کارآموزی اسکی کوهستان

مدتی بود تصمیم گرفته بودم در کنار کوهنوردی ورزش دیگری را شروع کنم. از بین شنا و دوچرخه و بدنسازی و اسکی ، آخری رو انتخاب کردم. شاید چون برای من کوهنورد، ورزشی که همچنان به برف و کوه ربط داشته باشد جذابیت بیشتری دارد. مزیت اسکی کوهستان نسبت به اسکی در پیست برایم این بود که اولا هر دو فعالیت کوهنوردی و اسکی را توامان در خود داشت و نه از فرودهای خسته کننده و آسیب رسان به زانو خبری بود و نه از هزینه های  کمرشکن ورودی پیست های مختلف و در انتظار ماندن صفهای طولانی تله کابین ها و ازدحام و شلوغی.  ضمن اینکه فرود با اسکی تایم و زمان اجرای برنامه را کاهش چشمگیری می داد.

البته نباید از خطرات بالقوه این ورزش نیز به راحتی چشم پوشید.  خطراتی که ممکن است بیش از کوهنوردی  جدی و  حادثه آفرین  باشند مانند بهمن.

 برای من صرفه جویی در انرژی و زمان و هزینه ، انگیزه ای برای انتخاب این ورزش بود که در اولین گام تصمیم گرفتم در دوره کارآموزی مقدماتی اسکی کوهستان شرکت کنم. دوره نسبتا خوبی بود.  شاید چون اولین تجربه فدراسیون در برگزاری چنین کلاسهایی است،  بی نقص و اشکال هم نبود. مثلا مباحث گام برداری و اصول یخ و برف و بهمن شناسی و غاربرفی و غیره و ذلک شاید برای کوهنوردان تکراری باشد و آنها نیاز داشته باشند بیشتر روی  مهارت های اسکی  و تکنیک های فرود تمرین داشته باشند  که درکلاس ما  اینگونه نشد. به هرحال مطمئن هستم مسئولین دوره ها با نظرسنجی از شرکت کنندگان و تلاش در جهت رفع کمبودها میتوانند اثربخشی کلاس ها را افزایش دهند.

اسکی تورینگ دریچه ای نوین و سبکی نسبتا جدید در کوهنوردی کشورمان است. هرچند عده ای اعتقاد دارند این رشته ورزشی ، شاخه ای از اسکی است نه کوهنوردی. تا نظر شما چه باشد!

 .

.

.

.................................................

پی نوشت:

اشترانکوه باز هم حادثه آفرید. طی روزهای گذشته ریزش بهمن در منطقه سن بران منجر به فوت "حمید ماهرویی" و زخمی شدن "مرتضی موسوی" شده است. به جامعه کوهنوردی کشور و خانواده محترم ماهرویی تسلیت میگویم.  جزئیات حادثه را در وبلاگ اوج دنبال کنید.

/ 11 نظر / 93 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

اینکه این رشته زیر شاخه چه ورزشی است مهم نیست. مهم این است که ورزش فوق العاده مهیج و جالبی است. البته به نظر من ریسک و احتمال آسیب دیدگی در آن اگر از پیست بیشتر نباشد کمتر نیست. جزو ورزش هایی است که شخصا به آن علاقه دارم و نمی دونستم آموزش رسمی هم در این رشته وجود داره. از زانوی آسیب دیده ما که دیگه بر نمیاد ولی برای شما و علاقمندان این رشته جذاب آرزوی موفقیت می کنم.

سعید

سلام و عرض ادب- با عنایت به حادثه 16 دی ماه و فوت همنورد عزیزمان حمید ماهرویی از همه دوستان و بزرگواران و کوهنوردان عزیز ایران عزیز خواهشمند است و استدعا دارم قانون عدم صعود به ارتفاعات حداقل تا 72 ساعت بعد از برف تازه را جدی گرفته و رعایت نمایند تا شاهد حوادثی از این دست نباشیم- مهمترین علل فوت مرحوم ماهرویی ، صعود دو نفره آن هم یک روز بعد از برف تازه و آن هم وسط هفته و اصرار بر ادامه صعود یال گرده ماهی(یال زیر چال کبود) و ..... بوده است- قابل توجه اینکه روز قبل حادثه یعنی 15 دی در سطح شهر الیگودرز که یکی از شهرهای نزدیک اشترانکوه می باشد حدود 5 سانتی متر برف باریده بود که مطمئنا میزان آن در قلل اشترانکوه بسیار بشتر بوده است- نکته جالب اینکه ایشان از کوهنوردان با تجربه و قدرتمندو فنی الیگودرز بودند اما چطور تصمیم به این صعود گرفتند بسیار جای تعجب دارد- روحش شادو یادش گرامی

AkbarAgha

سلام علیکم. امیدوارم بزرگواران به عزیزانی که منتظر بازگشتشان هستند،بیشتر رحم کنند...متاثر شدیم... خب...خانم فراهانی بفرمایید که اصول این ورزش مهیج رو کجا میشه فرا گرفت و از اون مهمتراگر امکانش هست لطفا لیستی از وسایلی که میخواد و هزینه اشون ارایه بفرمایید تا ببینیم توان بدبخت کردنه خودمون رو داریم یا نه...

حسام

راستش شوک و هیجان برای جیب پره که قراره خالی بشه! دیگه جیب خالی کارش از شوک و این حرفا گذشته. می گم مثل اینکه تو هم فهمیدی ما با اسکروج معروف یک نسبتهایی داریم! [لبخند]

مهدی

سلام خانوم فراهانی. لطفا اطلاعات بیشتری در مورد این روش بگویید. همیشه مسیرهای کوهستانی شیب ملایم و باد موافق و برف مساعد ندارند. درها شیبها سنگ ها صخره ها؟!!!!

AkbarAgha

سلام علیکم. ممنونم.

زهراقدیمی

سلام . من هم به خانواده ی ماهرویی تسلیت میگم. خدا بهشون صبر بده. توی اشترانکوه اگه ازین تیپ اتفاقات نیفته باید شک تعجب کرد.

Parisa

سلام آنا جون من يه كوهنورد تازه كارم وب شمارو هميشه سرميزنم و ميخونم راستش ١مشكلي برام پيش اومده كه فقط دور و برم شما بذهنم رسيديد كه ازتون بپرسم توي فيس بوك من ١دوست خارجي دارم كه ازم درباره ايران پرسيده و كوهنوردي دراينجا من زبانم خيلي خوب نيس يعني درحدي نيست كه بتونم براش توضيح بدم ميشه مواهش كنم شما بهم كمك كنيد و ب انگليسي ١جواب مختصري برام بنويسيد

Parisa

متني كه فرستاده واسم اينه: i waned to reach out and ask you about Iran. I am planning to come and visit this May and ski in the Alamkough region and climb and ski Damavand. Would love to hear what your insight is as a Iranian mountainer!