آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

میکائیل
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
 

آخرین عکسی که از میکائیل گرفتم. حدود یکماه پیش بارگاه سوم دماوند. قرار بود از گوسفندسرا یکروز صعود کنیم. من برگشتم. میکائیل صعود کرد.

......................

 

یکی از دوستان درباره میکائیل سوالی ازم پرسید بهش ایمیل زدم. دیدم بد نیست اونو  اینجا هم بیارم.

. . . میکائیل  با توجه به سنش یه کوهنورد استثنایی بود. قوی و با اراده که هر هفته پنجشنبه شب می اومد شیرپلا استراحتی میکرد و میرفت سمت قله و بعد برمیگشت سنگ سیاه میخوابید . این تقریبا برنامه ی همیشگی اش بود. هوا که گرمتر میشد دماوند و سبلان هم میرفت. 61 ساله بود و میدونم که خیلی ساله که کوهنوردی میکنه اما دقیقا نمیدونم چند سال!!

وسایل کوهنوردیش ابتدایی و ساده بود. یادمه این اواخر یه کفش فایبر خریده بود که همه جا خبرش به طنز پخش شده بود!   از باتوم کلنگ و کرامپون استفاده نمیکرد. سنگنوردی نمیکرد. اصولا یک قله نورد بود. یک کوهرو  توانمند که کار فنی انجام نمیداد. مطمئن نیستم که با اصول اونها آشنا بود یا نه...

به میکائیل و نوع کوهنوردیش انتقادات زیادی وارده.  به طور حتم مرگش هم نه یک اتفاق که به خاطر تفکری بود که بعد از سالها شکل خطرناک  خودشو نشون داد. تفکری که خیلی از جوانهای توچال بهش گرایش پیدا کردند و دارن ازش تقلید میکنند که همون کوهنوردی سرعتی با کمترین و سبکترین تجهیزات و صعود به قله تحت هر شرایطیه..  . اگرچه خود من و همنوردان نزدیک من هم مشابه این کوهنوردی میکنیم ولی از این روش دفاع نمیکنم  مطمئنا اگه به ادله کافی و راضی کننده ای برسم کلا روشمو عوض کنم. من فعلا در مورد کوهنوردی کاری رو میکنم که بیشتر ازش لذت میبرم و در مورد اینکه روشم درسته یا غلط زیاد فکر نکردم... . البته اینکه خودمو مثال میزنم برای اینه که از طرف طیفی از کوهنوردان جوان حرف بزنم. منظورم خود نوعی نیست. این موضوع میتونه خیلی موشکافی بشه و جای بحث داشته باشه.  میشه ازش یه مقاله به درد بخور و مفید درآورد .

..

..

همنوردان میکائیل به یادبودش جمعه ساعت ١ تا ٣ بعد از ظهر در محل شیرپلا مراسمی برگزار میکنند.

..

..

..

خبر های مهم اخیر:

  • عملیات آسفالت جاده دماوند (از دو راهی تا گوسفندسرا ) با پیگیری های مسئولین کوهنوردی فعلا متوقف شد.  
  • تیم منتخب بانوان جهت صعود به قله اسپانتیک امشب عازم پاکستان میشود
  • تیم جستجوی نانگاپاربات جمعه ١٩ تیرماه  توانست این قله را صعود کند.

..