آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

روزهای غم انگیز وزرش زنان (لیلا اسفندیاری)
نویسنده : آنا - ساعت ٢:۱٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ امرداد ۱۳٩٠
 

 

روزنامه شرق :

خبر تلخ بود و دردناک. هنوز یک هفته از مرگ زهرا فرجی دختر 17ساله تیم‌ملی قایقرانی جوانان نگذشته بود که این بار خبر مرگ لیلا اسفندیاری، کوهنورد بانوی ایرانی، ورزش زنان را حزن‌انگیز کرد. اسفندیاری که اوایل تیرماه گذشته برای فتح قله 8035متری «گاشربروم 2» در هیمالیا راهی پاکستان شده بود، پس از فتح این قله، روز جمعه به هنگام بازگشت از این مسیر دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد. لیلا اولین زن کوهنورد ایرانی بود که برای صعود به دومین قله بلند و سخت دنیا، یعنی کی دو تلاش کرد. اما به دلیل شرایط نامساعد و بد آب‌وهوایی پاکستان نتوانست صعودش را به این قله 8611 متری کامل کند.
او مسافتی بیشتر از 400 متر را سقوط می‌کند و در ارتفاع 7200 متری در خارج از مسیر متوقف می‌شود. قله‌های «گاشربروم» همان قله‌هایی هستند که مرحوم محمد اوراز، کوهنورد فقید کشورمان سال 82 در مراحل پایانی صعود «گاشربروم 1» درگیر بهمن شد و جان به جان‌آفرین تسلیم کرد. جایی که جان لیلا اسفندیاری و بسیاری دیگر از کوهنوردان را گرفته به نام کوه‌وحشی مشهور است. آمارهای منتشرشده از مرگ‌ومیر کوهنوردان در سال 2010 نشان داده که از هر چهار کوهنوردی که راه صعود به قله کی دو را پیش گرفته‌اند، یک نفر با مرگ روبه‌رو شده است. تلاش 73روزه لیلا برای رسیدن به قله کی دو در حالی بی‌نتیجه ماند که این آمارها هرگز او را از دست یافتن به هدفش پشیمان نکرد.
لیلا دو سال پیش نیز به همراه یک گروه ایرانی به قله نانگاپارت که با 8126 متر، یکی از مرتفع‌ترین قله‌های مرتفع و صعب‌العبور دنیاست، صعود کرد که در این صعود هم‌تیمی خود سامان نعمتی را از دست داد. او بعد از فوت دوستش در مصاحبه‌هایش گفته بود که دوست دارد جای سامان باشد و مثل او در غار و کوه بمیرد. «من به حال سامان غبطه می‌خورم. مردن در چنین جایی برای خودش ابهتی دارد. من اصلا از مردن نمی‌ترسم و دوست دارم در کوه یا غار بمیرم.»
حالا پس از گذشت چهار روز از مرگ پرافتخارترین زن کوهنورد ایرانی پیکر بی‌جان لیلا در زیر یخچال‌های گاشروبروم آرام گرفته. جایی که او آرزویش را می‌کرد. جایی که تا ابد چشم‌انداز زیبای کوهستان قراقروم برایش به منظر خواهد داشت. خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه پیکر دخترشان را به آن سوی مرزها سپرده‌اند تا به تصمیم او احترام بگذارند. «بر اساس خواسته خودش، پیکر پاکش را در همان نقطه‌ای که هست به کوه‌های بلند، پاک و پر برف گاشربروم می‌سپاریم. گسترش مرزهای محدود توانایی، مقابله با محرومیت‌های قراردادی و اثبات شایستگی‌های زنان، آرمان‌هایی بودند که لیلا پرداختن به آنها را در کوهنوردی یافته بود و چه خوش درخشید و توانمند بود در مجال کوتاهی که برای زیستن داشت. او تمامی فرصت‌ها و اندوخته زندگی‌اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت.»
