آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

غربت جشن سده
نویسنده : آنا - ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ بهمن ۱۳۸٩
 

امروز دهم بهمن ماه روز جشن بزرگ سده ایرانیان است. اما چند درصد از ما  ایرانیان!! از این جشن و آیین اطلاعاتی داریم؟ امروز و امشب نیز مانند سالهای گذشته غریبانه خواهد رفت! مانند جشن مهرگان جشن های گاهنبار و ... چند سالی است که نوروز و یلدا و چهارشنبه سوری نیز آنقدر تضعیف شده اند که دیگر نمیتوانند بهانه خوبی برای شاد بودن گردند. چند روز دیگر تمام بوتیک ها و مغازه های شهر در هیاهوی شکلات و قلب های قرمز پلاستیکی به نام ولنتاین غرق میشود اما سپندارمذگان واژه ای بس ناآشنا برای جوانان این مرز و بوم است! وای بر ما که از ایرانی بودن فقط نامش را یدک میکشیم.

سده را کهن ترین جشن ایران زمین یا به روایتی کهن ترین جشن جهان میدانند. جشن سده به روایت نسخه هایی از شاهنامه فردوسی، یادگار هوشنگ، پاد‌شاه پیشدادی است.

جشن سده مانند جشن‌های نوروز، مهرگان و … جشنی ملی و متعلق به هیچ قومی یا دینی نیست، بلکه از آنِ همه‌ ایرانیان است، اما سده‌هاست که زرتشتیان به عنوان نگهبانانِ فرهنگ کهن ایران‌زمین، آن را به گونه‌ای باشکوه در دهم بهمن‌ماه برگزار می‌کنند.

آن هنگام که خورشید در باختر غروب می‌کند و تاریکی می‌رود که خانمان آریائیان را دربرگیرد، موبدان سپیدپوش، بر لب گاهان‌خوانان و بر دست آتشدان و بَرسَم، دست در دست یکدیگر، به همراه آواز سرنا و دف به گرد هیمه انباشته شده برای سده سه دور (به نشانه اندیشه، گفتار و کردار نیک) می‌گردند و بر آن آتش می‌نهند تا فروغ آتش، تیرگی را درنوردد و روشنایی را نوید دهد.(م.لقمان)

سده مبارک!