آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

حادثه در مسیر جنوبی و شمالی دماوند
نویسنده : آنا - ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ بهمن ۱۳٩۱
 

 

این روزها که تعطیلات زمستانی با هوای آفتابی و گرم توام شده  خیل کوهنوردن را برای صعود به بام برفی ایران به دماوند کشانده است. امیدوارم شاهد صعودهای زیبا و موفق و سلامت از دوستان باشم.

حادثه مسیر جنوبی:

دیروز شنبه از طریق یکی از دوستان هلال احمر مطلع شدم کوهنوردی که قصد صعود از جبهه جنوبی را داشت در ارتفاع 4800 بر اثر یخزدگی مسیر  غلطیده و با اصابت سرش به سنگ دچار حادثه میشود. خوشبختانه با وجود کثرت کوهنوردان  - که یک پزشک آلمانی هم در بین شان بوده است - به فرد آسیب دیده کمک رسانی شده و  او را به بارگاه سوم منتقل کرده و تحت مراقبتهای اولیه قرار میدهند. تیم امداد تهران سریعا آماده گردید اما دستور داده شد هلیکوپتر نمیتواند پرواز کند.

متاسفانه امروز صبح این کوهنورد بر اثر شدت خونریزی و جراحات درگذشت.

ظاهرا ایشان محمد مهدور  41 ساله ساکن اسلامشهر  و دارای سه فرزند بوده است.

هنوز مشخص نیست علت این حادثه -  مشابه اتفاقی که سال گذشته برای مرحوم نادعلیان افتاد -  دقیقا چه بوده است!! ضعف جسمی یا همراه نداشتن کلنگ و کرامپون یا عدم استفاده صحیح از آنها؟ وقتی که میتوان با آگاهی و بکار بستن اصول کوهنوردی از بروز این وقایع جلوگیری کرد چرا همچنان باید شاهد این اتفاقات ناگوار در کوهستان باشیم؟

همچنین با توجه به اینکه این حادثه حوالی 4 بعد ازظهر  اتفاق افتاده و فاصله بین حادثه و فوت حدود 14 ساعت بوده آیا واقعا هیچ راهی برای پرواز هلیکوپتر و نجات یک انسان (و یک پدر) وجود نداشت؟ علت عدم پرواز تاریکی هوا بود یا  . . . ؟!!

...

شرح حادثه از زبان  آقای وحید سپنج  یکی از افراد حاضر در محل حادثه را  اینجا بخوانید.

همچنین مطلبی از آقای رضا زارعی در  وبلاگ کوه قاف

اینجا هم گزارشی تلخ و پر از بغض از تیم اصفهان بخونید درباره امدادرسانی کوهنوردان. جدا که ناراحت کننده است.

 

...

حادثه مسیر شمالی:

امروز (22 بهمن) نیز یکی از کوهنوردان باشگاه اسپیلت در ارتفاع 5000 جبهه شمالی دماوند دچار ادم مغزی شده و همچنین از ناحیه دست و کمر آسیب دیده است. قرار است فردا تیم امداد  و گروهی از اعضای آن  باشگاه حهت کمک رسانی به ناندل اعزام شوند. به امید  بهبودی و سلامتی برای این کوهنورد.

23 بهمن: امروز حدود ساعت 11 صبح امدادگران هلال احمر موفق شدند توسط بالگرد مصدوم را به اولین مرکز پزشکی منتقل نمایند.