آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

عوارضی دماوند 5 هزار تومن!
نویسنده : آنا - ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢۱ تیر ۱۳٩٠
 

هفته گذشته دومین صعودم به قله دماوند در سال 90 بود. هرچند طبیعت این هفته با  زیبایی سه هفته پیش قابل مقایسه نبود اما باز هم دماوند هرچند خشک و گرم برای ما دوست داشتنی و زیباست. دماوند برای ما مظهر آزادگی و ایستادگیست. دماوند غرور ماست و وظیفه تک تک ما که برای حفظ و حراست از آن کوتاهی نکنیم و هیچ بی عدالتی و بی مبالاتی را بر آن تاب نیاوریم. 17 تیرماه مراسم روز ملی دماوند در رینه برگزار شد. جمع همه جمع بود. از دلسوزان واقعی  که حاضرند برای پاسداری از دماوند جان بر کف گذارند تا سودجویانی که با استفاده از نام دماوند ابراز وجود میکنند.  

بگذریم. داستان از این قرار است که هنگام ورود به جاده خاکی دماوند از مسیر جنوبی به زنجیری برخورد کردیم که برای گذشتن از آن باید مبلغ 5000 تومان پرداخت میکردیم. گرفتن این مبلغ نسبتا زیاد توسط افراد ناشناس به اسم کمک به جمع آوری زباله  برایم عجیب و غیر قابل هضم بود.  همه میدانیم که جمع آوری زباله ها از کوهستان یک حرکت پسندیده است و عموم کوهنوردان مایلند برای انجام این کار پول بپردازند. اما زنجیر کشیدن و اجبار کردن کوهنوردان آنهم با برخوردی طلبکارانه بسیار زشت بود. از همه بدتر اینکه به هیچ وجه مشخص نیست این پولی که از طرف شهرداری رینه (!!) دریافت میشود اگر ان شالله به جیب اغیار وارد نشود در بهترین حالت ممکن است برای  بهسازی معابر و بناها و آسفالت خیابانهای شهر رینه (که اصلیترین وظایف شهرداری است) مصرف شود!!  شورای شهر را چه به کوهستان؟  

این شد که به هیچ عنوان حاضر به پرداخت این پول نشدیم و خیلی سریع از ماشین پیاده شدیم. بیشتر از این توضیح نمیدهم چون در وبلاگ گرین مونت مقاله جالبی در رابطه با این موضوع و در ادامه این داستان نوشته شده است.  حتما بخوانید.

. . .

فقط به انتشار چند عکس زیبا از این برنامه بسنده میکنم. عکس هایی که توسط همنورد خوبم بابک کرم بیگی گرفته شده است:

و در آخر عکس یادگاری بادوست خوبم فرح منصوری روی قله. فرح و مهدی قصد دارند چند روز آینده جهت صعود به قله خانتانگری از جبهه شمالی به قرقیزستان سفر کنند. برای این زوج عزیز آرزوی موفقیت دارم.