غار شاپور

همیشه اولین و آخرین صعودهای سال برایم مهم بوده اند. اگه اولین صعودم سنگنوردی باشه یعنی سال پر طناب و اسلینگی در پیش دارم . اگه یک کوه بلند باشه یعنی قله های مرتفع زیادی رو فتح خواهم کرد و اگه ناچیز باشه امید چندانی به اون سال ندارم. مثل امسال که با  یک کوه تاریخی  کم ارتفاع در بیشاپور فارس شروع کردم . هرچند ارزش کوهنوردی نداشت اما بزرگترین دستاوردش برایم این بود که از ایرانی بودنم احساس رضایت کردم.

نوروز به همراه کل فامیل در سفر به دیار اصفهان و  سرزمین بختیاریها  و  دامنه های دنا و ساحل بوشهر و خوزستان زیبا بودم.  در گذر از کازرون به بوشهر علی گفت که حدود 20 کیلومتر با این غار فاصله داریم و همگی علاقمند شدیم سری بهش بزنیم. پس به شهر تاریخی بیشاپور ( پایتخت ایران در زمان ساسانیان) و روستای پای کوه رفتیم. عصر بود و کم کم هوا رو به تاریکی میرفت. محلی ها گفتند دو سه ساعت تا غار راهه. ولی با تخمین من نمیبایست بیشتر از نیم ساعت باشه. من و امین و علی و  باباجون تصمیم گرفتیم بریم بالا و بقیه رفتند بوشهر.  گفته میشه غار در حدود 450 متری سطح زمین قرار داره. بعد از نیم ساعت با شور و اشتیاق زیاد و قدمهای تند و عبور از دویست سیصد  پله سنگی به دهانه غار رسیدیم و شاپور ، شاه پر افتخار ساسانی که رومیان را شکست داد ، با جلال و جبروت ، دست به کمر ، محکم و مصمم رو به روی ما ایستاده بود. محو هیبتش شده بودم. دلم میخواست ساعتها کنارش بنشینم و چشم در چشمش بدوزم و او برایم بگوید از داستانهایی که طی این 1700 سال بر او رفته است.

تو راه برگشت امین و بابا جلو میرفتند و من و علی با فاصله ازشون. گرمای هوا و نسیم خنک و خلوتی مسیر بهونه ای شد که موهایم را به دست باد بسپرم  تا نفسی بکشد و نفسی بکشم در این هوای پر از تاریخ و شکوه.  با دیدن پیرمردانی از اهالی ،  سعی کردم روسری ام را درست کنم که یکی داد زد: "راحت باش دخترم. اینجا سرزمین شاپوره از زور و تهدید خبری نیست"..  مردمان این دیار فرزندان همان انسانهای شریفی هستند که در زمان حمله نصربن سیار سردار عرب به دیار فارس و دستور سرنگونی مجسمه، هرچه سکه و  زر  داشتند جمع کرده نزد اون بردند و در عوض خواستند مجسمه در امان بماند. هرچند که او این پیشنهاد را رد کرد !

گفته شده به احتمال بسیار زیاد شاپورشاه پای همین مجسمه دفن شده است. این پیکره سنگی حدود هفت متر ارتفاع و سی تن وزن دارد و از تراشیدن استلاکتیت ها ساخته شده.  یعنی جایی که سنگهای آهکی از سقف به زمین رسیده و ستونی آهکی را تشکیل داده اند. هنرمندان با تراشیدن همین ستون آهکی این پیکره باشکوه را ایجاد کردند.  گرچه دست بیرحم تاریخ در هجوم مسلمانان و زلزله و حتی پس از انقلاب صدمات زیادی به آن وارد کرده اما با همه این احوالات مجسمه هنوز سرپاست و خوش میدرخشد.  

 

/ 17 نظر / 163 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ری را

بودن در جای متفاوت رو در سال نو به فال نیک بگیر آناجون برات سالی پرصعود آرزو دارم

محمد خلیلی

سلام و آرزوی سال خوب در مورد زمانی که محلی ها گفتند معمولا در این موارد زمانی را که اونها میگن خیلی کمتر از زمان واقعی میشه اما مال شما برعکس شده! شاید نمیدونستند شما کوهنورد و از قهرمانان اسکای رانینگ هستید ... در مورد اینو زنجیر و اونور زنجیر هم که هیف شد ! چون من می خواستم نظر بدم که دیدم نظر دادن... این نظرات آمیخته با شوخی بود و امید که امسال سال پرخنده تر و شادتری داشته باشید و همواره در کوه .

