آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

روز توچال !

 

به دنبال نامگذاری روز ملی دماوند مصادف با جشن تیرگان هرسال ، این بار به پیشنهاد حمید رضا ثابتی کوهنورد نام آشنای توچال ، آخرین جمعه هر تابستان نیز به عنوان روز توچال نامگذاری شد. این نامگذاری هرچند رسمیت ندارد و یک توافق دوستانه بین کوهنوردان و علاقمندان توچال است و با توجه به فصل و آب و هوا گرفته شده با این حال در اولین سال اجرایش - دیروز 27 شهریور - با اقبال خوبی مواجه شد.

عاشقان توچال روزش را با شعر و لبخند و کیک و بادکنک جشن گرفتند.  توچال نیز با آفتاب و ابر و مه و باران و آذرخش از میهمانانش پذیرایی و تشکر کرد.

هفته قبل در شیرپلا وقتی حمید طرحی که در ذهنش بود را برایم توضیح میداد به این فکر میکردم چرا این ایده جالب به ذهن سایر کوهنوردانی که طی این سی چهل سال به اینجا آمده اند و رفته اند نرسیده است؟ به نظر من ایده خردمندانه ایه و توچال به عنوان قله مرتفعی به بلندای 4 هزارمتر در جوار یکی از بزرگترین پایتخت های جهان و چشم انداز با ابهت و دلیل اصلی آب و هوای معتدل این شهر و مکانی رایگان برای تفریح و ورزش و پرتردد ترین کوه ایران،  یک ارزش خاص برای شهروندان تهرانی است. 

فلسفه نامگذاری روزی به نام توچال نه تنها باعث جلب توجه کوهنوردان، مسئولان و سایر مردم به این ارزش خاص می شود،  بلکه در نقطه مقابلش به مشکلات و مسائل آن نیز توجه دارد. از مسائل فرهنگی و محیط زیستی گرفته  تا  مدیریت پناهگاه ها و درآمدزایی آن، وضعیت پاکوب ها و معابر ،  قیمت تله کابین ، مدیریت بحران،  پشتیبانی و امداد و غیره میتوان طوماری نوشت  و با ارائه آنها در روز توچال به تصمیمات و نتایج بهتری دست پیدا کرد. البته این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که نامگذاری این روز توسط  عالی ترین مرجع کوهنوردی کشور تایید یا دوباره معرفی شود.  

 

 

. . . . . . .

نظرتان راجع به نامگذاری روز توچال چیست؟

نظرتان راجع به انتخاب آخرین جمعه شهریور به عنوان روز توچال چیست؟

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :

یک روز . . .

بر فراز توچال - آخرین روزهای تابستان 94

 

نذر کرده ام

یک روزی که خوشحال تر بودم

بیایم و بنویسم که زندگی را باید با لذت خورد،

که ضربه های روی سر را باید آرام بوسید و بعد لبخند زد و دوباره با شوق راه افتاد ..

 

یک روزی که خوشحال تر بودم

می آیم و می نویسم که

"این نیز بگذرد"

مثل همیشه که همه چیز گذشته است و

آب از آسیاب و طبل طوفان از نوا افتاده است ..

 

یک روزی که خوشحال تر بودم

یک نقاشی از پاییز می گذارم،

که یادم بیاید زمستان تنها فصل زندگی نیست

زندگی پاییز هم می شود،

رنگارنگ، از همه رنگ ، بخر و ببر !

 

یک روزی که خوشحال تر بودم

نذرم را ادا می کنم

تا روزهایی مثل حالا که خستگی و ناتوانی لای دست و پایم پیچیده است

بخوانمشان و یادم بیاید که

هیچ بهار و پاییزی  بی زمستان مزه نمی دهد

و هیچ آسیاب آرامی بی طوفان ..

 

 

"مهدی اخوان ثالث"

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :

گزارش جالب خبرنگاران ایسنا به دماوند

 خوندن گزارش صعود به دماوند از زبان دیگران و شنیدن حس و حالشان همیشه برایم جالب بوده..  این گزارش  به قلم خانم کبریا حسین زاده نوشته شده که تابستان امسال در کنار همکارانش  از خبرگزاری ایسنا به قله دماوند رسیده است :

 

 

ساعت‌ها راه می‌رفتیم و نمی‌رسیدیم. دستانم حتی داخل دستکش هم از سرما نای تکان خوردن نداشت. تشنه‌ بودم ، اما توانایی بیرون آوردن بطری آب از کوله را هم نداشتم. هر قدم را از قدم بعدی با سختی بیشتر برمی‌داشتم. گاهی از اینکه تصمیم گرفته بودم قله 5 هزار و 671 متری ایران را فتح کنم، پشیمان می‌شدم و خودم را نفرین می‌کردم و گاهی هم خودم را دلداری می‌دادم که به عنوان یک زن، عمل تحسین‌برانگیزی انجام می‌دهم.

