کوله پشتی

در ادامه معرفی وسایل کوهنوردی که با کیسه خواب آغاز شد اکنون نوبت به معرفی یکی دیگر از لوازم مهم و ضروری است. 

کوله پشتی .................

در ميان وسايل کوهنوردي پس از کفش مهمترين وسيله کوله پشتي مي باشد ؛ چون تمام وسايل مورد نياز کوهنورد براي صعود و فرود و شب خوابي در درون آن قرار مي گيرد . کوله ها از زمان قديم تاکنون دستخوش تغييرات فراواني شده اند ؛ بطوريکه امروزه اگر براي اولين بار براي خريد کوله به يک فروشگاه وسايل کوه برويد شايد از ديدن سايزها و رنگها و اشکال مختلف آنها سرتان گيج برود ! بنابراين لازم است با مشورت يک فرد خبره و باتوجه به نيازتان کوله اي مناسب اختيار کنيد تا هميشه و در همه حال بهترين همدم شما باشد چون اگر شکل و اندازه کوله مناسب بدن و برنامه شما نباشد ممکن است بر اثر فشارهاي وارده بر شانه و ستون مهره ها براي هميشه از کوله و کوهنوردي و حتي از زندگي سير شويد  .

برخي از کوله هاي قديمي که امروزه نيز گاها استفاده مي شوند داراي يک زين فلزي در خارج از کوله هستند که با پشت فرد در تماس است و چون بار را به تناسب بين شانه و پشت و کفل تقسيم مي کند براي بارکشي هاي سنگين و حتي در موارد اضطراري براي حمل مجروح مناسب است . اشکال اين کوله ها، وزن بيشتر و ارتفاع و پهناي زياد است . چون در مسيرهاي تنگ يا داراي شاخه هاي درخت و يا سنگنوردي بايد از کوله هاي باريکي استفاده کرد که عرض آن بيشتر از بدن نباشد . کوله هاي قديمي داراي جيب هايي نيز در پشت و طرفين هستند که مي توانيد وسايل ضروري و دم دست را در آنها قرار دهيد . ولي کوله هاي جديدتر که بيشتر براي برنامه هاي فني و يا زمستاني بکار مي روند بجاي جيب هاي بيروني داراي يک جيب بزرگ بر روي درب کوله هستند و بعضا نيز در بخش انتهايي کوله محفظه اي را جداکرده اند که داراي زيپ است و مي توان براي وسايل ضروري و يا کيسه خواب از آن استفاده کرد ؛ در دوطرف و پشت کوله نيز بندهايي براي بستن وسايلي مانند فوم / زير انداز و کلنگ و باتوم و کرامپون و ...تعبيه شدهاست .

جنس پارچه کوله ها معمولا صد درصد ضد آب است اما به دليل دوخته شدن پارچه ها ضد آب بودن كامل خود را از دست مي دهند مگر كول هايي كه درز هاي دوخته شده آنهانيز آب بندي شده باشد. در انواع جديد از پارچه هاي گورتکس که سبکتر نيز هستند استفاده مي شود . رنگ کوله نيز مانند لباسها بايد بشکلي باشد که متضاد با محيط برنامه موردنظر شما باشد تا از دور کاملا به چشم بيايد که اين مسئله در صورت گم شدن و يا مجروح و زمينگير شدن به جستجوگران کمک زيادي مي نمايد . بنابراين کوله ها معمولا به رنگ هاي قرمز و زرد و آبي ساخته مي شوند . نوعي از کوله ها که به رنگ سبز و يا پلنگي هستند مخصوص شکارچيان و يا سربازان است که مي خواهند در استتار باشند  .

2qbtc8j.jpg

 اندازه کوله ها را برحسب فضاي داخل آن و با واحد ليتر اندازه گيري مي نمايند که معمولا از 30 تا 100 ليتر متفاوت است . کوله هاي 30 ليتري براي برنامه هاي يک روزه بدون وسايل خواب و يا دوچرخه سواري مناسب هستند که البته نوع مخصوص دوچرخه آن داراي بندک نبوده و در آن نيز با يک زيپ بزرگ نيم دايره باز مي شود . هميشه کوله اي را انتخاب کنيد که پس از قرار گرفتن تمام وسايل ديگر فضايي خالي نداشته باشد تا شکيل و خوش فرم به پشتتان بنشيند . اگر کوله بزرگتر باشد از فرم خارج شده و با لنگر انداختن موجب خستگي و آزار شما ميشود و اگر کوچکتر هم باشد که مجبوريد مقدار زيادي از وسايل را به دور کوله آويزان کنيد و يا دردست بگيريد .

نوعي کوله نيز طراحي شده است که مخصوص حمل کودک است و علاوه بر جاي مخصوص نشستن کودک که در حمايت هم باشد و سقوط نکند داراي تعدادي جيب نيز براي وسايل ضروري است ، امروزه کوله هاي مخصوصي نيز براي نوجوانان و بانوان ساخته مي شود که متناسب با فيزيک بدني آنهاست  .

بخشي از کوله که با پشت فرد در تماس است شايد مهمترين بخش باشد که بايد مانع از چسبيدن کوله به پشت و عرق کردن شود  .

کوله ها معمولا بند بزرگي در قسمت پايين دارند که بدور کمر بسته مي شود و در حفظ تعادل موثر است . برخي نيز داراي بندکي مشابه و در جلوي سينه هستند که تعادل بالاي کوله را حفظ مي کند ولي موقع صعود که تنفس و حرکت سينه زياد و سريع است بهتر است که بسته نشود و فقط موقع پايين آمدن آنرا ببنديد  .چون در آن صورت باعث بد نفس كشيدن شما خواهد شد.

