صعود دوم وبلاگنويسان

دومین صعود مشترک وبلاگنویسان درکنار دریاچه گهر از ۱۳ لغایت ۱۷ خرداد ماه برگزار شد. گرچه به دلایل زمانی مکانی و غیره بسیاری از کوه نویسان از جمله خود من موفق به شرکت در این برنامه نشدیم و همچنین سقوط منجربه فوت یکی از کوهنوردان که شرایط این برنامه رو هم تحت الشعاع قرار داد اما امیدواریم با برگزاری صعود سوم دماوند با حضور پرشور همه شما دوستان عزیز این حرکت ادامه پیدا کرده و در جامعه کوه نویسی  تبدیل به یک عرف شود. مطمئنا دراین دو برنامه کاستی هایی بود که شاید با هدف نشست وبلاگنویسان فاصله ای دورداشت. اما هدف از برگزاری شان تداوم و پایداری آن بود و گروه تاریانا با اعضای صمیمی و دلسوزش برای بقا و تداوم آن و با وجود عدم همکاری دیگر گروه ها تلاش زیادی کردند که قطعا صعود مشترک وبلاگنویسان نه جز برنامه های تقویمی تاریاناست نه مختص به عده ای خاص. شرکت پرشور دوستان کوهنورد و ارائه نظرات جهت هرچه پربار کردن این برنامه ها نهایت آرزوی ماست و مسلما  نیازمند همکاری همراهی همفکری و مشارکت همه دوستان کوه نویس چه در دنیای اینترنت و چه در مجلات کتب و مقالات مختلف و همچنین حضور پررنگ اساتید و بزرگان این عرصه هستیم.

 متن زير بيانيه صعود مشترك وبلاگنویسان به قلم مهري جعفري ميباشد

.........................................................................

 

به نام خدا

جمال یار ندارد نقاب و پرده ولی

غبار ره بنشان تا نظر توانی کرد

ما اجرا‌کنندگان برنامه جمعی وبلاگ ‌نویسان کوه ‌نورد و طبیعت ‌دوست، با صعود خود به قله سنبران اشتران ‌کوه و حضور خود در منطقه زیبای دریاچه گهر، ضمن اعلام حمایت از کلیه حرکت‌های گروهی در جهت حفظ طبیعت ایران و با توجه به عمق خطراتی که کوه‌های ما را تهدید می‌کند مراتب نگرانی خود را از شرایط  حاضر بیان داشته و همراهی خود را با تمامی کسانی که با ما اهداف مشترک دارند در جهت تلاش برای تغییر آن، با بیان برخی از این نگرانی‌های خود به شرح زیر اعلام می‌داریم:

1- تلاش برای دست یافتن به توسعه، نمی‌تواند توجیحی برای نابودی طبیعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبیعت خود جزئی از اهداف توسعه پایدار است. در این راستا تراشیدن کوه‌ها برای ساختن جاده‌ها و ایجاد تاسیسات مخرب دیگر به هر بهانه‌ای، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخریبی طراحان این‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زیستی موجودات و انسان است. 

 

2- کوه ‌نورد پس از گذراندن دوره‌های آموزشی لازم، می‌تواند درک درستی از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسیون کوه ‌نوردی مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌های  فنی این رشته‌ است بنابراین هزینه کردن برای آوردن مربیان خارجی و ارتقای سطح آموزش مربیان داخلی در درجه اول اهمیت قرار دارد تا در سایه این آموزش‌ها به صعودهایی ایمن دست پیدا کنیم و کمتر با حوادثی که اغلب ناشی از عدم آشنایی افراد از اصول فنی است مواجه شویم.

3- حفظ اکوسیستم کوهستان فقط با شعار امکان‌ پذیر نیست و حتا حضور کوه‌نورد طبیعت‌دوست، ناخواسته به عنوان یکی از عوامل تخریب آن مطرح می‌شود؛ بنابراین ما با صرف‌ نظر کردن از بسیاری از خواسته‌های راحت‌ طلبانه خود، تلاش می‌کنیم آثار حضور خود را در این اکوسیستم  کم ‌رنگ کنیم.

 

4- سهل انگاشتن خطرات کوهستان از جمله امن جلوه دادن آن با ساختن پناه‌گاه‌ها  نه تنها منجر به بروز حوادث بسیاری شده که افراد با احساس در دسترس قرار داشتن کوه‌ها دچار آن شده‌اند بلکه این امکانات موجبات آلودگی طبیعت را با حضور افراد آموزش ندیده و مبتدی فراهم کرده است. بنابراين ما به آموزش کوه‌نوردان در استفاده از ابزار و امکاناتی که کمترین آثار را در طبیعت به جا گذاشته و بیشترین ایمنی را به آنها بدهد تاکید می‌کنیم.

