آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

صعود یکروزه شمالشرقی دماوند

Damavand 46 // 1395.5.29

پنجشنبه 29 مرداد 95 به همراه دوستانم بیتا و کاظم صعودی یکروزه به دماوند از یال شمالشرقی داشتم.   گزارش در ادامه مطلب:

 

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آنا ; ساعت ٧:۳٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

وندال های مذهبی !

صعود:

جمعه 22 مرداد صعودی یکروزه به دماوند از جبهه جنوبی داشتم. 7 صبح از گوسفندسرا حرکت کرده و 13:15 به قله رسیدم. جهت باد طی این چند روز شرق به غرب بود. به همین دلیل  از پاکوب شرقی و شمالی تپه گوگردی خود را به قله رساندم:


Damavand 45 // 1395.5.22

 

 

 

حواشی دماوند:

وضعیت نظافت پناهگاه و البته تابلویی که سر در بوفه نصب شده جالب است:

 

و این سنگ نوشته ها کار همین هفته است.. کاملا جدید و به تعداد زیاد که این عکسها فقط نمونه هایی از دسته گل جدید کوهنوردنماهاست... این بار وندالهایی از نوع مذهبی.. آخه آدم چی باید بگه؟ 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٩:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٤ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

پیشنهاد تئاتر و موسیقی

به گزارش سایت خبری تئاترآقای خاتمی برای تماشای نمایش "راپورت های شبانه دکتر مصدق" به تالار وحدت رفته بود که ماموران دادستانی مانع از حضور وی در سالن شدند. مجموعه‌ای از محدودیت ها علیه ایشان در سالهای اخیر ایجاد شده است.

 

 

 

و این آخری ممنوع الاتماشای تئاتر!چشمکعینک

 

 

من و امین شب قبل از این اتفاق به همراه سه دوست بسیار عزیز به تالار وحدت رفته و به تماشای این تئاتر نشستیم. برای من تجربه و فرصت خوبی بود. از بین اینهمه نمایش کمدی موزیکالی که جدیدا خیلی هم مد شده مثل باجناقهای کله پوک و داماد دیوانه و  عشق آفلاین و غیره و غیره ، دیدن یک نمایش  با درون مایه ی  تاریخی سیاسی، اون هم با موضوع کمتر بحث شده و کمتر دیده شده ای چون مصدق ، واقعا حال آدم رو خوب میکرد.  اگه به نمایش هایی از این دست علاقمند هستید پیشنهاد میکنم ببینید. هرچند به نظر می اومد برخی از شخصیتها و حوادث مهم و تاثیرگذار حذف شده بودند.  کارگردان دلیلش رو محدودیت زمانی تئاتر عنوان میکنه ولی مخاطب ممکنه احساس کنه تعمدی هم در کار بوده. خصوصا وقتی میبینه که سعی شده از بعضی جریانات در رابطه با کودتای 28 مرداد، چهره ای غیرواقعی نشون داده بشه.

 

 

 

 

.   .   .

پیشنهاد موسیقی

 

پی نوشت:   پیشنهاد فستیوال موسیقی که استاد گرانقدرم بهم پیشنهاد دادند. گفتم شما هم از این پیشنهاد خوب  با خبر بشید:

فستیوال موسیقی بارانا در کاخ نیاوران: روز سه شنبه کنسرت شهداد روحانی و پنج شنبه لوریس چکناواریان

 

 

ممنون استاد قلب

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

بالابلندترین انسان دنیا

 

کوهراه پیچید به چپ . پیچید به راست . بالا رفت . پایین آمد . دوباره شیب تند و صخره را گرفت و رفت. ازنفس افتاد . ایستاد . نفس تازه کرد . چند قلپ آب نوشید و کوله اش را به دوش کشید . قدم آهسته رفت . شتری رفت. گام از پی گام .

 

 قله ، بلند بود . نوک اش ، دل ابرها را پاره می کرد .

کلاه اش را محکم کرد که باد ، نبردش .

کوه نورد، دربلندترین نقطه ی قله ایستاده بود .

یک متر و 75 سانتی متر ، یک متر و . . . 

بلندتر از بلندترین قله ی دنیا بود !