مجبور بودم به توصیه پزشک طب سنتی‌ام برای پیشگیری از چرب شدن کبد، یک هفته سوپ گشنیز برای ناهار و شام بخورم و مابقی روز هم خودم را با عرق خارشتر سیر کنم. بعد از یک هفته رژیم مسخره‌ای که داشتم، رفتم که دماوند را فتح کنم! وقتی فکر می‌کنم در حالی که رژیم بودم تمرینات صعود را انجام می‌دادم، به حماقت خودم می‌خندم اما باز قدرت بدنی‌ام را تحسین می‌کردم.

طبیعت زیبای دامنه کوه دماوند

با آنکه صبح زود راه افتاده بودیم، غروب شده بود که به ارتفاع 4 هزار و 200 متری رسیدیم. کم کم هوا سرد می‌شد. یکی از هم‌تیمی‌هایمان ارتفاع‌زده شده بود و مابقی هم خسته بودند. به محض اینکه به کمپ سوم رسیدیم، اتاق محل اقامتمان را نشان دادند و هر کدام یک طرف افتادیم. به شدت خوابم می‌آمد اما بهتر بود نخوابیم. مسئول کمپ با چای و نبات، کیک و بیسکویت از ما پذیرایی کرد. این کمپ 4 اتاق و حدود 70 تخت دارد.

جشن سلول‌ها!

طعم سوپی را که صاحب کمپ آن شب مهمانمان کرد تا لحظه مرگ فراموش نمی‌کنم. وقتی کاسه سوپ را سرکشیدم احساس می‌کردم تمام سلول‌های تنم جشن گرفته‌اند. یک آن، فکر جنگ‌زده‌ها و قحطی‌زده‌هایی که مجبورند بدون آب و غذا ساعت‌ها پیاده‌روی کنند از ذهنم گذشت، اما ترجیح دادم فکرم را مثل ابری از بالای سرم پاک کنم و از غذایی که می‌خورم لذت ببرم.

ادامه مطلب   
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٦ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :

مجتبی ساقیان و 300 صعود به دماوند

مجتبی ساقیان کوهنورد خوب کشورمان و رکورددار دماوند، پنجشنبه 5 شهریور ماه امسال موفق شد سیصدمین صعودش به قله دماوند را با موفقیت انجام دهد. ایشان قصد دارد رکورد خود را با ارائه مدارک کامل در گینس به ثبت برساند. اکثر صعودهای ایشان یکروزه و از جبهه جنوبی بوده است و در فصل تابستان عمدتا دو یا سه بار در طول یک هفته صعود میکرده اند.

به استاد ارجمندم آقای ساقیان این موفقیت (دستیابی به هدفش) رو تبریک میگویم. افتخار داشتم بارها در معیتشان به قله برسم و از ایشان درسهای باارزشی از کوهنوردی، انسانیت و اخلاق یاد گرفته ام. امیدوارم همواره سربلند و سلامت و موفق باشند.

مصاحبه ای  با آقای ساقیان در سال گذشته

 

 

. . .


Damavand 40// 94.6.5

چه تصادف جالبی! 5 شهریور چهلمین صعودم را انفرادی  از جبهه غربی انجام دادم. واقعا حیف که در ان روز ایشان را ندیدم !

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :

دومین دوره مسابقات اسکای رانینگ هم برگزار شد

 

دومین دوره مسابقات اسکای رانینگ روز جمعه 6 شهریور در کرج برگزار شد. و باز هم دوست خوبم ماهزاده نجار با شایستگی نفر اول این رقابت گردید.

طول مسیر طراحی شده اینبار برای آقایان و بانوان مشابه بود که جای بسی خوشحالی و امیدواری است.

به شخصه میبینم که استعدادهای بسیار خوبی در این رشته وجود دارد که نیازمند پشتیبانی و حمایت سیستم و جامعه کوهنوردی برای رشد و شکوفایی شان هستند. به امید روزی که این بانوان در عرصه بین المللی نیز بدرخشند.

 

لینک خبر

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٩:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :

نمایشگاه عکس و رونمایی از کتاب برفراز خورشید ... حسن نجاریان

 

کتاب "برفراز خورشید" مجموعه تصاویری است از کوهنورد و مربی خوب آقای حسن نجاریان که در اقدامی شایسته آن را به انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان "محک" تقدیم نموده است.

قرار است ساعت 16 روز 27 شهریور این کتاب همزمان با نمایشگاه عکسی از تصاویر این کوهنوردِ عکاس از 27/6/94 الی 1/7/94 در گالری هنرمندان معرفی شود.

آدرس : تهران- بلوار میرداماد - روبروی پمپ بنزین جنب مترو به سمت غرب پلاک 214

مبلغ هر جلد 34 هزار تومان

از کلیه کوهنوردان و خیرین دعوت بعمل می آید ضمن بازدید از نمایشگاه ، به منظور پشتیبانی از این امر خیر خواهانه اقدام به خرید این اثر ارزشمند نمایند.

 

...

منبع خبر سایت فدراسیون کوهنوردی

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۳ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :