من و آنا

اسمش آنا بود.همین هفته  تو دفتر مدیریت قرارگاه کوهنوردی رودبارک دیدمش. دختر خونگرمی بود. مثل اکثر توریستهایی که برای دیدن زیبایی های طبیعت و کوه های ایران به اینجا سفر میکنند. وقتی فهمید من همون آنایی هستم که تو فیلم "رویای آناپورنا" بازی کرده، هیجانزده شد.  میگفت هیچ موقع فکر نمیکرده منو ببینه. راستش من هم همینطور.

داستان از این قراره که آنا یک دخترکوهنورد لهستانیه که  تو کشورش عضو یک گروه کوهنوردیه به نام "کلوب کوهنوردی آناپورنا".  کلوبی که برنامه ها و صعودهای بسیاری داشتند از جمله اورست، چوایو، آناپورنا و خیلی جاهای دیگه. اگه زبان لهی تون خوبه میتونید یه سری به سایتشون، اینجا، بزنید.  آنا عاشق ایرانه و تا به حال 4 بار دماوندو صعود کرده. میگفت فیلم رویای آناپورنا رو تو باشگاهشون پخش کردند و خیلی مورد استقبال قرار گرفته.  با هم گپی کوتاه داشتیم. اتفاقا آنا و دوستاش  به راهنمایی آقای نقوی قرار بود بیاد حصارچال. اما چون برنامه ما یکروزه بود نتونستیم با هم صعودی داشته باشیم. بعد از علم هم بلافاصله میرن دماوند.

امروز داشتم عکس تی شرتی که بهم داده بود رو میدیدم. برای صعودشون به دماوند این تی شرت رو طراحی کرده بودند که تقریبا (و البته با تاسف ) تصورات ذهنی اروپایی ها از ایران رو نشون میداد. یک زن چادری که جلوی دماوند ایستاده! با پس زمینه ای قرمز که بابا از نگاه بدبینانه میگفت اینها هم قطرات خونه !!!

خیلی ناراحت کننده است که وقتی اسم ایران میاد بجای اینکه یاد آرش و رستم و حافظ و خیام و نوروز و دماوند بیفتند، اولین چیزی که تصور میکنند یک هیبت ترسناک زنانه است که در چادری سیاه پوشیده شده طوری که فقط چشمها و دستهایش پیداست. 

ای کاش  قشری که بیشتر با این جماعت ،توریستهای خارجی، در ارتباطند (از جمله کوهنوردان) با رفتار و افکار درست و روشن شون  این نگاه وحشتناک رو نسبت به ایران عزیز کمتر کنند.

. . .

من و آنا

 

اینم تیشرتی که وصفش رفت

..

 

/ 50 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
داود شاهمرادی

سلام . اره از وقتی که عرب های بدوی وارد سرزمین مقدس ما شدند ایرانی جدید پدیدار شدند.که به جای لباس سنتی و رنگی و... چادر مشکی ولباس فرنگی و... می پوشیم و این قصه سر دراز دارد.................................................................

دلسوز

چه جالب کفشاتون از یه فروشگاه خریدید!

اسمعیل

با سلام چقدر ساده لوحانه است اگر تصور کنیم طراحان این تی شرت همان کوهنوردان لهستانی آمده به ایران هستند و این تی شرت حاصل تصور ایشان از جامعه ایرانی است

اسمعیل

نظر دوستان را به وب سایت ایشان جلب می کنم. در این آدرس عکسهائی از ایران است http://www.annapurna.pl/pl/galerie/?id=26

اسمعیل

با سلام مجدد نظر دوستان را به عکسهای این گروه از ایران جلب می کنم. http://www.annapurna.pl/pl/galerie جالب است بدانید این عکسها مربوط به سال 2009است

مهدي

باعث تاسفه كه از ايران پر غرور ما در گذشته اي نه چندان دور تصويري اينچنيني در ذهن جهانيان ايجاد نموده اند... !

کیانی

سلام خسته نباشی چه تاسفی! مگه چادر حجاب برتر نیست؟

کوهسار

سلام فیلم ؟ کدوم آنا بازی کرده؟ آنا ایرانی یا آنا لهستانی؟ اگه ایرانی منم می خام ببینم. بابت تی شرتم ... آنا باهاش حرف نزدی که این چه طراحیه؟ چرا دیدتون اینجوریه؟ خوب براش مشافتا توضیح می دادی!شاید اندکی از این سیاهی ها به سپیدی بدل میشد!

کوهسار

یادم رفت آدرسمو بنویسم مادر جون![نیشخند]

nobody

سلام. وب قشنگی دارید. در خصوص تی شرت باید بگم ممکنه شما اعتقادی به برتری چادر نداشته باشید اما نکته اینجاست که خیلی از مردم کشورهای توسعه یافته هر جا که میرن می خوان هر جوری که شده مردم کشورهای در حال توسعه رو تحقیر کنن البته با ترفند های مختلف!! به تجربه برام ثابت شده. هر چند که لهستان خیلی پیشرفته نیست.