محمد خلیلی

در مورد معرفی محل هم ممنون انشاالله که بتونیم بریم و ببینیم

زهراقدیمی

سلام عزیزم. وقتی از غار شاپور و تصویر شما در کنار مجسمش توی خونه گفتم همسرم گفت آره مگه یادت نیست محمودم چندسال پیش رفته بود و عکسهاشو آورد دیدیم. یادم اومد اشتیاقشو برای طبیعت.....نگهداریش.......تاریخ و مردانش. اما دخترم یا دخترانم: عاشق کوهند. با پدرم کوه زیاد میرن البته خودشون کاراته کار میکنن و برای تقویت نفس با مربیشونم زیاد میرن کوه . اما دختر کوچیکترم عاشق صخره نوردیه. پدرمم بهش میگه آینده خوبی توی کوه و کوهنوردی داری. یه جورایی یاد داییش میندازتمون بخاطر گامهای بلندش. نسیمم هر از گاهی باهاشون کوه میره. پناهگاه محمود چندباری رفته اما در کل حس میکنم کوه رو دوست نداره یا شایدم از کوه خشمگینه !!!رفتارش اینطوری نشون میده شایدم من اشتباه میکنم . راستی برای شروع صخره نوردی از چه سنی باید اقدام کرد؟

کیانی

سلام گیرم پدر تو بود فاضل/از فضل پدر تو را چه حاصل! الآن چیزی به فرم می بینی نه والله نمی بینیم همه چیز نافرم،بد فرم،ضایع ! ودرضمن خوب کاری کردی رفتی اونور زنجیر یه کلنگی چیزی داشتی خرابش می کردی.

رضا

آفرین. خیلی خوب بود. همیشه خوش باشی ایرانی

شاپور

خوبه که به دیدن غار شاپور رفتی ولی خیلی سر سری و بی دقت و ناقص نوشتی. هیچ اشاره ای به مسیر که از تنگ چوگان به اون مهمی می گذره نکردی. نام روستای پای کوه کشکولی است. ارتفاع غار از کف روستا 400 متره نه 800 متر. مسیر پله گذاری شده طولانی و وقت گیره. از مسیر مستقیم زمان کمتری می بره. البته همون آقای نگهبان غار که هر روز از اون بالا میره به من گفت که کمترین زمانی که طی کردم 25 دقیقه بوده. کمی وقت بذار روی گزارشات.

شاپور

کحای کار من بی دقتی دیدی خواهر خوبم؟ نمی دونم منظورتون از زمین کجاست بهتره بگم ارتفاع روستا که مبدأ کار هستش 886 متر از سطح دریا و ارتفاع دهانه غار 1310 متره. از هم کم کنیم میشه 424 متر. حالا شما هر چی دوست داری بنویس ماهم میگیم چشم

شاپور

سلام. یک بار دیگه رفتن شما به غار شاهپور و نوشتن گزارشتون رو تحسین می کنم. این حق شماست که به حرف من اعتماد بکنی یا نکنی و این هم حق منه که اعتماد شما برای من مهم باشه یا نباشه. ولی در جواب شما که ویکی پدیا رو یک مرجع قابل قبول می دونید لازمه بگم که متأسفانه بنده در این دانشنامه اشتباهات زیادی دیده ام. شاید به این خاطر بوده باشه که نویسنده هاشون همون افراد محلی و غیره باشن. خواهر عزیر (چون شما منو برادر خطاب کردی وظیفه دارم شما رو خواهر خطاب کنم) شما نوشتید که از نوشته ای ویکی پدیا نتیجه گیری کرده اید که از سطح دریا 800 متر ارتفاع داره. اگر یک بار دیگه مطلب ویکی پدیا رو بخونید متوجه میشید که نوشته در 800 متری از سطح زمین قرار داره نه از سطح دریا. ای کاش شما با تکیه بر توانایی و تجربه خودتون (که بنده به اون اعتراف می کنم) نتیجه گیری می کردید. شما این مسیر رو در نیم ساعت رفته اید. آیا باورتون میشه که در نیم ساعت 800 متر صعود کرده باشید؟ شما به یک جمله بی دلیل که معلوم نیست چه کسی در ویکی پدیا نوشته اعتماد می کنی ولی به اعدادی دقیقی که من نوشته ام اعتماد نمی کنی؟ می برای یک لحظه عصبانی شدم و پیش خودم گفتم بیش از

شاپور

دنباله کامنت قبل پیش خود گفتم بیش از این اطلاعات ارزشمند خودمو در معرض شک و تردید قرار ندم و بگذارم در اشتباه باقی بمونی شاید روزی خودت و یا شخص دیگه ای متوجه این اشتباه بشوید ولی با خودم گفتم این از اخلاق ورزشی به دوره و تصمیم گرفتم روشی بهت یاد بدم که خودت بتونی به درستی یا نادرستی این موضوع پی ببری. شما گوگل ارث رو باز کن و به محل غار شاهپور برو. نشانگر موس رو روی روستای پای کوه ببر و در نوار پایین صفحه عدد ارتفاع رو بخون و یادداشت کن و بعد نشانگر رو روی محل غار ببر و ارتفاع اونجا رو هم یادداشت کن و از هم کم کن تا به ارتفاع واقعی مسیر برسی. یک بار دیگه میگم توانایی شما در کوهنوردی و قلم زیبایتان قابل تحسینه ولی مغرور نشو شاید ضعفایی مثل من حرفهایی برای گفتن داشته باشیم.