 

 

 

 

 

(سهراب مهدی پور)

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:٠٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

پیگیری فدراسیون در رابطه با راهبند مسیر جنوبی دماوند

همانطور  که در پست قبلی راجع به زنجیر کشی اول جاده خاکی دماوند و اخذ ورودیه ، توضیح دادم و اعتراض خودم رو به این موضوع مطرح کردم، امروز متن نامه سرگشاده آقای زارعی رو دیدم خطاب به ریس شورای عالی استانها در رابطه با همین موضوع  :

 

جناب آقای دکتر چمران رئیس محترم شورای عالی استان ها 

با سلام و احترام

ضمن سپاس از توجهات و عنایات همیشگی جناب‌عالی، به استحضار می‌رساند؛ با توجه به گسترش ورزش کوه‌نوردی و گردشگری ورزشی در سطح کشور طی سال‌های اخیر، متأسفانه شوراهای اسلامی روستایی به منظور کسب درآمد از این صنعت، خودسرانه اقدام به وضع قوانینی چون اخذ وجه از گردشگران و کوه‌نوردان در مبادی ورودی روستا می‌نمایند که در تضاد با گسترش ورزش همگانی بوده و طی ماه‌های اخیر منجر به اعتراض و حتی گاهاً برخوردهای فیزیکی میان این افراد و عوامل شوراها در مبادی ورودی روستاها گردیده است.

نمونه چنین رفتاری در حضور غیرمسئولانه و کاسب‌کارانه شهرداری شهر رینه در مبداء ورودی کوه دماوند که کیلومترها خارج از حوزه اختیاری شهرستان رینه قراردارد، هر هفته با اعتراضات گسترده کوه‌نوردان همراه می‌باشد. لذا از آن مقام محترم تقاضا می‌شود دستورات لازم را جهت جلوگیری از ایجاد راه‌بندهای غیرقانونی این افراد صادر نمایید. پیشاپیش از بذل عنایت و دستور مساعدتان کمال تشکر و امتنان را دارم. 

 

   رضا زارعی رئیس فدراسیون   رونوشت: ​   ـ بخشداری محترم لاریجان؛ جهت استحضار ​   ـ کارگروه پناهگاه‌ها ​   ـ ریاست محترم شورای اسلامی شهر رینه؛ جهت استحضار ​   ـ جناب آقای دکتر غلامرضا شعبانی‌بهار، معاون محترم توسعه ورزش همگانی؛ جهت استحضار ​   ـ جناب آقای دکتر شجیع؛ ریاست محترم دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان؛ جهت استحضار

 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۳ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

تذکر فدراسیون در مورد نصب پلاکارد روی قله

***

برنامه صعود این هفته من به دماوند از مسیر جنوبی و انفرادی بود. با تایم همیشگی ولی استراحت های کمتر...  به علت تکراری بودن موضوع فقط به ذکر تایم های برنامه به صورت تقریبی میپردازم. این برنامه و مسیر را توسط جی پی اس ثبت کرده ام و ظرف یکی دو روز آینده تایم های دقیق را با آن اصلاح خواهم کرد.

ساعت 5 صبح حرکت از تهران به سمت پلور

ساعت 8 صبح حرکت از گوسفندسرا  و 10 صبح بارگاه سوم

نیم ساعت استراحت در بارگاه

10:30 حرکت از بارگاه و 2 بعداز ظهر قله  

ساعت 4 عصر بازگشت به بارگاه سوم و 20 دقیقه استراحت

6:30 بازگشت به گوسفندسرا

9 شب تهران


 Damavand 44 // 1395.5.7

 

و اما در مورد مسائل و مشکلات همیشگی دماوند:

