باز هم حادثه در دماوند

دیروز جمعه۲۰مرداد رفتم دماوند و یکروزه جنوبی را صعود کردم. چند تا از بچه های دیگه هم همراهمون بودند که یکی شون اولین بارش بود کوه می آمد حالا یکروزه آمده بود دماوند تا قله هم آمد!!! خیلی عالی بود. یک گروه از بهترین و قویترین کوهنوردان کشور (اکثرا بچه های خانه کوهنوردان تهران بودند) تصمیم گرفته بودند بعد از ماهها تمرین بالاخره این هفته برنامشون یعنی صعود یکروزه دماوند از چهار جبهه رو عملی کنند. خیلی هاشون رو میشناختم که تمرینات سختی هم انجام داده بودند و در چهار جبهه تو مسیر از قبل بارگذاری کرده بودند. ساعت ۱۰ شب پنجشنبه از گوسفندسرا راه افتادند. ما صبح ساعت ۵:۱۰ از گوسفندسرا حرکت کردیم. هلی کوپتر مدام میرفت و می آمد و آهن میبرد. آلودگی صوتی ایجاد کرده بود و ما ناراحت بودیم که تا قله باید صداشو تحمل کنیم. بچه ها مسخره میکردند میگفتند هلی کوپترش قدیمیه مال آلمانیها بوده تو جنگ جهانی اول انداخته تو دریا ایرانی ها گرفتن تا جون داره استفاده کنند. من میگفتم اون چیه بهش آویزونه بچه ها هم به مسخره میگفتند جسد !!!!

به هر حال ساعت  ۷:۲۵ رسیدیم به بارگاه و من که یکساعتی خوابیدم درست و حسابی صبحونه نخورده بودم  اما چیزی هم به اون صورت برای خوردن نداشتیم. ساعت ۹:۲۵ از بارگاه راه افتادیم. خیلی شلوغ بود. اما هوا عالی بود باد وجود نداشت و صدای هلی کوپتر هم اذیت نمیکرد. ساعت ۱:۴۰ ظهر اولین نفر به قله رسیدم. یکساعتی اونجا موندیم تا همه بچه ها یکی یکی رسیدند. از گروه چهار جبهه هم ۲ نفر با یک جبهه ۱ نفر با سه جبهه و بقیه با دو جبهه رضایت دادند و اعلام انصراف کردند تا همچنان نام جلال رابوکی به عنوان فاتح چهار جبهه دماوند بر تارک بلندترین نقطه ایران بدرخشد. خدایی هم هنوز رو دست آقا جلال کسی نیومده روحش شاد! آقای باقر پور آنجا بود و برای بار دوم یک خبر ناگوار به ما داد و گفت اون هلی کوپتری که تجهیزات هتل دماوند رو میبرده صبح سقوط کرده و همه سرنشینانش فوت کردند.  حادثه ناگوار و ناراحت کننده ای بود و شیرینی این صعود را برایم مبدل به تلخی کرد. کاش بودند و ما صدای گوشخراششون رو تحمل میکردیم ولی این اتفاق نمی افتاد!! روحشان شاد! آقاجانی و همه فدراسیونی ها هم تا بعد ازظهر خودشونو به پلور رسونده بودند. 

 

بقیه گزارش آرارات رو بعدا مینویسم. 

 

/ 13 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسماعيل رضايی

ديواره علم کوه قربانی گرفت. رد وبلاگ رد پای کوه نورد دنبال کنيد

azizollahi

فقط شما بايد ما رو شناسايی کنيد؟؟ ايرادی داره ما هم شما رو شناسايی کنيم ؟؟ ---------------------------------------------------------- من هر مقدار که زمان اجازه دهد وبلاگها را مرور ميکنم . دوست و دشمن هم فرقی نداره. مهم مطالب اونه !! تازه اين بابا که دشمن نيست . دوسته ، فقط يه کمی قهر قهرو !!! که اونهم اگه زنش بديم درست ميشه !!

ایمان

به می بينم که دوست گل ما به شهر ما هم اومده . آمل هميشه سر افراز آنا جان من يکيو داشتم که هيچ توقعی ازش نداشتم اما نمی دونم چی شد که ... نوشته هام هم از سر درد و بی تجربگی و القصه سخن نا مفهوم سخنران بدنمه که خودمم نمی دونم چی می نويسم . خوش باشی . دماوند اومدی خونه ما هم سر بزن بابای . راستی خودت اهل کجايی؟؟؟

همنورد

اومدم سری بهت بزنم. مطلبت رو هم خوندم. خبر ناراحت کننده ای بود. امیدوارم که کارشون متوقف نشه. به روزم.

ری را

هر لحظه را به گونه ای زندگی کن که گویی واپسین لحظه است. و کسی چه می داند... شاید آخرین لحظه باشد.

دايی علی

سلام .صعود يکروزه تان راتبريک ميگم .کاش اين صعودتان را به نام جلال رابوکی انجام ميداديد. روحش شاد باد .همشهريای ما هم با دو تيم از اهواز جداگانه از جبهه شمالای وجنوبی در همين روز صعود کردند .(البته ۲ روزه آنهم از اهواز ميشه ۱ روزه شما !!!) هميشه برفــــــــراز وسرفـــــــــراز باشيد.

شقایق

باعث تاسفه ولی من نفهميدم جريان اين هتل روی دماوند چيه؟ مسخره بازيه؟ بابا صبر کنين من اقلا يه بار برم بعد بزنين خرابش کنين

احمد

صعود يکروزه شما را تبريک عرض می کنم. اتفاقی که در دماوند افتاد باعث تاسف همه کوهنوردان گردید.

بهنام

سلام.صعود يک روزه به دماوند بسيارارزش داره.ارزش اون هم نه بخاطر نفس دماند رفتن بلکه بيشتر برای کنار امدن با سختی ها و خطرات اين صعد هست به همين تناسب صعد دو يا سه جبهه ارزشمند تره اما بردن فرد آماتور کاملا کار اشتباهی هست به دو دليل: ۱ ازنظر فنی(تجربه هم هايی آمادگی جسمانی و...) ۲اينجا نفس دماند مطرحه برای هر ايرانی دماند قداستی خاص داره لاقل هفته ای چند بار ری اسکناس هزاری چشمش به عکس دماند ميفته شايد برج آزادی و برج ميلاد يا پاسارگاد به اندازه دماوند سمبول ايرانيت نباشن در هر حال بهتر بود اين دوستمون به اين زودی اين صعود را نمی کرد لاقل شش ماه کوهنردی را روی ساير قلل تجربه می کرد اما به عنوان يک کوهنرد به اين بزرگوار خیر مقدم میگم که به جمع ما پیوسته اگه میگین از کجا معلوم که از کوهنردی خوشوش اومده باشه جواب میدم: من تا حالا کسی را نديدم که حتی تا قله داراباد يا کلکچال رفته باشه تصميم بگيره ديگه کوه نياد دماند که جای خود داره اگه فکر می کنين نظرم اشتباحه خوشحال ميشم ميل بزنين نظرتون را بگين