آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

Persian Gulf
نویسنده : آنا - ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

امروز، 10 اردیبهشت ماه مصادف با روزاخراج پرتغالی‌ها از تنگه هرمز ،  روز ملی خلیج پارس است. روزی که گرامی داشتن آن برای همه ما ایرانیان، نوعی وظیفه تلقی می‌شود. اهتمام ما به زنده نگاه داشتن نام خلیج پارس، به ویژه زمانی جدی‌تر شد که نام «خلیج پارس» در معرض انواع تهاجم‌های اعراب بیگانه شد. بیگانگانی که هویت سازی برای خود را در جعل و قلب واقعیات تاریخی جستجو می‌کنند.

بیش از ۲ هزار سال پیش، هنگامی که داریوش بزرگ، کانال داریوش را که بعدها به سوئز مشهور شد ساخت، به یادگار کتیبه هایی سنگی با خطوط میخی پارسی، عیلامی، بابلی و مصری درآنجا نصب کرد که در آن نوشته شده است:

" ...  منم داریوش. شاه شاهان. شاه کشورهایی که از تمام نژادها مسکون است. شاه این سرزمین بزرگ تا آن دورها. پسر ویشتاسب هخامنشی... من پارسی هستم و به همراهی پارسیان مصر را گرفتم، امر کردم این کانال را بکنند از «پی‌رو» نیل که از مصر جاری است تا دریای پارس .  این آبراه کنده شد چنانکه فرمان دادم و کشتی‌ها از مصر بوسیله این کانال به‌سوی ایران روانه شدند چنانکه اراده من بود..."

 این سند قدیمی ترین سند در دنیاست که نام خلیج پارس را در خود جای داده است. این کتیبه اکنون در موزه لوور فرانسه نگهداری می شود.

خلیج فارس یا همان دریایی که به دستور داریوش آنرا دریای پارس نام نهاده بودند، نامی است به جای مانده از کهن ترین منابع تاریخ. منابعی که از سده های قبل از میلاد سر بر آورده و با پارس، نام سرزمین ملت ایران، عجین شده است.

 

روز ملی خلیج پارس گرامی باد.