5-  فدراسيون كوهنوردي موظف به بازسازي و نوسازي امكانات و تجهيز پناه ‌گاه‌ها و جان‌ پناه های موجود است تا تبدیل به محل تجمع زباله و محل تفریح افراد فاقد احساس مسئولیت نشود و بتوان روی آنها به عنوان محلی برای مراجعه امدادگران و استفاده مصدومان حساب کرد .

6- صعودهای سراسری با شرکت افراد زیاد در کوهستان که از طرف نهادها و سازمان‌ها و گاه حتا از طرف متولیان این ورزش به مناسبت‌های مختلف و حتا در قله‌های بلند برگزار می‌شود نتیجه‌ای جز تخریب و فرسودگی خاک و آسیب رساندن به خود این افراد که اغلب فاقد آموزش‌های لازم هستند، نخواهد داشت.

در پایان صعود خود را تقدیم می‌داریم به دوستان کوه ‌نوردمان که در بهار امسال جان خود را در کوه‌ها از دست دادند و آرزو می‌کنیم که کمتر با چنین حوادثی که عزیزانمان را از ما می‌گیرد مواجه شویم.

ما برنامه‌های خود را برای جلب حمایت افراد در داشتن صعودهای ایمن ، كوه پاك و تفكر گـروهي ادامه خواهـیم داد تا بتوانیم با هم ‌فکری هم و هم‌ گرایی در رسیدن به اهداف مشترک به نتایجی موثر دست پیدا کنیم.

برنامه بعدی ما در تاریخ نيمه اول شهريور ماه 1386 در منطقه دماوند و صعود قله دماوند(  يال جنوبي ) خواهد بود. 

 ...................................................................

 گزارش برنامه گهر و اعلام بیانیه صعود به قلم 

احسان سالاروند اينجا

علی مطلق اينجا

مشولی اينجا

دايی علی اينجا 

علی قادری اینجا

بچه های گروه کارون اینجا

خسرو جمشیدی اینجا

محمد ذبیحمند اینجا

حامد حصاری اینجا

بهنام عندلیب اینجا

و

طنز صعود مشترک دوم اینجا

را کليک کنيد

.............

/ 43 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان سالاروند

سلام عکس زيبايی بالای وبلاگتون زدين جالبه ولی ای کاش مثل قبلی مرتبط با موضوع می بود

فرشید فاریابی

آرزو دارم چنين ممکن شود که در کنار دوستان هم دلی آموزم و هم گام شوم

بدون نام

عکس بالای وبلاگ قسمتی از عکس درياچه گهر هستش که صعود دوم وبلاگ نويسان در آنجا و با شعار صعود ايمن .. کوه پاک .. تفکر گروهی انجام شد. يه سری به وبلاگ تاريانا بزنيد...

مليکا

درود دوست خوبم! دلم براتون تنگ شده. به روزم .اگر فرصت کرديد خوشحال می شوم که ... بهترينها را برايت در اوج آرزومندم.

افسانه

سلام آنا جان خوبيد گهر خوش گذشت

شايد...

سلام آنا جان. قر بان شما و همه لطف های شما.گفته بودی گزارش بنويسم ولی واقعا جایی برای نوشتن داره؟ ما که مثل شما نیستیم بتونیم خفن نوردی کنیم برنامه رو اینقد طولش میدیم تا بلاخره موفق شیم!سه شب تو منطقه بودیم شب اول بارگاه شب دوم ابشار یخی و شب سوم قله.اگه قسمت کوله های سنگینش حذف میشد برنامه بدی نبود.خلاصه جات خیلی خالی بود واقعا میگم کلی ازت پیش داداشم تعریف کردم اخه با داداشم رفته بودم.راستی عکسهاتم دیدم بابا دمت گرم. در مورد برنامه دماوند وبنویس ها امیدوارم بتونم بیام آخه درگیر پایانامه ام باید تا شهریور تمومش کنم حالا توی اطلاعیه های بعدی میتونم قطعیتش رو مشخص کنم. ولی به هرحال همیشه خوش باشین

دوست آناپورنا

شايد ... چی شد؟!! تعريف آنا رو پيش داداشت کردی که چی بشه؟ صبر کن ببينم داری وارد بازی خطرناکی ميشي!! دفعه آخرت باشه

زانکو

وب سايت زيبايي داريد موفق باشيد