کوله هاي باريک و لوله اي شکلي با جنس ضخيم نيز براي غارنوردي و آبشارنوردي ( دره نوردي ) ساخته شده اند که مناسب مسيرهاي تنگ و خيس و خشن است  .

موقع چيدن كوله وسايل سخت و فلزي را در تماس با بدنه كوله قرار ندهيد كه اگر در پشتتان باشد باعث آزار و اگر در اطراف باشد بر اثر كشيده شدن كوله به در و ديوار باعث پارگي كوله مي شود . وسايل را طوري بچينيد كه سنگين تر ها در نزديك پشت و پايين كوله باشند و همچنين وسايل را به ترتيب استفاده داخل كوله قرار دهيد . در يك كلام كوله چيني خود يك هنر است كه با تمرين در شرايط مختلف روز و شب و هواي سرد و گرم و با دستكش هاي كلفت و ... بدست مي آيد . جاي وسايل را كاملا بخاطر داشته باشيد تا با چشم بسته هم بتوانيد وسيله مورد نظر را بيابيد ! مواد سوختي را در ظروف با درب محكم و چند لايه پلاستيك قرار دهيد تا نشت آن باعث خرابي كوله و لباس و غذاها نشود  .

توصيه : در خريد کوله و همه وسايل کوهنوردي چون با آسايش و حتي جان شما سروکار دارد به قيمت فکر نکنيد و بيشتر به کيفيت و دوام و راحتي و وزن کم آن بها دهيد ؛ همچنين وسايل خود را تخصصي نماييد و بدنبال کوله اي براي همه برنامه ها و يا کفشي براي همه فصول نباشيد.

کلام آخر هم اين که بقول معروف بايد چند تا کوله را کهنه و يا پاره کنيد تا بتوانيد کوله مناسب خود را پيدا کنيد .

با تشكر از علي قادري  به خاطر  تهيه اين مطلب.

.......................................

/ 32 نظر / 104 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مليکا

درود آنا جان! يه دنيا مرسی که به وبلاگم سر زدي...خيلی خوشحالم که با خانمی کوهنورد آشنا می شوم...وبلاگ کامل و زيبایی داری والبته مثل وبلاگ تمام کوهنوردان برای من هيجان برانگيز است مخصوصا در شرايط فعلی من٬ که دلم برای کوهنوردی لک زده...هر موقع رفتید بالا جای مرا نيز خالی کنید...باشه؟ برايت هميشه در اوج بودن را آرزو مندم و همچنين اميدوارم فاتح تمامی قله های زندگيت باشی... شاداب باشی و شادی آفرين!

فرشيد

سلام دنبال يه مشاور خوب برا خريد کوله می گردم شما با من ميای؟

افسانه

از لطف شما ممنونم آنا جان آگاهی داشتن از تجهيزات کوهنوردی يکی از اصول پايه است و در سلامتی فردی اهميت بسزايی داره برفراز باشی دوست من

علی قادری

عاليه... اينکه همه دقت نظر وافری نسبت به خوندن مطالب وبلاگ دارن. بايد به تمامی دوستان عرض کنم اين مطالب برای عزيزان مبتدی مثل بنده نوشته شده...حالا فکر کنيد من که نمی دونم کوله پشتی دقيقا چيه از کجا تشخيص بدم بالشتک مهار کننده تسمه کمری چيه يا اينکه جنس پارچه کوردرا يا کوتين با گورتکس چه فرقی داره...يا بر فرض مثال اينکه اگر نوشته ميشد که در کوله های جديد کيسه های هوا با مخازن هوای فشرده برای فرار از بهمن تعبيه شده منه مبتدی پيش خودم فکر ميکردم که احتمالا يه کاميون هيجده چرخ اندازه اين کوله است که اين همه هنزل پنزل داره. در کل ممنون از دقت بالای دوستان. سعی بنده به عنوان خدمتگذار کوهنوردان و کوچکترين فرد از خانواده کوهنوردی و همچنين نويسنده اين وبلاگ اين خواهد بود که پست تکميل کننده اين مطلب رو و همچنين مطالب جامعی در مورد سرپرستی برنام توی وبلاگ درج بشه. شاد باشيد...

فاطمه

. . . برخي نيز داراي بندکي مشابه و در جلوي سينه هستند که . . . اسمش فيکسر سينه هست . نه بندک !

اين مطلب را از اينجا کش رفته ايد!: http://www.hamnavard.com/Data/koolePoshty.htm

آنا

به بدون نام: ممنون که اين سايت رو به من معرفی کرديد اولين بار بود اين سايت رو ميديدم. ايشالله برای موضوعات بعدی حتما از مطالبش استفاده ميکنم.

هادی بهادری

با تشکر از مطلبتون فقط يک نکته: در کوله ها از پارچه گورتکس استفاده نمی شود و چيزی که بيشتر متداول است پارچه های کوردورا می باشد.

سعید صبور

همنورد گرامی .. جناب آقای قادری ... قصد جسارت به کار شما رو نداشتم .. و از اينکه در جامعه کوه نوردی حتی يک برگ نوشتار توسط هر کوه نورد تهيه بشه که بتونه به فرهنگ کوه نوردی کمک کنه .. بايد بسيار قدردان بود

Mehdi

daste shoma dard nakone , movafagh bashin