آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

کارآموزی اسکی کوهستان
نویسنده : آنا - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٠ دی ۱۳٩۳
 

مدتی بود تصمیم گرفته بودم در کنار کوهنوردی ورزش دیگری را شروع کنم. از بین شنا و دوچرخه و بدنسازی و اسکی ، آخری رو انتخاب کردم. شاید چون برای من کوهنورد، ورزشی که همچنان به برف و کوه ربط داشته باشد جذابیت بیشتری دارد. مزیت اسکی کوهستان نسبت به اسکی در پیست برایم این بود که اولا هر دو فعالیت کوهنوردی و اسکی را توامان در خود داشت و نه از فرودهای خسته کننده و آسیب رسان به زانو خبری بود و نه از هزینه های  کمرشکن ورودی پیست های مختلف و در انتظار ماندن صفهای طولانی تله کابین ها و ازدحام و شلوغی.  ضمن اینکه فرود با اسکی تایم و زمان اجرای برنامه را کاهش چشمگیری می داد.

البته نباید از خطرات بالقوه این ورزش نیز به راحتی چشم پوشید.  خطراتی که ممکن است بیش از کوهنوردی  جدی و  حادثه آفرین  باشند مانند بهمن.

 برای من صرفه جویی در انرژی و زمان و هزینه ، انگیزه ای برای انتخاب این ورزش بود که در اولین گام تصمیم گرفتم در دوره کارآموزی مقدماتی اسکی کوهستان شرکت کنم. دوره نسبتا خوبی بود.  شاید چون اولین تجربه فدراسیون در برگزاری چنین کلاسهایی است،  بی نقص و اشکال هم نبود. مثلا مباحث گام برداری و اصول یخ و برف و بهمن شناسی و غاربرفی و غیره و ذلک شاید برای کوهنوردان تکراری باشد و آنها نیاز داشته باشند بیشتر روی  مهارت های اسکی  و تکنیک های فرود تمرین داشته باشند  که درکلاس ما  اینگونه نشد. به هرحال مطمئن هستم مسئولین دوره ها با نظرسنجی از شرکت کنندگان و تلاش در جهت رفع کمبودها میتوانند اثربخشی کلاس ها را افزایش دهند.

اسکی تورینگ دریچه ای نوین و سبکی نسبتا جدید در کوهنوردی کشورمان است. هرچند عده ای اعتقاد دارند این رشته ورزشی ، شاخه ای از اسکی است نه کوهنوردی. تا نظر شما چه باشد!

 .

.

.

.................................................

پی نوشت:

اشترانکوه باز هم حادثه آفرید. طی روزهای گذشته ریزش بهمن در منطقه سن بران منجر به فوت "حمید ماهرویی" و زخمی شدن "مرتضی موسوی" شده است. به جامعه کوهنوردی کشور و خانواده محترم ماهرویی تسلیت میگویم.  جزئیات حادثه را در وبلاگ اوج دنبال کنید.