آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

جیاجی خانگی ها !
نویسنده : آنا - ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ مهر ۱۳۸٧
 

فرشته خادمی!   دوست و همنورد عزیزم! انتخاب بجا و شایسته ات به عنوان عضو تیم ملی صعود کننده به قله جیاجی خانگ رو تبریک میگم و از صمیم قلب  برات آرزوی موفقیت دارمقلب

 ..........................................................................

 عکس هایی از برنامه اولین صعود زمستانه هفت تنان زردکوه از مسیر یخچال ایلوک:

  

 من و فرشته - روستای شیخ علی خان- زمستان 86

فرشته در حال عبور از اولین رودخونه مسیر - زردکوه- زمستان 86

 .................................................................

...........................

.....

تیم ملی بانوان روز جمعه جهت صعود به قله جیاجی خانگ عازم نپال میشود. اولین اردو 6 تیر ماه 87 آغاز شد و بعد از پنج مرحله اردوی انتخابی و امادگی نهایتا هفت نفر جهت صعود انتخاب شدند. به هیچ عنون قصد انتقاد یا اعتراض ندارم چون نه در این اردو ها شرکت کردم و نه با افراد شرکت کننده اشنایی چندانی دارم.  گرچه دورادور اخبار داخلی اردوها را میشنیدم. شرایط انتخاب شدن در تیم های ملی همیشه یک دغدغه برای کوهنوردان بوده . یادمه وقتی سال های گذشته تو اردو بودم با تجربه ها بهم میگفتند طوری رفتار کن که نه خیلی ضعیف به نظر بیای و نه خیلی قوی. چون در هردو صورت خط میخوری!!!! این موضوع برام جالب بود ولی واقعا بهش رسیدم. خب به جز قدرت بدنی استقامت و کار فنی اخلاق و داشتن روحیه جنگندگی و مطیع امر سرپرست هم عمل مهمی تو انتخاب افراده. اینکه  بعضی مواقع  این انتخاب ها ناخواسته توسط سرپرستان ؛ سلیقه ای؛ هم میشه حرفش جداست. و اما در مورد این اردو ها ،  بعد از اینکه یکی از دوستان خوبم که البته خط خورده بود به من زنگ زد و از ترکیب نفرات تیم بسیار ناراضی بود و میخواست به همراه بقیه افراد بیاد فدراسیون بست بشینه و اعتراض کنه؛ به این موضوع حساس شدم. امیدوارم بودم مطلبی بنویسه در موردش اما ننوشت. حالا ازش میخوام اگه حرفی داره اینجا بزنه!  وقتی حساس تر که دیدم حتی چند نفر از اعضای انتخاب شده هم به انتخاب بعضی دیگر از نفرات تیم معترض بودند!!!!  خصوصا یکی از شرکت کننده های نسبتا ضعیف که در اردوی سوم  خط خورده و در سایت رسمی فدراسیون اسمش برای اردوی بعد اعلام نشده بود اما در اردوی چهارم و پنجم شرکت کرد. خودش هم اذعان میکرد که فقط برای کسب تجربه و برای  اینکه در کنار دوستاش باشه اومده برنامه ولی در نهایت در کمال ناباوری اسمش رو جز نفرات انتخاب شده میبینیم!!!!  شاید دلایل دیگه ای در کار باشه . احتمالا آقای پرچمی ادله محکمی برای انتخاب ایشون و انتخاب نشدن افراد شایسته تر از ایشون دارند. نمیدونم. ولی بسیار مصر و مشتاقم علتش رو  بفهمم.

سال گذشته خانم ها شیما شادمان و پرستو ابریشمی در قالب تیمی دو نفره قله موستاق آتا یکی از بلندترین هفت هزار متری های دنیا رو صعود کردند.  امسال لیلا اسفندیاری با صعود یکی از سخت ترین هشت هزاری های دنیا فعلا رکورد داره تو ایران. پرستو ابریشمی؛ لیلا ابراهیمی؛ مهری جعفری و پروین ایمانی رفتند برای صعود لنین و تلاش کردند اما نا موفق. مهری جعفری بلافاصله بعد از لنین به  خانتانگیری رفت و با موفقیت صعودش کرد. لیلا زندی  هم امسال به روش آلپی ؛ هشت روزه؛ قله نسبتا فنی خانتانگیری را صعود کرد. سمیه کامرانیان موفق به صعود قله آیلندپیک شد و پرستو سهیلی هم روی لنین تلاش کرد.

فعالیت های برون مرزی بانوان در سال گذشته نسبت به سالهای قبل رشد چشمگیری داشت. اما تاسفش اینجاست که میبینیم بازتاب  چندان خوبی نداشت. فقط در حد درج یک خبر چند خطی در کوهنوشت آن هم نه با ذکر نام کامل ایشان( که اگر کسی نا آشنا تر خبر را میخواند به هیچ وجه حدس نمیزد که فرد صعود کننده خانم بوده نه آقا)  و نه توضیحی درباره چگونگی صعود ایشان!  دختران کوهنورد ایرانی با همون مظلومیت که با سختی و تحمل شرایط خاص نسبت به آقایون  کوهنوردی میکنند در این مورد هم اقبال خیلی خوبی برای اعلام برنامه ها و معرفی خودشون به جامعه کوهنوردی نداشتند.

.

به امید موفقیت روز افزون بانوان کوهنورد

 ..