدم. کسی که هرچه از توانمندی اش در قالب یک زن و یک ایرانی در این جامعه بسته،  گفته بشه بازم کمه  و حالا که میبینم شاگردانش بعد از گذشت مدت زمانی کوتاه به این سطح از توانایی رسیدن که جسارت انجام  چنین کاری رو در خودشون پیدا کردن امیدوار میشم. امیدوار به تحقق روزهای خوبی که در گذشته نه چندان دور  یک رویا بود.

گزارش لیلی رو با هم بخونیم:

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آنا ; ساعت ٧:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها :

خوشمزه ترین بستنی دنیا

 

وقتی اسم اراک به میون میاد شاید خیلی‌ها یاد رآکتور آب سنگین می‌افتند یا یک شهر صنعتی پر از کارخونه. البته اراک لقب آلوده ترین شهر کشور رو هم یدک میشکه. اما قطعا اینها برای گردشگران و مسافران هیچ جذابیتی نداره. از بازار سرپوشیده و حموم چهار فصل و باغ ملی و ... که بگذریم میرسیم به خیابون عباس آباد، نرسیده به امامزاده و یک مغازه کوچیک که سابقا عصرها همیشه جلو درش صف می بستند و یک پیرمرد عینکی مهربون با چاقوی دسته نارنجیش از توی یخچال بستنی می برید و لای دو تا نون گرد میگذاشت و میداد دست بچه ها. بعععععله صحبت از بستنی سعادت یا همون بستنی ممدرضای خودمونه که به نظرمن خوشمزه ترین بستنی دنیاست و میتونه به یکی از جاذبه های گردشگری تبدیل بشه. بعد از دیدار خانواده، همیشه دومین بهونه ام برای رفتن به اراک چشیدن مزه ی بینظیر بستنی سعادته که بدون هیچ تنوعی در یک مدل و یک طعم ویک شکل عرضه میشه اما درعوض اکبرمشتی و ایوب مشتی و بستنی نعمت که هیچ! بستنی های ژلاتوی و گروم و ... هم به گرد پاش نمیرسند.  بستنی سعادت که توسط مرحوم محمدرضا براتی حدود 40 الی 50 سال پیش تاسیس شد، حالا توسط پسرانش اداره میشه و برای مردم اراک و خصوصا نسل پدر و مادرهای ما خاطرات خوشمزه ای ساخته که از یاد هیچکس نمیره. یادمه حتی روزهای محرم که سر هرکوچه ای سینی های شربت زعفرون و پرتقال بین مردم پخش میشد، بازهم  شربتهای به لیموی خنک ممدرضا توی اون استکانهای کوچیک شیشه ای مزه ی دیگه ای داشت. روحش شاد.

 

سعادت از مکان سابقش کوچ کرده. آدرس جدید فروشگاه هاش :

شعبه 1: اراک - میدان شریعتی – ابتدای خیابان شریعتی – بستنی سعادت – یادگار پدری

شعبه 2: اراک - میدان شریعتی– بستنی سعادت

قلبزبانخوشمزهخوشمزه

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها :

برگزاری نشست سالانه کارگروه حفظ محیط کوهستان اتحادیه جهانی کوه‌نوردی

برگزاری نشست سالانه کارگروه حفظ محیط کوهستان اتحادیه جهانی کوه‌نوردی :

 

به نقل از سایت فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی ؛جلسه سالیانه کمیسیون حفظ محیط کوهستان اتحادیه جهانی کوه‌نوردی در «برن» ، با حضور «امین معین» به عنوان نماینده کشورمان برگزار شد. در این جلسه‌ی یک روزه، ۹ نفر از اعضای کمیسیون به همراه رئیس کمیسیون خانم «لیتدا مک میلان» به بررسی و بحث در مورد دستور جلسه پرداختند .
برخی از موارد مورد بررسی عبارت بودند از:
- جزئیات و نحوه پذیرش طرح ها و اجرای جایزه سالیانه کمیسیون. Mountain Protection Award
- اسپانسرینگ جایزه سالیانه.
- همکاری و بررسی امکان تلفیق کمیسیون های دسترسی و حفظ محیط کوهستان.
- گزارش مالی کمیسیون.
در این جلسه «امین معین» که به عنوان نماینده فدراسیون ایران شرکت داشت ضمن بیان مواضع فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، به تبیین برخی دستاوردهای کارگروه حفظ محیط کوهستان فدراسیون پرداخت.
همچنین پیشنهاد میزبانی ایران در جلسه سالیانه کمیسیون در سال ۲۰۱۶ اعلام گردید که جهت بررسی و اعلام نظر اعضاء و ارائه پاسخ نهایی به چند روز آینده موکول شد.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٦:٥٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٥ خرداد ۱۳٩٤
تگ ها :