***

همه میدانیم دو سال است که از ورود ماشین های شخصی به دامنه دماوند جلوگیری میشود. نرخ کرایه مصوب ماشین از پلور به گوسفندسرا نیز توسط فدراسیون تعیین میگردد. امسال همان 90 هزارتومان برای مسیر جنوبی است.  ولی گرفتن مبلغ 15 هزار تومان ورودی برای گذشتن از زنجیر اول جاده خاکی چه بدعتی است؟ نمیدانم!  این ورودی با مجوز چه ارگانی داده میشود؟ اگر شهرداری رینه که آنجا حریم شهر نیست! اگر فدراسیون که باید اعلام شود و یا روی نرخ کرایه ها محاسبه شود.. دریافت جداگانه ی آن چه معنی دارد؟  یادم می آید سال گذشته این مبلغ را رانندگان پرداخت میکردند... درستش هم همین است.  مثل این  می ماند که آزانس یا اتوبوس مسافری، پول عوارض جاده ای اش را از مسافر بگیرد!  ولی امسال علنا این پول از خود مسافران دریافت می شود. یعنی علاوه بر 90 هزار تومان 15 هزار تومان هم بابت حق ورودی!  خیلی عجیب  و  ناعادلانه است..
امیدوارم فدراسیون محترم و مسئولان قرارگاه کوهنوردی هرچه سریعتر فکری به حال این موضوع نمایند و اگر قرار است پولی دریافت شود از راننده گرفته شود نه مسافر! متاسفانه بی قانونی و چپاول کوهنوردان در مسیر جنوبی دماوند بیداد میکند!

همچنین توضیح دهند پول کلانی که سال گذشته از همین طریق به جیب زده اند خرج کجا و چه کاری شده است! بهانه پاکسازی مسیر جاده بی معنی است چون وقتی ماشینی از آن مسیر تردد نکند زباله ای هم تولید نمیشود... اگر هم خرج پاکسازی مسیر صعود شده پس چرا همچنان شاهد انبوه زباله در مسیر و بارگاه هستیم؟؟؟

مسئولان محترم! لطفا توضیح دهید.

 

 

***

به یمن سه روز تعطیلی، حمعیت بسیار زیادی در منطقه بودند... روز پنجشنبه علیرغم هوای سرد و باد 60 کیلومتر،  ازدحام صعود کنندگان در تپه گوگردی و قله زیاد بود. وقتی خودم را به قله رساندم دیدم تابلوی هما (همون بانوی شهر فرشته ها )  روی زمین افتاده و افراد، بی توجه روی آن پا میگذارند.  میدونستم به یک هفته نمیکشه که فرشته های دماوند از راه میرسند و اونرو برمیدارند ولی افسوس که این فرشته ها هیچوقت بیکار نخواهند بود چون دو تابلوی جدید درست همان روز روی قله نصب شده بود. این بار محکم کاری کرده و هر تابلو رو  با 9 میخ به سنگ کوبیده بودند.  یکی شهرداری هرات که مسببین اش  میگفتند برای اینکار از شهرداری مجوز گرفته اند و دیگری لوازم خانگی درسا !!!  بازار عکس یادگاری با بنرها هم داغ بود...  به همه خسته نباشید گفتم و گفتم از اینکه بنرهاتونو با خودتون پایین میبرید ازتون مچکرم و بعد با سنگ و باتوم افتادم به جون تابلو ولی فقط یک میخش رو تونستم از جا در بیارم. جالبه همون هم با تعجب و اعتراض عده ای مواجه شد!  بهشون گفتم قله جای تبلیغات نیست... خوشبختانه عده ای هم تایید کردند ولی هیچکس برای کندن تابلو بهم کمک نکرد... منم این وظیفه رو مثل همیشه به فرشته های دماوند سپردم و برگشتم.

 

 خوشبختانه فرداشب در کانال فدراسیون کوهنوردی این متن رو  دیدم.. ممنونم از رییس فدراسیون و کارگروه محیط زیست آن که تمام تلاششون رو برای حفظ شأن دماوند انجام می دهند :

پیرو اعلام فدراسیون مبنی بر برخورد جدی با نصب و جاگذاری پلاکارد و بنر در مناطق مختلف قله ی دماوند از جمله بارگاه سوم و قله، کارگروه حفظ محیط کوهستان همچنین از تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست دارد از نصب تابلو های فلزی بر روی قله یا دیگر نواحی کوه دماوند جدا خودداری کنند.

گفتنی است این کار باعث آلودگی دیداری مناطق طبیعی خواهد شد.

*زیبایی دماوند در بکر بودن طبیعت آن نهفته است.

