آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

کیومرث بابازاده
نویسنده : آنا - ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ اسفند ۱۳٩٠
 


از وبلاگ برج سینا:

کیومرث بابازاده برای کوهنوردان کشور  چهره ی شناخته شده ای است. کارنامه ی درخور توجه او در صعود های فنی در دهه های چهل و پنجاه شمسی ، از جمله: اولین صعود ها بر روی دیواره ی بیستون 1346 * اولین صعود ایرانیان از مسیر فرانسوی ها در دیواره علم کوه در سال  1348 * گشایش اولین مسیر فنی بر روی دیواره لجور اراک در همان سال و اولین صعود یخچال شمالی سبلان *گشایش  دو مسیر مجزا برای اولین بار بروی دیواره تزرجان در سال 1349*صعود قله مون بلان – سوزنی های گراند شارموژ– اگودومیدی – گراند کاپوسین در شامونی فرانسه در سال 1352*صعود تا ارتفاع7550 متری قله تریج میر پاکستان به صورت کپسوله در سال 1355 برای اولین بار  و همچنین  عضویت در تیم گشایش اولین مسیر یکپارچه ی ایرانی بر روی دیواره علم کوه بین سالهای 60 تا 62  از جمله ی  بیشمار برنامه هایی ست که در طی پنجاه سال گذشته در کوهنوردی ایران به انجام رسانده است.

او همچنین از بنیاد گذارن و موسسین برخی از سمن ها و تشکل های مستقل کوهنوردی در ایران است که از آن جمله می توان به  تاسیس «انجمن مرکزی کوهنوردان» در سال1351  *  تاسیس «شورای کوهنوردی تهران» در سال 1357 * عضویت در شورای اداره ی فدراسیون کوهنوردی در اوایل انقلاب* سرپرست ستاد امداد و نجات در کوه های شمال تهران تا سال1360 *سرپرست کنگره کوهنوردان ایران در منطقه علم کوه 1360*شرکت در تشکیل انجمن کوه نوردان ایران در 1378 و ریاست این انجمن طی سال های 1381 تا 1385 و نیابت کمیسیون بررسی حوادث کوه نوردی در فدراسیون کوهنوردی اشاره کرد.

 

کیومرث بابا زاده این روزها بخاطر شکایتی که توسط ریاست وقت فدراسیون کوهنوردی آقای محمود شعاعی مطرح شده  بصورت پیاپی به دادگاه فرا خوانده می شود تا در مورد ایراد نظراتی که در جلسه ی ماهانه ی انجمن کوهنوردان ایران در مورد وضعیت کوهنوردی ایران و نحوه ی مدیریت و هزینه ی اعتبارات آن ،  در یکی از این نشست ها داشته ، از خود دفاع نماید.

بنا به گفته ی ایشان این شکایت در جریان بررسی پرونده در چند هفته ی گذشته یکبار از سوی فدراسیون کوهنوردی  پس گرفته شده و بر اساس آن قاضی حکم  مختومه شدن پرونده را صادر نموده است. اما در اقدامی عجیب ،  فدراسیون کوهنوردی طی روزهای اخیر  دوباره  شکایت خود را به جریان انداخته و با طرح این ادعا که مستندات جدیدی بر علیه متهم در اختیار دارد پرونده را مفتوح نموده  است.

.............

پی نوشت: خاطرم هست سال گذشته نویسنده وبلاگ آوای کوه هم ادعایی مبنی بر وجود مسائل و مشکلات ... در فدراسیون کوهنوردی مطرح کرده بود و از کوهنوردان خواسته بود برای عملی کردن طرح اعتراضش و جمع آوری مستندات بیشتر با اون همکاری کنند.

- هنوز مشخص نیست پشت پرده چه میگذرد! باید حرف های فدراسیون را هم شنید. باید صبر کرد و دید! تنها خواسته ما از فدراسیون و همچنین پیشکسوتانی چون استاد بابازاده شفاف سازی و رفع ابهامات و سو تفاهمات و پاسخگویی به افکار عمومی و در نهایت اصلاح سیستمهای نادرست و بدعت ها و الگوهای غلط در جامعه کوهنوردیست.

 

مطالب  مرتبط:

 "کیومرث بابازاده انسان شریفی است"

" دیدگاه عباس محمدی در این خصوص "

" انتشار فایل صوتی سخنرانی  آقای بابازاده در جلسه انجمن"

. . .