آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

فراخوان داوطلبین هیئت اجرایی صعود قلم
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۱ خرداد ۱۳٩٠
 

                  

...

...

سابقه گردهم آمدن جمعی از وبلاگنویسان کوهنورد به اردیبهشت 84 و در منطقه پلنگچال برمیگردد. اما برنامه ای تحت عنوان "صعود قلم" برای نخستین بار در اسفندماه 1385 با مشورت، همفکری و همکاری گروه کوهنوردی تاریانا اهواز به اجرا در آمد و مقرر شد این صعود هرسال انجام شود. در ابتدا هدف کلی از اجرای چنین برنامه ای -چه در برنامه پلنگچال و چه در صعودهای اولیه قلم- دیدار و آشنایی وبلاگنویسان در دنیای واقعی بود. هرچند سعی شد با شعارهای طبیعت دوستانه و انتشار بیانیه به تدریج راه خود را برای حرکت های مفید در آینده باز کند.

صعود قلم همانطور که با انتقاداتی تند مواجه بود با استقبال گرم وبلاگنویسان نیز همراه شد.  اکنون کوهنوردان بیشتری برای مجری گری، هدایت و مدیریت این صعود رغبت نشان میدهند و جهت رسیدن به آن رقابت گسترده ای دارند.  دیگر نمی توان از این برنامه که هرسال پرهزینه تر و پرطرفدارتر برگزار می گردد انتظاراتی سطحی چون دیدار و آشنایی داشت. کوه نویسان که عمدتا افراد تحصیل کرده و آگاه و اهل قلم می باشند با انتشار مطالب آموزشی ، تجربیات فنی،  اخبار، پیشنهادات و انتقادات خود در اینترنت  و مجلات تاثیرگذارترین قشر جامعه کوهنوردی هستند. می توان با استفاده از پتانسیل بالای این گروه  به رشد و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه کوهنوردی کمک شایانی کرد. افزایش انتقادات و نگرانی از بابت پیدایش رقابت ناسالم و فردگرایی در تصدی و هدایت این برنامه، تشکیل گروهی منتخب به عنوان هیئت اجرایی صعود قلم را بسیار ضروری نمود.

هرچند تصمیم گیری های راهبردی صعود قلم  یعنی برگزاری انتخابات، نوشتن مرامنامه و ... نباید تحت تاثیر  تصمیم گیریهای اجرایی آن یعنی برگزاری برنامه یخچال قرار گیرد و راهی مجزا را دنبال میکند اما به دلیل اهمیت موضوع و ضیق وقت  مقرر شد که در برنامه ششمین صعود قلم با حضور اکثر کوهنویسان انتخاباتی به این منظور انجام گردد. البته به شرط آنکه اکثریت کوهنویسان با آن موافق باشند که مشروعیت این کار قبلا در پرسشنامه ثبت نام برآورد شده و بعدا در برنامه یخچال با رای گیری قطعی خواهد شد.

هدف از تشکیل این گروه در وهله اول  پاسخ به چرایی های صعود قلم و مشخص نمودن اهداف و وظایف این گروه و عمل به این آرمان ها و در مرحله بعد کمک به رفع مشکلات و معضلات موجود در جامعه کوهنوردی و کوهنویسی است. تمام آنچه که باید برای برنامه های بعدی انجام شود توسط این گروه تعیین، هدایت و نظارت خواهد شد. اعضای آن را افراد شرکت کننده در برنامه یخچال و با رای خود انتخاب خواهند کرد.

به جهت تشکیل هر چه سریعتر این گروه، همچنین تصمیم­گیری در مورد چگونگی برگزاری انتخابات در برنامه صعود ششم خواهشمند است داوطلبین هرچه سریعتر از طریق این فراخوان در وبلاگ رسمی صعود قلم اعلام آمادگی نمایند.

با تشکر