آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

اولین زنی که توانست 14 هشت هزار متری دنیا را فتح کند
نویسنده : آنا - ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٩
 

یک کوه نورد کره جنوبی، به عنوان اولین زن کوهنورد که تمامی 14 قله بلند دنیا را فتح نموده، دست یافت. مقامات رسمی گفتند او در حالی که به سختی صعود می کرد، به آخرین قله 8000 متری دست یافت.

Oh Eun-sun   چهل و چهار ساله در آخرین صعود خود در قله آناپورنا فاصله کمپ آخر تا قله را در 13 ساعت صعود کرد تا در رقابت با کوهنورد زن اسپانیایی برای دست یابی به این عنوان، پیروز شود. شاهکار او به صورت زنده در تلویزیون KBS کره جنوبی نمایش داده شد.        

او بر فراز قله پرچم کشورش را تکان داد و قبل از اینکه دستانش را بلند کند و فریاد پیروزی سر دهد، اشک از چشمانش سرازیر شد!

مقامات رسمی گفتند آناپورنا آخرین قله ای بود که Oh باید صعود می کرد تا به این عنوان دست یابد.  او 13 سال پیش یعنی در سال 1997 قله گاشربروم 2 را به عنوان اولین صعود هشت هزار متری فتح نمود و پس از سیزده سال موفق به صعود قله آناپورنا به ارتفاع 8091 متر شد. او در سال 2004 نیز به قله اورست دست یافته بود.     

این سوال مطرح شد که آیا رقیب Oh، خانم Edurne Pasaban اسپانیایی همه قلل هشت هزار متری دنیا را صعود نموده یا خیر که انجمن کوهنوردی نپال پاسخ داد کوهنورد کره جنوبی سزاوار عنوان اولی است.     

آنگ تیشرینگ رئیس انجمن کوهنوردی نپال که بر کلیه کشورهای منطقه هیمالیا نظارت دارد، عنوان کرد: ما دستاورد او را به عنوان اولین زنی که توانست بلندترین قلل دنیا را صعود کند تایید می کنیم.

..

..

 (ترجمه: حامد منصوری)

همه ما زنان  از این اتفاق خوشحالیم و به این موفقیت افتخار می کنیم       

..

..

پی نوشت:

حکایت جالب  فداکاری و اخلاق شایسته این خانم کوهنورد برای دست یابی به این عنوان بزرگ را در وبلاگ کلاغها و خبرگزاری فارس خوانید.