*قله دماوند محل تبلیغات نیست.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

عباس مولایی

آخر هفته گذشته با خبر شدم دوست قدیمی و همنورد روزهای خوب توچال  عباس مولایی دار فانی را وداع  گفت. با عباس نیمه اول  دهه هشتاد  در توچال آشنا شده بودم.. مثل همه کوهنوردان آن دوره با صفا و عاشق توچال بود. تقریبا هر پنجشنبه شب به همراه دوستانش تابستانها و  زمستانها در امیری و قله شبمانی میکردند. با روحیه، خوش برخورد و فداکار بود. سالها عباس را ندیدم تا اینکه سال گذشته شنیدم بر اثر بیماری نادر و لاعلاج  als  زمین گیر و خانه نشین شده است. تصمیم جدی گرفته بودم در اولین فرصت به دیدارش بروم ولی. . . چه زود دیر شد  و توچال یک یار مهربان دیگرش را هم از دست داد.

مراسم سوم این عزیز روز یکشنبه 10 مرداد ، ساعت ۶ تا ۷:۳۰
آدرس: میدان رسالت، خ هنگام، م الغدیر، تکاوران شمالی، سی متری اول، مسجد جامع الزهرا

 

روحش شاد و یادش گرامی

 

عکس ارسالی از آقای خاکسار- دریاچه گهر دومین صعود قلم

 


عکس ارسالی از مستان - برنامه توچال به شهرستانک در یکی از سخت ترین زمستانهای توچال سال83
نفر اول عباس. نفر سوم میکاییل. نفر ششم مستان

 

.  .  .

 

 

 

اگر خاطره ای از عباس دارید خوشحال میشویم اینجا بخونیم و بشنویم

 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٦:٢۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

دماوند و هما! بانوی شهر فرشته ها !!!!!

صعود این هفته پنجشنبه من و دوستانم (بیتا، فرهاد، علیرضا، مجید) به دماوند از یال جنوبی و تایم های برنامه به شرح زیر بود:

3:30 صبح حرکت از تهران

2 بعد از ظهر قله

و 11 شب تهران


Damavand 43 // 1395.4.31

Me and Bita

.................

نکته این برنامه جمع آوری بنرهای به جا مانده از سالهای گذشته زیر فنسهای اطراف بارگاه بود. قسمتی از برنامه پاکسازی ستاد محیط زیست که الحق خیلی خوب کار کرده بودند.

ولی گویا معضل یادگاری نویسی ما ایرانیان در مکانهای مهم، حساس و ارزشمند و تاریخی و . . .  اصلاح شدنی نیست و این بار نوبت نسیم و هما بود. یکی رها شده روی سنگ های بارگاه سوم و دیگری روی قله و پیچ شده به سنگ مقدس روی قله!

کسی که اینکارو انجام دادی! درسته .. باشه.. هما برای تو عزیزه.. نه.. اصلا خییییییییییلی عزیزه و صعود دماوند برای تو کار خیلی مهم و شاقی بوده ولی اینو  بدون که همه ماها عزیزانی در زندگیمون داریم، عزیزتر از هما! و ممکنه خیلی بیشتر، بهتر و سریعتر از تو قله را صعود کنیم. آیا درسته که از این هفته نفری یک تابلو دستمان بگیریم و روی قله نصب کنیم؟؟؟  به نظرت چه اتفاقی می افته؟ چرا فکر میکنیم فقط خودمون هستیم که حق زندگی داریم؟ و هرکاری دلمون خواست میتونیم انجام بدیم؟!

خنثی

 

و همچنین کماکان از بارگاه تا خود قله پر بود از بطری های آب و قوطی های نوشابه!!

