آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

لیلا اسفندیاری در گاشربروم2 جاودانه شد
نویسنده : آنا - ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ امرداد ۱۳٩٠
 

 

 

 رضا نظام دوست درصفحه فیس بوکش فیلمی از لیلا در k2  منتشر کرده است. رضا لحظه اطلاع خبر فوت لیلا را اینگونه توصیف میکند:

 

"رفته بودم روی پشت بام تا سیگاری روشن کنم. مدتهاست که بلندترین قله ای که صعود کرده ام همین پشت بام پر از دودکش و دیش ماهواره است. به هیچ چیز فکر نمی کردم. با خودم عهد کرده ام گاهی که می خواهم ، به هیچ چیز فکر نکنم. سخت است ولی نشدنی نیست. از آرزوهایی که برایم باقی مانده ، یکی هم این است که آنقدر عمر کنم تا ببینم علم آنقدر پیشرفت کرده...که می شود با قرصی ، شربتی یا چه میدانم کلید و سویچی هر وقت می خواهی مغزت را خاموش کنی تا دیگر به چیزی فکر نکند. شهر ِ دود گرفته ، خسته از روزی گرم و خسته کننده می رود در شب دیجور و دلگیر دیگری به خواب رود. آخرین پک را می زنم و ته سیگار را پرت می کنم توی تاریکیه حفره سیاهی که زیر پایم گسترده است و هیچ چراغی روشنش نمی کند. دود را همراه با آه بلندی بیرون می دهم و باز می گردم. روی پله ها چشم های هراسان «پگاه» به پیشوازم می آید: رضا! لیلا ... لیلا سقوط کرد! تموم شد. منگ تر از آنم که بفهمم چه می گوید: چی میگی؟ ..چی شده؟! ... صدایش بغض آلود است: پرت شده ... وقتی داشته از قله بر میگشته. بالا سر جنازه شم رفتن . ... تموم شد.

دارم به انگشتانش فکر می کنم. انگشتان ورزیده ای که هیچ وقت مانیکور شده ندیده بودم شان. به حالت ساده ی موهایش. به زنگ صدایش ، که همیشه مثل فریادی فرو خورده بود. توام با انتقاد و اعتراض از همه ی آنچه روح سرکشش را به بند کشیده بود. به خنده های بلند و عصبی اش که پاک نمی شود از ذهنت اگر یکبار شنیده باشی.
....

مغز دوباره فعال شده ام به همه ی چیزهایی که از او در خاطرم ثبت شده فکر می کند. و به یک کلمه. کلمه ای که با همه ی تصاویر او در ذهنم در آمیخته: اعتراض! ... کلمه ای که زندگی اش تجسم آن بود."
 

......................................

  لیلای من!

امروز اولین روز مرداد اما زمستان است

 دلم برفیست

 دلم خالیست

خاک سیاه سزاوارت نبود

    و اکنون تن توانایت را  برف های سپید گاشربروم در آغوش گرفته اند

 

...

به نقل از باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند: با کمال تاسف روز جمعه 31 تیرماه 1390 لیلا اسفندیاری کوهنورد پرتوان  عضو  باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند که برای صعود به قلل  گاشربروم1 و 2  به منطقه قراقروم پاکستان رفته بود، پس از صعود قله گاشربروم2 و در هنگام بازگشت و در حین فرود از مسیر دشوار یخی در زیر قله،سقوط کرده و متاسفانه جان باخت. روحش شاد