آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

تذکر فدراسیون در مورد نصب پلاکارد روی قله

***

برنامه صعود این هفته من به دماوند از مسیر جنوبی و انفرادی بود. با تایم همیشگی ولی استراحت های کمتر...  به علت تکراری بودن موضوع فقط به ذکر تایم های برنامه به صورت تقریبی میپردازم. این برنامه و مسیر را توسط جی پی اس ثبت کرده ام و ظرف یکی دو روز آینده تایم های دقیق را با آن اصلاح خواهم کرد.

ساعت 5 صبح حرکت از تهران به سمت پلور

ساعت 8 صبح حرکت از گوسفندسرا  و 10 صبح بارگاه سوم

نیم ساعت استراحت در بارگاه

10:30 حرکت از بارگاه و 2 بعداز ظهر قله  

ساعت 4 عصر بازگشت به بارگاه سوم و 20 دقیقه استراحت

6:30 بازگشت به گوسفندسرا

9 شب تهران


 Damavand 44 // 1395.5.7

 

و اما در مورد مسائل و مشکلات همیشگی دماوند:

***

همه میدانیم دو سال است که از ورود ماشین های شخصی به دامنه دماوند جلوگیری میشود. نرخ کرایه مصوب ماشین از پلور به گوسفندسرا نیز توسط فدراسیون تعیین میگردد. امسال همان 90 هزارتومان برای مسیر جنوبی است.  ولی گرفتن مبلغ 15 هزار تومان ورودی برای گذشتن از زنجیر اول جاده خاکی چه بدعتی است؟ نمیدانم!  این ورودی با مجوز چه ارگانی داده میشود؟ اگر شهرداری رینه که آنجا حریم شهر نیست! اگر فدراسیون که باید اعلام شود و یا روی نرخ کرایه ها محاسبه شود.. دریافت جداگانه ی آن چه معنی دارد؟  یادم می آید سال گذشته این مبلغ را رانندگان پرداخت میکردند... درستش هم همین است.  مثل این  می ماند که آزانس یا اتوبوس مسافری، پول عوارض جاده ای اش را از مسافر بگیرد!  ولی امسال علنا این پول از خود مسافران دریافت می شود. یعنی علاوه بر 90 هزار تومان 15 هزار تومان هم بابت حق ورودی!  خیلی عجیب  و  ناعادلانه است..
امیدوارم فدراسیون محترم و مسئولان قرارگاه کوهنوردی هرچه سریعتر فکری به حال این موضوع نمایند و اگر قرار است پولی دریافت شود از راننده گرفته شود نه مسافر! متاسفانه بی قانونی و چپاول کوهنوردان در مسیر جنوبی دماوند بیداد میکند!

همچنین توضیح دهند پول کلانی که سال گذشته از همین طریق به جیب زده اند خرج کجا و چه کاری شده است! بهانه پاکسازی مسیر جاده بی معنی است چون وقتی ماشینی از آن مسیر تردد نکند زباله ای هم تولید نمیشود... اگر هم خرج پاکسازی مسیر صعود شده پس چرا همچنان شاهد انبوه زباله در مسیر و بارگاه هستیم؟؟؟

مسئولان محترم! لطفا توضیح دهید.

 

 

***

به یمن سه روز تعطیلی، حمعیت بسیار زیادی در منطقه بودند... روز پنجشنبه علیرغم هوای سرد و باد 60 کیلومتر،  ازدحام صعود کنندگان در تپه گوگردی و قله زیاد بود. وقتی خودم را به قله رساندم دیدم تابلوی هما (همون بانوی شهر فرشته ها )  روی زمین افتاده و افراد، بی توجه روی آن پا میگذارند.  میدونستم به یک هفته نمیکشه که فرشته های دماوند از راه میرسند و اونرو برمیدارند ولی افسوس که این فرشته ها هیچوقت بیکار نخواهند بود چون دو تابلوی جدید درست همان روز روی قله نصب شده بود. این بار محکم کاری کرده و هر تابلو رو  با 9 میخ به سنگ کوبیده بودند.  یکی شهرداری هرات که مسببین اش  میگفتند برای اینکار از شهرداری مجوز گرفته اند و دیگری لوازم خانگی درسا !!!  بازار عکس یادگاری با بنرها هم داغ بود...  به همه خسته نباشید گفتم و گفتم از اینکه بنرهاتونو با خودتون پایین میبرید ازتون مچکرم و بعد با سنگ و باتوم افتادم به جون تابلو ولی فقط یک میخش رو تونستم از جا در بیارم. جالبه همون هم با تعجب و اعتراض عده ای مواجه شد!  بهشون گفتم قله جای تبلیغات نیست... خوشبختانه عده ای هم تایید کردند ولی هیچکس برای کندن تابلو بهم کمک نکرد... منم این وظیفه رو مثل همیشه به فرشته های دماوند سپردم و برگشتم.

 

 خوشبختانه فرداشب در کانال فدراسیون کوهنوردی این متن رو  دیدم.. ممنونم از رییس فدراسیون و کارگروه محیط زیست آن که تمام تلاششون رو برای حفظ شأن دماوند انجام می دهند :

پیرو اعلام فدراسیون مبنی بر برخورد جدی با نصب و جاگذاری پلاکارد و بنر در مناطق مختلف قله ی دماوند از جمله بارگاه سوم و قله، کارگروه حفظ محیط کوهستان همچنین از تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست دارد از نصب تابلو های فلزی بر روی قله یا دیگر نواحی کوه دماوند جدا خودداری کنند.

گفتنی است این کار باعث آلودگی دیداری مناطق طبیعی خواهد شد.

*زیبایی دماوند در بکر بودن طبیعت آن نهفته است.

*قله دماوند محل تبلیغات نیست.

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ امرداد ۱۳٩٥
تگ ها :