آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

توچال اینروزها خطرناک است
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:٢٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٩ بهمن ۱۳٩٢
 

شیرپلا - آبشار دوقلو

 

. . .

جمعه (18 بهمن) از مسیر دربند قصد صعود به توچال را داشتم. هوای خوبی بود. کمی بالاتر از پایگاه داوودی که مسیر سنگی و طنابکشی شروع میشه ، نزدیک تک درختی، یک سنگ بزرگ سه چهارمتر جابه جا شده بود و میله و طنابهایی که روش فیکس شده بود رو هم با خودش کشیده بود و کلا شکل اون محل که سالها بود ازش رد میشدیم و بهش عادت کرده بودیم رو تغییر داده بود. درست بعد از تک درختی از زیر یک طاق سنگی باید عبور کنیم که بالای سرمون قندیلهای بزرگی بسته بود. خوشبختانه به علت برودت هوا قندیلها حسابی محکم بودند. کمی بالاتر نرسیده به اولین پله فلزی هم با میله های خم شده،  طنابهای پاره شده و سنگهای ریز و درشت ریخته شده مواجهه شدم و فهمیدم چند روز پیش از اونجا بهمن ریخته. خب کمی برایم جالب بود. شیبهای اطراف آنچنان برفی نداشت و با وجود این همه مانع و بوته و درخت باز هم بهمنی با این شدت و قدرت مسیر را تخریب کرده بود. ( متاسفانه عکسی از آنجا نگرفتم!! )

بعدازظهر هوا گرم شده بود و موقع بازگشت میدیدم که قندیلها آب میشدند و هر از گاهی میشکستند و همراه خود سنگها را نیز جدا کرده و درست در مسیر تردد کوهنوردان میریختند که واقعا خطرناک بود. یخها گاهی به بزرگی یک ماشین لباسشویی بودند که موقع ریزش چند تکه شده و با سرعت تغییر جهت میدادند . 

همین چند وقت پیش بود که شنیدیم یکی از کوهنوردان لرستانی ( آقای محمد لونی) بر اثر اصابت یخ به سرش فوت کرد. اخیرا هم یکی از اعضای ترانگو به همین حادثه دچار شد البته فقط صورتش زخمی و با  14 بخیه ختم به خیر شد!

 این روزها که هوا رو به گرمی است خواهشا خطر بهمن و ریزش سنگها و یخ ها و قندیلها را جدی بگیرید. 

. . . 


کمی بالاتر از محل ریزش بهمن و پله فلزی یاد شده

 

. . .