آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

روز توچال !

 

به دنبال نامگذاری روز ملی دماوند مصادف با جشن تیرگان هرسال ، این بار به پیشنهاد حمید رضا ثابتی کوهنورد نام آشنای توچال ، آخرین جمعه هر تابستان نیز به عنوان روز توچال نامگذاری شد. این نامگذاری هرچند رسمیت ندارد و یک توافق دوستانه بین کوهنوردان و علاقمندان توچال است و با توجه به فصل و آب و هوا گرفته شده با این حال در اولین سال اجرایش - دیروز 27 شهریور - با اقبال خوبی مواجه شد.

عاشقان توچال روزش را با شعر و لبخند و کیک و بادکنک جشن گرفتند.  توچال نیز با آفتاب و ابر و مه و باران و آذرخش از میهمانانش پذیرایی و تشکر کرد.

هفته قبل در شیرپلا وقتی حمید طرحی که در ذهنش بود را برایم توضیح میداد به این فکر میکردم چرا این ایده جالب به ذهن سایر کوهنوردانی که طی این سی چهل سال به اینجا آمده اند و رفته اند نرسیده است؟ به نظر من ایده خردمندانه ایه و توچال به عنوان قله مرتفعی به بلندای 4 هزارمتر در جوار یکی از بزرگترین پایتخت های جهان و چشم انداز با ابهت و دلیل اصلی آب و هوای معتدل این شهر و مکانی رایگان برای تفریح و ورزش و پرتردد ترین کوه ایران،  یک ارزش خاص برای شهروندان تهرانی است. 

فلسفه نامگذاری روزی به نام توچال نه تنها باعث جلب توجه کوهنوردان، مسئولان و سایر مردم به این ارزش خاص می شود،  بلکه در نقطه مقابلش به مشکلات و مسائل آن نیز توجه دارد. از مسائل فرهنگی و محیط زیستی گرفته  تا  مدیریت پناهگاه ها و درآمدزایی آن، وضعیت پاکوب ها و معابر ،  قیمت تله کابین ، مدیریت بحران،  پشتیبانی و امداد و غیره میتوان طوماری نوشت  و با ارائه آنها در روز توچال به تصمیمات و نتایج بهتری دست پیدا کرد. البته این اتفاقات زمانی رخ خواهد داد که نامگذاری این روز توسط  عالی ترین مرجع کوهنوردی کشور تایید یا دوباره معرفی شود.  

 

 

. . . . . . .

نظرتان راجع به نامگذاری روز توچال چیست؟

نظرتان راجع به انتخاب آخرین جمعه شهریور به عنوان روز توچال چیست؟

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۸ شهریور ۱۳٩٤
تگ ها :