آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

از الوند تا اسپید کمر
نویسنده : آنا - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٩ دی ۱۳٩٠
 

هفته گذشته همدان بودم.  قله الوند برای صعود مشترک بانوان استان مرکزی جهت بالا بردن سطح کمی و کیفی کوهنوردی بانوان انتخاب شده بود و 27 نفر از بانوان استان از شهرهای اراک تفرش و ساوه در آن شرکت کردند. در این برنامه اصول گام برداری استفاده از باتوم و کلنگ اصول شبمانی و کمپ زدن همچنین پوشاک و کوله چینی توسط مربیان خوب اراک خانمها نادری و عسگری و آقایان علیمحمدی و عابدی و امیری آموزش داده شد. سالها بود اخبار صعودها و فعالیت های بانوان کوهنورد استان های مختلف را در مجله کوه سایت ها و وبلاگهای مختلف میدیدم. از صعود های مستقل گرفته تا برنامه های اکسپدیشن و ... و همیشه تاسفم این بود که بانوان اراک با وجود دارا بودن پتانسیل های خوب و ورزشکاران برجسته یا کار  شاخص و جدی انجام نمیدهند یا اگر انجام میدهند در جامعه کوهنوردی انعکاس پیدا نمیکند. به هر تقدیر می بایست از جایی شروع کرد و برنامه الوند نقطه عطفی برای آن شد. امیدوارم با استقبال بانوان و حمایت گروهها و هیئت کوهنوردی استان و حتی فدراسیون این برنامه ها با کیفیت و حساسیت بیشتری تداوم داشته باشد.

.

در حاشیه این برنامه هم یادی کنم از دوستان کوهنورد وبلاگنویس (همون دوستان قلمی) که توفیق دیدارشون رو در این برنامه داشتم. خانم آذر هاشمی - آقایان مسعود عسگری و شازده کوچولو.

. . . . . . .

 

این هفته پنجشنبه بالاخره فرصتی دست داد تا با بیتا (همون همکار و همنورد جدید!) یه برنامه خوب برم: توچال از مسیر اسپیدکمر. هم پنجشنبه بودن و هم بارش روزهای وسط هفته باعث شد از دوراهی اوسون (نزدیک چشمه بالا) تا اسپید کمر و بعد از آن برفکوبی داشته باشیم. باد نسبتا شدید و برفکوبی و سرما در یال اسپیدکمر و  وجود همنوردی خوب و قوی  این برنامه رو از بقیه صعودهای توچال متفاوت کرده بود. اسپیدکمر جانپناهی بسیار زیبا و دنج واقع در یال معروف به اسپیدکمر  که سال 1326 شمسی ساخته شده و در سالهای دور اصلی ترین مسیر صعود به توچال بوده است که به دلیل ریزش بهمن های خطرناک در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. برای رسیدن به قله  میبایست یال بالای جانپناه را مستقیم صعود کرده و  قبل از ارتفاع 3400 به سمت چپ متمایل شده و به یال تله کابین میپیوندد و بقیه مسیر از ایستگاه هفت به قله می باشد.

 

 

(عکس ها به زودی)