آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

یک وسیله سنگنوردی جدید
نویسنده : آنا - ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ آبان ۱۳٩۱
 

دستگاه های شبیه ساز ورزشی شاخه ای از محصولات ورزشی هستند که امکان انجام ورزشهای گوناگون را در محیط های کوچک با هزینه اندک فراهم می آورند. این دستگاه ها توانسته اند با داشتن مزایای بالقوه نیاز روز مردم جهان را به تفریح همزمان با ورزش تامین کنند  و علاوه بر سلامتی و تناسب اندام به آرزوی افراد برای ادامه دادم یک ورزش تخصصی در منزل نیز جامه عمل بپوشانند.

 

دستگاه شبیه ساز سنگنوردی  (ریوال)  شامل یک صفحه عمودی گردان است که بوسیله نیروی وزن افراد در خلاف صعود  به حرکت در آمده و احساس  صعود از یک دیواره واقعی مرتفع را برای صعود کننده بوجود می آورد. سرعت چرخش و همچنین شیب دیواره قابل تغییر است و صعود کننده می تواند با تنظیم آن ها با سرعت دلخواه و شیب های مختلف روی این دیواره سنگنوردی نماید.  این دستگاه توسط مهندس لواییان طراحی و با کمک شرکت ریواتک ساخته شده است. (ریواتک)

. . .  

با اطلاع رسانی یکی از دوستان عصر یکشنبه 30 مهر  به مصلی (محل نمایشگاه تجهیزات ورزشی) رفتیم.  روز آخر کار نمایشگاه بود. آنجا در غرفه شرکت ریواتک با آقای لواییان  طراح و سازنده ایرانی این دستگاه آشنا شدیم. شلوغی غرفه در مقایسه با سایر غرفه ها نشان از استقبال خوب بازدیدکنندگان حتی افراد غیر کوهنورد از این وسیله میداد. همچنین حضور اساتید و پیشکسوتان همچون آقای بابازاده نیز مایه دلگرمی بود. تقریبا همه شانس خود را در صعود از این دیواره متحرک امتحان کردند و دستی به دیواره زدند.  با کمک این وسیله میتوان تا کیلومترها صعود کرد و انتهای مسیر جاییست که دیگر توانی برای صعود وجود ندارد! همچنین گیره های این دیواره در رنگهای مختلف بوده و محل نصب آن روی پنل قابل تغییر است. به این ترتیب توسط گیره های مختلف و کم و زیاد کردن شیب میتوان مسیرهای بسیار متنوعی را روی آن طراحی نمود. آقای لواییان در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل کرده و به کوهنوردی علاقمندند. این علاقه به طراحی ریوال و ابتکار در این رشته منجر شده و امیدواریم در آینده با حمایت نهادهای مختلف خصوصا مراکز ذینفع شاهد موفقیت های بیشتر این دوست خوبمون باشیم.

عکس هایی از نمایشگاه:


آقای لواییان: طراح ریوال

 

 ..................................................

پی نوشت:

این دستگاه با نام "تردوال" حدود دو سال پیش توسط برورز لج ساخته شده است. در واقع "ریوال" برای اولین بار توسط یک ایرانی با هزینه بسیار کمتر طراحی و ساخته شده است.  برای اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا سری بزنید.