آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

پاسخ خانم اسفندیاری به کامنت نویسان!
نویسنده : آنا - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٩ آذر ۱۳۸٧
 

سلام دوستان خوبم. از این که این مدت کم بودن من و وبلاگ من رو تحمل کردید سپاسگذارم. قطعا نمیخواستم کامنتیگ پست قبلی در حد انفجار پر بشه. با یک دید حرفه ای وبلاگنویسی میشه فهمید این موضوع اصلا به نفع نویسنده نیست!!  پست قبلی ام اگرچه تکراری بود و اکثرا از طریق ایمیل آنرا خوانده بودند اما به درخواست لیلا موقتا حذف شد تا در آینده کامل تر ارائه شود. ایشان تمام کامنت های اخیر مرتبط را خوانده اند و ابتدا تصمیم داشتند  که به تک تک سوالاتی که مطرح شده پاسخ بدهند  اما حجم بحث ها و سوالات بیشتر از اون چیزی بود که بشه در یک نامه!! برای هر کدوم جوابی ارائه کرد. به همین دلیل  تصمیم گرفتند به پاسخ کلی اکتفا کرده و دوستان را برای دریافت جواب هایشان به شرکت در جلسات عمومی (مثل همین همایش کرج که فردا برگزار میشه) و در یک مکان عمومی ارجاع دهند. در مورد اتهام جدید که به تیم نانگاپاربات زده میشه: با وجود نواقصی که در اون برنامه بوده که خودم جز اولین کسانی بودم که به لیلا اعتراض کردم و  از همه مهمتر خود اعضای تیم هم قبولش داره اما عدم صعود به قله رو نمیتونم قبول کنم. اگه این دوستانی که ادعا کردند یکی دو تا عکس از قله دیدند و به این نتیجه رسیدند که خبر فتح قله دروغ و کذب است من ده برابر اون عکس های روی قله و نشانه ی روی قله نانگاپاربات که یک نبشی برفی کاملا مشخصه رو دیدم و همونطور که یکی از دوستان در کامنت نوشته اند این صعود مورد تایید آلپاین کلاب پاکستان و کوهنوردان بزرگ حاضر در منطقه قرار گرفته و وزارت توریسم پاکستان به عنوان یک نهاد رسمی به  اعضای تیم گواهی صعود داده و این برای همه بحث و جدل ها کفایت میکنه. به نظر شما برای تایید صعود یک کوهنورد که از بورکینافاسو به دماوند اومده تاییدیه فدراسیون کوهنوردی ایران معتبر تره یا حرف کوهنوردان و مسئولین کشورش که تا به حال رنگ دماوند رو ندیده اند و تخصص و دانش چندانی هم در موردش ندارند ؟ این حرف و حدیث های جدید از سوی اشخاصی که انتظار بیشتری ازشون میره برام خیلی عجیبه.  امیدوارم لیلا با وجود همه مشغله ای که میدونم این روزها داره  قول این بیوگرافی و آن گزارش نانگاپاربات یادش نره!! چشمک

 

............................................

............................................

 

به نام خدا

 

 

سلام خدمت همه دوستان عزیز و کوهنوردان نگران

 

قریب به چهار ماه است که از صعود نانگا پاربات  و حادثه آن میگذرد.  در این چهار ماه چند سوال مطرح شده و پاسخ آنها هم داده شده است واگر چهار سال دیگر هم بگذرد سوالها همان است و جوابها هم همان منتها لحن سوالها ممکن است فرق کند. در این حادثه نیز همانند حادثه پراو سوال جدیدی پرسیده نخواهد شد وغرض ورزان همچنان به تجزیه و تحلیل خواهند پرداخت و هر مشکلی که در جامعه کوهنوردی پیش آید آن را بلافاصله به حادثه نانگاپاربات  و بستگان آن نسبت خواهند داد .

