آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

نگاهی به نظرسنجی انتخابات ریاست فدراسیون
نویسنده : آنا - ساعت ٧:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۸ تیر ۱۳٩۱
 

سایت کوه نیوز  در طول چند سال فعالیت خود در اینترنت و جامعه مجازی کوه نوردی با ارائه اخبار به روز و نوآوری های ارزشمند و جذب خوانندگان دائمی، توانسته  جایگاه نسبتا خوبی در این فضا  پیدا کند و یک منبع مفید برای علاقمندان به مباحث کوهنوردی باشد.  به همین دلیل از نظر من  نظرسنجی های سایت کوه نیوز دارای اعتبار قابل قبولی است. چندیست  که "شایسته ترین فرد برای تصدی پست ریاست فدراسیون کوهنوردی"  موضوع نظرسنجی جدید ( اس ام اسی) کوه نیوز بوده و تا به امروز 680  نفر در آن شرکت کره اند.

 

(نتایج تا 15 تیر)

 

شکی نیست که تمام کاندیداها در این لیست، جزو بهترین و با سابقه ترین  کوهنوردان ایران هستند. هرچند که جای بسیاری از بزرگان دیگر همچون آقای بابازاده و ... در این لیست خالی است. اما نکته اینجاست که از هر زاویه ای به نتایج این نظرسنجی نگاه کنیم، نمی توانیم انکار کنیم که این نتیجه، نتیجه ی عجیبی است.  95 درصد از شرکت کنندگان  "مهدی عمیدی" را بهترین فرد برای ریاست آینده فدراسیون دانسته اند. 3 درصد "رضا زارعی"  و 2درصد باقیمانده سایر کاندیداها !

فکر می کنم همه قبول داشته باشیم که مهدی عمیدی  درحال حاضر یکی از مطرح ترین و فعال ترین کوهنوردان کشورمان است که در هیمالیا صعودهای بسیار خوبی اجرا کرده و مدیرعامل یک آژانس موفق کوهنوردی و طبیعت گردی نیز میباشد. هرچند که من شخصا همچون سایر کاندیداها بیوگرافی دیگری از ایشان در حوزه مدیریتی نمیدانم. شاید برجسته ترین خصوصیت او درک سختی ها و مرارتهای قبل و بعد از صعود باشد و به نوعی با کوهنوردان همدرد (خودی) هستند و همانطور که خودشان گفته اند کاندیداتوری شان حمایت از حرکت های مستقل کوهنوردی است.

سوالی که در ذهنم بوجود آمد این بود که آیا جنجالهای اخیر وبلاگی بر علیه عده ای از این کاندیداها هم توانسته عاملی در تعیین این نتیجه باشد؟  این نظرسنجی نشان می دهد موضوع فراگیرتر از آن است که فقط بخواهیم آنرا به یک نفر یا یک گروه اختصاص دهیم. به نظر میرسد یک نوع ترس و محافظه کاری نگران کننده در انتخاب کاندیداها  وجود دارد. نگرانی و عدم اطمینان افکار عمومی به همکاران فعلی و مسبوق فدراسیون یا به طور کلی کسانی که به نوعی با این سیستم  در ارتباط هستند! 

ولی چرا؟؟!

. . . .

به هر حال فدراسیون کوهنوردی در طی ریاست جناب شعاعی نیز  مانند سایر روسای فدراسیون نقاط ضعف و قدرت زیادی داشته است. اما آنچه مهم است این است که امیدوار باشیم انتخاب هر فردی بر صندلی پر دردسر فدراسیون کوهنوردی ضمن کمرنگ نمودن ضعف ها باعث رشد، توسعه و موفقیت هرچه بیشتر ورزش در این حوزه شود.