آناپورنا

وسیع باش..... و تنها..... و سربه زیر ..... و سخت

چند خبر خوب و بد از دماوند

خبر خوب:


با توجه به اعتراض فدراسیون مبنی بر حضور غیرقانونی شهرداری رینه در محل ورودی گوسفندسرا و اجاره این مکان، استفاده غیر مجاز از آرم فدراسیون بر روی خودروهای عبوری خود و اخذ وجه از خودروها، حمل مسافر از طریق وانت بارهای سرباز و فاقد بیمه و اخذ وجه از باربران منطقه مقرر شد ایشان تنها تا پایان شهریورماه سال جاری حضور یافته و از سال 96 شهرداری رینه اجازه دخالت در امور دماوند را نداشته باشد.
همچنین ضمن هماهنگی های به عمل آمده  با باربران منطقه قیمت حمل بار تاپایان سال 96 هر کیلو ٢٠٠٠ تومان از گوسفند سرا به بارگاه وبلعکس منظور گردید که پس از وزن کردن با نظارت نماینده فدراسیون در محل قابل اجرا می باشد.
 فدراسیون کوهنوردی از کوهنوردان گرامی تقاضا دارد در صورت مشاهده هرگونه تخلف در این زمینه مراتب را به اطلاع مسئول قرارگاه این فدراسیون مستقر در قرارگاه پلور برسانند.

 

 

 

خبر خوب:


هفته گذشته بخش قابل توجهی از زباله های به جا مانده در مسیر شمالشرقی دماوند توسط ستاد حفظ محیط زیست کوهستان فدراسیون کوهنوردی جمع آوری و به پایین کوه انتقال داده شد.

از نکات منفی این جبهه، اطلاع رسانی ضعیف و عدم نظارت بر منطقه، در خصوص محیط کوهستان، قابل توجه است. چرا که حتی وجود آگاه کننده هایی در خصوص روشهای دفع پسماند از طبیعت کوهستانی، می تواند در دماوندِ پاکیزه تر موثر باشد.
پس از رسیدن به جانپناه تخت فریدون ستاد سریعا برای پاکسازی منطقه پناهگاه به اتفاق همیاران، وارد عمل شده و اقدامات جمع آوری پسماند خشک، تا فرارسیدن شب، پیگیری شد. در همین حال، اقدامات اطلاع رسانی، توزیع بروشور ستاد و کیسه زباله بین گروههای حاضر در منطقه نیز مد نظر قرار داشت.
قدمت بسیاری از زباله ها، چندین ساله بود که حاکی از بی توجهی به این جبهه از دماوند در خصوص مدیریت پسماند است.
با توجه به عدم وجود سرویس بهداشتی و عدم دسترسی به روشهای اصولی دفع پسماند انسانی، ضمن توجه به جمعیت فراوانی که هر هفته به منطقه وارد می شوند، آلودگی میکروبی ناشی از این مساله و وجود بطری ها و دستمال های بهداشتی، به شدت چشمگیر و تاسف بار است.
زباله های منطقه پس از جمع آوری در کیسه های زباله، بسته بندی وکیوم شده و در گونی های از پیش پیش بینی شده قرار گرفته و در روز پایانی، با قاطر و توسط گروه ستاد، به پایین انتقال داده شد و اعضاء ستاد با بار زدنِ آن به نیسان، تا اولین منطقه شهری، زباله ها را از منطقه خارج نمودند.
پیش از رسیدن اعضاء ستاد به جانپناه تخت فریدون، عده ای به آتش زدن زباله ها اقدام نموده بودند که با رسیدن اعضاء ستاد، ضمن جلوگیری از توسعه ی این اقدام، نسبت به آگاه سازی های لازم به گروهها اقدام شد و زباله ها جمع آوری و بسته بندی گردید.

 

 

خبر بد:

طبق اطلاع واصله بخشی از جبهه شمال شرقى دماوند روبروى گردنه سر حدود  ٢٠تا ٢۵ هکتار طعمه حریق شده است. هنوز علت اصلی این آتش سوزی مشخص نشده است.

 

 

 

 

منبع:  کانال کارگروه محیط زیست کوهستان

  
نویسنده : آنا ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٥
تگ ها :