گفته اند سکوت  لیلا اسفندیاری !!!.... آیا واقعا فکر می کنید من سکوت کرده ام؟!  متاسفم از این نگرش!  چه سکوتی ؟! من به عنوان سرپرست تیم نانگاپاربات و با مشورت سایر اعضاء، افرادی را به عنوان سخنگو و مسئول روابط عمومی برگزیدم که به حق، انتخاب شایسته ای بود .هر نظر و جوابی که از طریق ایشان منعکس شده، پاسخ کل گروه و من است. در تمام جلسات عمومی  شرکت کرده ام  و پاسخ گو بوده ام.

اعضاء تیم نانگاپاربات از ابتدای شروع  برنامه چارچوبی را برای خودشان تعریف  کردند و طبق همان اصول پیش رفتند و می روند. اگر آقای فریدیان از این اصول تخطی کرده به دلیل چهره خاص ایشان و وجهه قابل ارزش ایشان در کوهنوردی و هیمالیانوردی ایران  است که انتظارات بیشتری را رقم زده است .

افرادی که در وبلاگها و یا کامنتینگ آنها پیام میگذارند از سر بیکاری و یا موقعیت خاص شان (مثل دسترسی آسان به اینترنت در محیط کارشان ) به بحثهای طولانی میپردازند (به نظر من فرهنگ کامنت گذاری تعریف دارد) و به سکوت من هیچ ارتباطی ندارد. هر چند که برای برخی از این  کامنتها و شخصیتهای مجازی هیچ ارزشی قائل نیستم. من کوهنوردم و کوهنوردی میکنم و این برخوردها و اظهار نظرهای مجازی هیچ تاثیری در کار و روش کار من نخواهد داشت!

  اگر کسانی جویای پرسش و پاسخ بیشتری هستند میتوانند در یک محیط واقعی و در حضور همه به طرح سوالهایشان بپردازند نه اینکه در یک محیط مجازی یکی متهم بشه  یکی قاضی، عده ای وکیل، عده ای کارشناس و در نهایت ختم به صلوات شود. همان طور که در جلسه پرسش و پاسخ در انجمن کوهنوردان خیلی از همین منتقدین به اصطلاح آرمانگرا سکوت اختیار کرده و در جمع کوهنوردان جرات حتی یک سوال را هم نداشتند. باعث بسی تاًسف است.

در ارتباط با پست جدید خانم آنا که در مورد مصاحبه بنده با  سایت شیرزنان بوده: من از خانم آنا خواستم مطلب را از روی سایت بردارند و علیرغم میلم برای گذاشتن مطلبی در این باره و برای احترام به آنا و از آنجاییکه علاقه ای به گذاشتن کامنت ندارم و در اینترنت به دنبال مطالب آموزشی و گزارش هستم  با خواهش از آنا روی صفحه اصلی وبلاگش پاسخم را نوشتم. با سفارش دوستان کامنت های این پست را خواندم و با شخصیتهای مجازی آشنا شدم که متاسفانه هیچ مطلب ارزشمند و قابل تعمقی نداشت جزغرض ورزی و فحاشی. و شرمنده شدم از زمان با ارزشی که صرف خواندن آن کامنت ها کردم.  واقعیتش هیچ توصیه به جایی در آنجا ندیدم حتی از آقای رامین شجایی که برایم همیشه کوهنورد بزرگی بوده وهست. 

به هرحال از دوست بسیار خوبم آنا عذر میخواهم و بهش قول میدم در آینده ای نه چندان دور یک بیوگرافی از خودم، آرزوهایم و برنامه های  بعدی همراه با اطلاعاتی از آنها و گزارش نانگا پاربات از ابتدای تصمیم گیری تا همین لحظه ارائه دهم .

در آخر باید به کامنت گذاران عزیز تذکر دهم که بهتر است وقت کوچکی به درست خواندن مطالب ارائه شده اختصاص دهند تا اشتباهی در قضاوت نداشته باشند چون قضاوت و نوشته هایشان نشان از درست نخواندن مطالب است برای اینکه بتوانید پند واندرز یا ایده های خوبی به کسی بدهید بهتر است در مورد آن آگاهی داشته باشید.

با تشکر از آنا وهمه دوستان.

.....

 

لیلا اسفندیاری

 

...