 

 

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٤ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

از طرف کاظم فریدیان به کیومرث بابازاده

جمعه اول مرداد در رینه و خانه مصطفی لاریجانی مراسمی به راه بود. افتتاح یک سوئیت کوچک و زیبا در گوشه حیاط خانه به اسم "خانه هشت هزاری ها".  مصطفی تصمیم گرفته بود این سوئیت را  به کارش اختصاص دهد در ضمن با قاب کردن عکسهایی از ایرانیان صعود کرده به هشت هزارمتری ها یاد و نام آنها را زنده نگه دارد.. این کار مصطفی قابل تقدیر است.. هرچند من بهش پیشنهاد داده بودم به جای هشت هزاری ها، یادبودها و عکسهایی از کوهنوردان و صعودهای شاخصی که طی این پنجاه سال روی دماوند انجام شده رو قاب کنه. به زبان فارسی و انگلیسی از بیوگرافی افراد. هرچی باشه اینجا دماونده و خیلیها دوست دارند بدونند این کوه زیبا چه خاطره هایی داره و چه صعودها و حتی مرگهایی رو به چشم خودش دیده!

ولی مصطفی قبول نکرد. یک لیست بلند بالا از شماره تلفن این افراد تهیه کرده بود و تک تکشون زنگ زده بود که به آنجا بروند.  از جمله آقای بابازاده، فریدیان و نجاریان این دعوت را لبیک گفتند و همزمان با مراسم روز دماوند، این سوئیت افتتاح شد .

( درباره مصطفی لاریجانی )

 

آنچه در زیر میخوانید یادداشتی است که کاظم فریدیان -اولین ایرانی صعود کننده به K2 - در حاشیه این مراسم نوشته است:

 

 


به باور من
آقای کیومرث بابازاده
سرآمد کوهنوردان ایران است
حاضرم با هر کوهنورد ایرانی دیگری که کسی معرفی کند باذکر دلیل و مدرک و آمار و رکورد ایشان را مقایسه کنم

از همان ساعت که زنده به بیس کمپK2 رسیدم، تصمیم گرفتم کلنگ این صعود را به ایشان تقدیم کنم
طرح این شد که عکس روی قله را به نسبت یک به یک و کلنگ هفت گوهر و همان پرچمهای روی قله را روی شاسی نصب کرده و به استاد تقدیم کنم.
متاسفانه این طرح تا روز گزارش برنامه آماده نشد
با خودم قرار گذاشتم در حاشیه یک مراسم کوهنوردی یا گزارش مناسب که برازنده ایشان باشد این هدیه را تقدیم کنم
اما طی این سالها هر مراسمی که برای اینکار در نظر گرفتم به دلیلی نشد و نشد که نشد!!!
تا اینکه آقای مصطفی_لاریجانی خبر داد که اطاقی را در خانه اش به هشتاد_هیمالیانورد ایرانی که حداقل یک هشت هزاری صعود کرده اند اختصاص داده و در روز یکم مرداد ماه روز دماوند آنرا افتتاح خواهد کرد
از مصطفای عزیز و دوست داشتنی خواستم فرصتی به این آرزوی دیرینه من اختصاص دهد تا در حضور هیمالیانوردان اینکار به انجام برسد اما دریغ از یک نفر از همالیانوردان که دعوت مصطفا را اجابت کرده باشد!!!
حدود ساعت 3 عصر وقتی آقای بابا زاده تشریف آوردند به ایشان گفتم
حدود هشت سال این هدیه معطل است اما مثل اینکه قسمت نیست در مراسم بزرگ و درخور نام شما خواسته من به سرانجام برسد
اجازه دهید در همین محفل خودمانی و با دست خودم و با بیشترین احترام و تواضع کلنگ صعود به قلهK2 را تقدیم شما کنم.

                                                                      کاظم فریدیان

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :

عکس هایی از اسکای رانینگ آزادکوه - تیر 95


مرسده چگینی - قهرمان دوی 30 کیلومتر


سیدستار صید - قهرمان دوی 30 کیلومتر


کوچکترین عضو شرکت کننده مسابقه با ثبت رکوردی عالی در مسابقه 15 کیلومتر


مسن ترین عضو شرکت کننده - درمسابقه 15 کیلومتر

 
داود شیرخانی طراح و مسئول برگزاری مسابقه که خود از باسابقه ترین و بهترین اسکای رانرهای ایران است.

 

باقی عکسها:

 

 

 

برداشت از کانال Nid Sport Club

  
نویسنده : آنا ; ساعت ٩:۱۳ ‎ب.ظ روز شنبه ٢ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :