آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

مصاحبه تلوزیونی آقای شعاعی در رابطه با "عوارضی دماوند"!
نویسنده : آنا - ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٠
 

همین چند لحظه پیش شبکه خبر در برنامه ورزشی  مصاحبه ای با آقای شعاعی رئیس فدراسیون کوهنوردی داشت. این مصاحبه تلوزیونی در رابطه با همان راهبندی است که در ابتدای مسیر رینه به دماوند گذاشته شده.  همان به اصطلاح عوارضی که در پست قبلی به آن اشاره شد.  متاسفانه  قسمت زیادی از این مصاحبه رو از دست دادم. اما از کلیت صحبت ها وقتی دیدم  ایشان و دست اندکاران فدراسیون نیز نسبت این موضوع  معترض هستند  واقعا امیدوار شدم.  به گفته ایشان این موضوع را حتما از طریق استانداری مازندران و آقای لاریجانی رئیس مجلس پیگیری خواهند کرد. از آقای شعاعی به جهت حسن نیت و اندیشه خوبشان  و تلاشی که در این زمینه دارند،  تشکر میکنم.

اما قسمت جالب  این برنامه گفتگوی تلفنی با آقای نصیری بخشدار رینه  بود.  ایشان  دریافت مبلغ 5000 تومانی از کوهنوردان را صرفا جهت پارک ماشینشان در پارکینگ (!) مسجد صاحب الزمان عنوان کردند و گفتند در این منطقه کوچکترین امکانات ابتدایی وجود ندارد و با همکاری شهرداری رینه کارگروهی برای توسعه این منطقه تشکیل داده اند(!!) ایشان هیچ صحبتی از جمع آوری زباله ها از کوه دماوند و پایین آوردن آن از ارتفاعات بالا صحبتی به میان نیاوردند و همچنین اظهار داشتند که این پول برای ساختن سرویس های بهداشتی مجهز در محل گوسفندسرا و در ابتدای مسیر صعود کوهنوردان (!!!)  و جمع آوری آب در تانکر آب مستقر در گوسفندسرا مصرف خواهد شد.

سوال اینجاست:  آقای بخشدار محترم!

 -این پول از همه کسانی که  حتی بدون خودروی شخصی یعنی با نیسان یا لندرور وارد منطقه میشوند نیز دریافت میشود. پس موضوع  ایمنی و نگهبانی از خودروهای کوهنوردان  نمیتواند ملاک قابل قبولی باشد.

 -جمع آوری زباله ها که اصلی ترین دغدغه کوهنوردان و دوستداران طبیعت میباشد در کجای صحبت شما قرار داشت؟

-مشکل کم آبی باید ریشه ای حل شود نه با پر کردن غیر بهداشتی یک تانکر در گوسفندسرا.  مثل اجرای یک طرح عمرانی و هدایت یک  مسیر آب، چشمه یا لوله از منابع بالادست.  ضمن اینکه کوهنوردان سالهاست با این ویژگی مسیر جنوبی دماوند خو گرفته اند و خوب میدانند برای صعود در مناطق کم آب باید چه کاری انجام دهند.

 -ساختن سرویس بهداشتی مجهز کاریست پسندیده. اما فکر نمیکنید با ساختن دو دستگاه سرویس بهداشتی در یک منطقه اولین قدم را برای گسترش ساخت و سازهای پراکنده  و افزایش تردد افراد غیر کوهنورد برداشته اید؟ چیزی که شما شدیدا به دنبال آن هستید و ما نگران آن. ضمن اینکه تجربه نشان داده  پس از ساختن این سرویس ها هیچگونه نگهداری و  نظارتی بر آن اعمال نشده و خود منشا آلودگی های بسیار خواهد شد.  

 . . .

در نهایت چون آقای بخشدار خیلی دیر (در واقع در دقیقه نود)  پاسخگوی تلفن برنامه شدند، این فرصت فراهم نشد که آقای شعاعی سوالات خود را مستقیما مطرح کرده و پاسخ  قانع کننده ایشان را بشنویم. حیف!