آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

شيرپلا
نویسنده : آنا - ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢۳ دی ۱۳۸٦
 

.....

چندي پيش كوهنوردي از خراسان كامنتي را به عنوان اعتراض در رابطه با شيرپلا و برخورد مسئولان آنجا در وبلاگ كلاغها منتشر كرد و در پي آن تني چند از دوستان نيز نظرات خود را در اين باره بيان كردند و جناب آقاي نصيري نظرات را در قالب پستي مستقل با عنوان " از پيام های خوانندگان : حکايت متولی دولتی کوه نوردی ايران !!" در تاريخ 20 آبان 1386 منتشر نمودند.

 كوهنورد محترم در كلاغها چنين نوشته بود:

« با سلام. جناب نصيری اين هفته من جهت صعود توچال به تهران مراجعت کرده بودم از مشهد چهارشنبه شب ساعت ۲۲:۲۰ به شيرپلا رسيدم و وقتی اصرار کردم جهت باز کردن درب بسته مجتمع تا نفسی تازه کنم و لباسی تعويض کنم متاسفانه با برخورد بسيار بچگانه و بد مسئول مجتمع که يه افغانی و يه ايرانی بودند مواجهه شدم که اصلا برای من قابل تامل نبود. من گفتم که فقط چند دقيقه جهت تعويض لباس و برداشتن آب زمان احتياج دارم ولی متاسفانه .....

بقيه مطلب ...

 اين موضوع  جاي بحث و تامل زيادي داشت كه متاسفانه زياد به آن پرداخته نشد. اين كه توچال به علت شرايط استثنايي اش پايتخت كوه هاي ايران, پر رفت و آمد ترين و مهمترين مركز كوهنوردي كشور است, ترديدي نيست. از بين پناهگاهها و جان پناه هاي بزرگ و كوچك دامنه گسترده توچال مجتمع ورزشي شيرپلا بزرگترين و مهمترين آنهاست كه هر روز حتي در ايام وسط هفته و خصوصا پايان هفته پذيراي خيل زيادي از كوهنوردان و دوستداران طبيعت ( و به نقل از يك خبر راديويي صبح تهران جمعيتي بالغ بر صد هزار نفر هر هفته) ميباشد. پاتوق و استراحتگاهي خوب در تابستان و پناهي امن در زمستان كه طي ساليان اخير شاهد تحول و پيشرفت نسبي خوبي در شكل بنا و ساختمان و مديريت در آن هستيم. شيرپلا نبايد هيچگاه ناديده گرفته شود و بايد هميشه مشكلات آنجا  دغدغه همه كوهنوردان و مسئولين باشد چرا كه خواه نا خواه رويكرد بد و يا خوبش بي تاثير بر روند كوهنوردي در توچال و صعود به آن ارتفاعات نيست.

 

آقاي تحويلداري به عنوان مدير شيرپلا پيام اين دوست  كوهنورد را گرچه خيلي دير خوانده اما وظيفه خود دانسته اند كه پاسخگو باشند كه در زير ميخوانيم و در نهايت ايشان در خواستي - كه منطقا نبايد بي جواب گذارده شود -  از همه كوهنوردان دارند كه پيرامون اين موضوع نظرات  و انتقادات خود را بيان نموده و در جهت بهبود كيفيت خدمات دهي اين مجموعه با ارائه پيشنهاد يا انتقاد سازنده با ايشان همكاري كنند.

قبلا از توجه و حس مسئولیت ایشان برای پاسخگویی به این موضوع تشکر میکنم.

جوابيه مديريت شيرپلا:

باسلام

در پاسخ به اعتراض دوست عزیزی که از مشهد نسبت به باز نشدن درب شیرپلا در ساعت 22 شب معترض بودند

ودر مورخ 20/8/86 در وبلاگ شما دیدم لازم است نکاتی چند را یاد آور میشوم:

1-     با تاسف از وضع پیش آمده مسئولیت شیرپلا در ساعت 22 ، کوهنوردان را به خوابگاهها راهنمایی و هدایت میکند و تا استقرار کامل آنان و خروج افرادی که عازم قله هستند حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه طول میکشد و تا این ساعت امکان ورود به شیرپلا مقدور نمیباشد. لذا آن دوست عزیز ما ساعت 40/23 دقیقه درب شیرپلا را کوبیده و و خواستار بیدار شدن سایرین و کارکنان شده بودند تا ایشان لباسشان را عوض کرده و به راه خود برای صعود شبانه ادامه بدهند.

2-     مجموعه شیرپلا از ساعت 22 شب لغایت 30/5 دقیقه صبح جهت استراحت کوهنوردان و کارکنان تعطیل میباشد و این مقررات از بدو تاسیس این بنا حاکم بوده است.

3-     شیرپلا پناهگاه نمیباشد که هر کس هر زمان دلش خواست وارد آن شود بلکه یک مجموعه ورزشی کوهستانی است

و افرادی که در داخل مجتمع هستند حق دارند استراحت کامل نمایند و سایر کوهنوردان میتوانند از جانپناههای اطراف شیرپلا استفاده نمایند.

4-     این مجتمع فاقد دربان و محل استراحت موقت بوده لذا حضور در خارج از ساعات ذکر شده موجب بهم خوردن نظم و آسایش سایر کوهنوردان میگردد. البته در شرایط اضطراری و برف و کولاک مقررات بالا نادیده گرفته میشود.

در پایان ضمن تشکر از عزیزانی که اظهار نظر کردند خوشحال خواهم شد در اداره این مجتمع قدیمی ما را همراهی بفرمایند .           

                                                                           باتشکر

                                                                    جمشید تحویلداری