آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

گرین
نویسنده : آنا - ساعت ۳:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ٧ اسفند ۱۳۸٩
 

این پست آپدیت شد!

:

کوهی به معنی واقعی وحشی! یک لحظه از گرما خیس عرق.. لحظه دیگه از سرما در حال لرزیدن.. یک لحظه آرامش و سکوت.. لحظه دیگه طوفان و کولاک!قهر و این تغییر وضعیت مدام تکرار میشد.  وقتی مژگان گفت این کوه به غریبه ها روی خوش نشون نمیده حرفش رو خیلی جدی نگرفتم. حتی وقتی بادی با شدت ٨٠ کیلومتر برساعت داشت منو از جا میکند!  و باعت شد تمام تیرکهای چادر خم بشه! (من؟ صعود نکنم؟!!! چی؟؟) عینک 

چند ساعت بعدش در حالیکه به شدت مریض شدم توی اتوبوس در حال برگشت به تهران بودم و ...  قله رو صعود نکرده بودم!نیشخند

(امیدوارم دفعه بعد که رفتم گرین منو بشناسه و مثل غریبه ها باهام رفتار نکنه! زبان)

اما مهمترین دستاورد برنامه برایم  آشنایی با مژگان عزیز بود. 

پی نوشت:

بنا نبود این پست یک گزارش از برنامه ای که اجرا شد باشد اما به دلیل تقاضای بسیاری از دوستان در رابطه با توضیحات بیشتر از این کوه اطلاعات دقیق و کاملتر به همراه عکس های بیشتر را آقای معین در اختیارم قرار دادند که در این پینوشت منتشر میشود. امیدوارم مطالب برای آن دوستان عزیز قابل استفاده باشد و در صورت وجود ابهام میتوانند با خود ایشان تماس بگیرند.

..

..

..

خط الراس گرین با طول بیش از 35 کیلومتر در بین شهرستانهای نهاوند و بروجرد قرار گرفته است این خط الراس جزء رشته کوه زاگرس محسوب شده و بلند ترین قله آن (یال کبود) در حدود 3800 متر ارتفاع دارد. بخاطر موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گیری بین دشت نهاوند از یک سو و دشت بروجرد و الشتر از سوی دیگر ، این منطقه بسیار بادگیر بوه و دارای زمستان های بسیار پربرف میباشد. با توجه به ارتفاع کم وجود یخچال های دائمی از جمله یخچال (گاو ماهی) در قله (چهل نابالغان) دلیلی بر این مدعاست.. از جمله قلل آن از غرب به شرق و از سمت نهاوند به بروجرد عبارتند از: (چهل نابالغان) (یال کبود) (بازگیر) (هجده یال) (سه کوزان) و...

مبداء صعود قله یال کبود (سراب گاماسیاب) در 25 کیلومتری جنوب غربی نهاوند در محور نهاوند-نورآباد قرار دارد. این قله دارای سه جانپناه در ارتفاع های 2500 و 3100 متر و یک چشمه آب دائمی در محل جانپناه های اول می باشد. بهترین فصل صعود گرین بدلیل بهره گیری از آب و هوای مطبوع و زیبایی های کم نظیر همانند بسیاری از قلل منطقه زاگرس در ماههای اردیبهشت و خرداد است ولی برای صعود زمستانی آن می بایست خود را برای شراطی دشوار آماده کرد!

پیمایش کامل زمستانی خط الراس (از قله چهل نابالغان تا منطقه ونایی بروجرد) تا بحال صورت نگرفته است. تنها پیمایش های زمستانی این خط الرلس از قله یال کبود تا (سراب کرتیل) بروجرد در سال 85 برای اولین بار توسط تیمی به سرپرستی کوهنورد نام اشنا آقای حسن نجاریان و در سال 86 توسط تیم دو نفره (امین معین و احسان سیف) صورت پذیرفت.. گذشته از باد های مخوف منطقه و حجم برف فوق العاده زیاد، عدم دسترسی به روستاهای اطراف از روی خط الراس و بکر بودن منطقه به سختی ان می افزاید..

 

عکس ها از:  بابک کرم بیگی

 

خط الراس گرین :

خط الراس گرین

این قسمت (شیب بالای کمپ اول) به علت باد  شدید زمان و انرژی زیادی برد. حجم برف پودری که مستقیم (از بالا) به صورتمون میخورد اونقدر زیاد بود که گاهی فکر میکردم بهمن ریخته!

ابر عصبانی:

قله: