آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

دوست دانا و قانون
نویسنده : آنا - ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩٠
 

جمعه با سه تا از دوستانم توچال بودیم.  تا چشم کار میکرد برف بود و آسمان آبی. از تماشای برف های بکری که هنوز نه آلودگی به خود دیده بودند نه ردپایی لذت میبردم که ناگهان وسط  اون همه سپیدی و قداست و پاکی چشمم به یه وصله به شدت ناجور افتاد. یه پوست پفک قرمز رنگ!  کمی جلوتر یه پوست چیپس و کمی بالاتر پلاستیک های رنگارنگ دیگه!!! حالم بد شد.  به دوستم گفتم: ای کاش خدا کاری میکرد هرکی که تو طبیعت  آشغال بریزه تا یکساعت دلدرد بگیره. اونوقت دنیا گلستان میشد. اما دوستم گفت : فکر نمیکنم. به نظرم اونوقت همه ی مردم از دلدرد می مردند!

 

. . . . . . . . . . . .

هنوز باورم نمیشه. توی اینترنت میچرخم. از دوستام میپرسم. به وبلاگها سر میزنم. میخوام مطمئن بشم که شایعه است. اما انگار که حقیقت داره. حالا موندم بخندم یا گریه کنم. دستورالعمل جدید نیروی انتظامی میگه  دختران زیر 18 سال حق اسکی ندارند. دختران و زنان بالای 18 سال هم با اجازه پدر یا برادر و شوهر میتوانند به پیست اسکی بروند!

شهر هرت که میگویند همینجاست دیگه. وقتی آدم حسابیاش میزارن و میرن از این مملکت  دیگه . . . .!  این قانونه؟ یا یک جوک تلخ؟  تلخ . تلخ.

امروز ورود دختران مجرد به پیست اسکی ممنوع اعلام میشه. فردا ورودشون به کوه و لابد پس فردا هم برای رانندگی کردن و مدرسه رفتن و غذا خوردن و دستشویی و نفس کشیدن هم اجازه ولی قانونی لازمه!

امسال با شوق زیادی وسایل اسکی مو کامل کردم وا قرار شد جدی تمرین کنم. یکی از آرزوهام اینه که دماوند رو اسکی کنم. خب آرزوئه دیگه. فعلا که حق آرزو کردن رو ازمون نگرفتند. به دوستم گفتم: باید بگم هر هفته بابا و داداشم از شهرستان بیان تهران و منو ببرن پیست اسکی در غیر اینصورت باید دورشو خط بکشم!  و دوستم گفت: خب یه قلاده بندازن گردنمون و بدن دست صاحبمون راحت بشیم دیگه!

اما کمی دیر این فکر به ذهنش رسید چون قانونگذاران عزیز زودتر بهش رسیدند و دستورالعملش رو هم صادر کردند. قلاده اش هم همین قانونه. همین قانونی که برای آرامش و آسایش و امنیت هموطنان وضع شده. به قول تابناک برای نلغزیدن پای نیمه دیگر جامعه!  قانونی که میگه وقتی نمیتونی مساله رو حل کنی آسونترین راه پاک کردن صورت مساله است.