آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

یکصدمین صعود توچال
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٧
 
مطمئنا صد بار صعود به قله توچال چندان اهمیت نداره و خیلی از دوستان من هستند که تا به هر حال سیصد چهارصد بار حتی هزار بار (!!!!!) صعود کرده اند البته همه اینها تخمینی و حدسی است  ولی به هر حال با توجه به اینکه در تمام این شش سالی که تهران بودم فقط  7 ماه از سال را فرصت کوهنوردی داشتم و اینکه تمام نودونه صعود قبلی در دفتر برنامه هایم ثبت شده است, یکصدمین صعود برای خودم حداقل ارزش این را داشته باشد که  درباره اش بنویسم. از این تعداد تقریبا دو سوم صعود هایم زمستانه بوده است. و نود درصد آنها از مسیر عادی شیرپلا و ده درصد بقیه از مسیرهای دارآباد, کلک چال, امامزاده داوود, ولنجک و ایستگاه هفت و چهارپالون بوده.  از مسیر های شمالی هم فرود رفته ام اما صعودی نداشته ام.
برنامه این هفته تقریبا اون چیزی که میخواستم از آب در نیومد چون تجهیزات یک برنامه استقامتی رو نداشتم و قرار بود که برم سنگنوردی برای همین کتونی اسپرتکس پوشیدم بدون باتوم و کوله ام نسبتا سنگین بود. اما صبح برنامه عوض شد و دوستم نیومد بعدا فهمیدم که ایشون خواب تشریف داشتندو بنده رو 45 دقیقه معطل نگه داشتند. البته این موضوع گرچه کفرم رو در آورد اما تلنگری بود به خودم تا متوجه بشم دیر سر قرار حاضر شدن چقدر بده . چون خودم تو این مورد اصلا سابقه ی خوبی ندارم. خلاصه تنهایی تصمیم گرفتم برم توچال.
تایم های صعودم به این صورت بودند:
/سربند تا شیرپلا:        یک ساعت و نیم
/شیرپلا تا سنگ سیاه: یک ساعت و ربع
/سنگ تا قله:             یک ساعت
برگشت به سنگ سیاه و نیم ساعت استراحت
/بار دوم سنگ تا قله :   55 دقیقه
و نهایتا بازگشت از مسیر کلک چال و پارک جمشیدیه
......
نتیجه گیری: کلا از خودم نا امید شدم. برای برنامه استقامتی ای که پیش رو دارم باید خیلی بیشتر از این تمرین کنم.
کفش اسپرتکس برای اجرای چنین برنامه هایی اصلا مناسب نیست.
توچال به کلک چال تا رسیدن به چشمه پیاز چال واقعا محشر بود. حرکت روی خط الراس با چشم انداز های زیبا از دماوند و قله های دیگر و بادهای همیشگی اش. حس فوق العاده ای بود. برعکس از گردنه کلک چال تا برج و پارک رو فقط تحمل کردم !!!!
........
یکصدمین صعودم را تقدیم میکنم به همنوردی که قرار بود با من تو این برنامه همراه بشه اما نتونست بیاد
.......