در این صعود یک ایرانی دیگر همراه لیلا اسفندیاری بود که لحظه به لحظه در جریان اتفاقات بود و به صورت معجزه‌آسایی از این سقوط و از داخل یک غار یخی جان سالم به در برد. عبدالعظیم برهمنی، 55 ساله که لحظه به لحظه این حادثه را شرح می‌دهد، معتقد است مقصر اصلی این اتفاق تلخ، کارگر ارتفاع بالای لیلا بوده. عبدالعظیم برهمنی می‌گوید: «کارگر ارتفاع بالای لیلا فردی کاملا خونسرد بود و هیچ کمکی به او نمی‌کرد؛ به نحوی که وقتی من برای اسفندیاری چای آماده کردم، حتی در کنار چادر هم نبود، چه برسد به اینکه در موقع لازم بتواند به لیلا اسفندیاری کمک کند.» برهمنی با تاکید بر اینکه سهل‌انگاری این کارگر پاکستانی را می‌شود از طریق قانونی پیگیری کرد، ادامه می‌دهد: «با درخواست خانواده‌ آن مرحوم می‌شود از طریق قانونی این سهل‌انگاری را پیگیری کرد، اما اگر پیگیری نباشد، آنها هم جوابگو نخواهند بود.» یکی از مسوولان فدراسیون کوهنوردی هم در توضیح هر چه بیشتر صحبت‌های برهمنی به شرق می‌گوید: «متاسفانه کارگران پاکستانی صرفا به خاطر اینکه راه‌بلد هستند و فقط برای اینکه بارهای کوهنوردان را بالا ببرند، در کنار آنها هستند. آنها اصلا صلاحیت این کار ندارند. چراکه شرایط کوه‌های پاکستان با ارتفاعات هیمالیا در نپال متفاوت است. نپالی‌ها انسان‌های مقیدی هستند و از کوهنوردی به عنوان یکی از صنعت‌های گردشگری کشورشان استفاده می‌کنند. فکر نمی‌کنم آن طور که گفته شده بتوان این قضیه را پیگیری کرد.» سهند عقدایی هم‌تیمی سابق لیلا اسفندیاری و مدیربرنامه‌های او نیز درباره تصمیم خانواده این کوهنورد و اینکه جسد لیلا الان در چه وضعیتی قرار دارد به شرق توضیح می‌دهد: «پدر لیلا که در حال حاضر در ایران نیست. اما به همراه مادرش تصمیم گرفتند که به وصیت دخترشان عمل کنند.
اگر تصمیم بر پایین آوردن پیکر لیلا بود، باید گروهی را به این محل اعزام می‌کردند تا مراحل کار انجام شود. اما چون خود او پیش از این خواسته بود که در صورت مواجهه با مرگ به جسدش دست نزنند، پیکرش در زیر یخچال‌های گاشربروم مانده و دست نخورده باقی می‌ماند؛ چراکه این کوه‌ها جزو مناطق صعب‌العبور هستند و در طول سال تعداد کوهنوردان انگشت شماری که از توانایی لازم برای بالارفتن از آن برخوردار هستند، پا به این محل می‌گذارند. پیمودن مسیر این کوه‌ها به قدری دشوار است که برای برداشتن یک قدم باید پنج بار نفس بکشی. لیلا اسفندیاری کوهنوردی حرفه‌ای را 10سال پیش با عضویت در باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند آغاز کرد. او همیشه آرزو داشت به یکی از قله‌های 8000 متری هیمالیا صعود کند. لیلا آنقدر برای رسیدن به خواسته‌اش مصر بود که حتی مجبور شد از کارش در بیمارستان استعفا بدهد. شب گذشته مراسم یادبوی برای این کوهنورد پرافتخار زن ایرانی با حضور اهالی این رشته، در باشگاه دماوند برگزار شد.

....

برای ارسال نظر از کامنتیگ پست قبلی استفاده نمایید.