همراه با عشایر بختیاری در کوچ

 

ای کوههای پر برف

و ای قله‏های مه آلود

بر ایل ما چه گذشت

ای کوههای پر پر برف

و ای قله های مه آلود

بر آن ایل که در دامن شما

خیمه‏های رنگین می افراشت

چه گذشت؟

…..

ای کوههای بلند

ای جانم به فدای خاک و سنگتان

راه قله‏هایتان را نشانم دهید

تا چون طرلان بر سینه‏‏تان پرواز کنم

شاید از فراز آن ایلم را بیابم.

.....

 

 

کوچ، واژه ای که هزاران سال زندگی سنتی اقوام لر زبان دامنه های زاگرس را به تصویر می کشد. " کوچ " در فرهنگ بختیاری با سختی و تلاش عجین شده و مردان و زنان این دیار با طی طریق در دل کوه‌ها و کوهساران دل به دریای رودهای ناآرام‌ می‌زنند.

عشایر در طول سال برای دست یافتن به مراتع سرسبز در ییلاق و قشلاق دوبار اقدام به کوچ می کنند. در بهار از نیمه ی فروردین تا اواخر اردیبهشت کوچ بهاری ییلاقی از خوزستان به چهارمحال و بختیاریست که به دلیل دست یافتن به مراتع سرسبز و آبهای روان با شادی همراه است و  از اواخر شهریور تا اواسط آبان هم همین مسیر را برمی گردند .  طوایف بختیاری در گستره وسیعی در ایران پخش هستند.  حدود 40 درصد ایران سرزمینهای عشایریست هرچند تنها 5 درصد جمعیت کشور را تشکیل میدهند. در یک صد سال گذشته عشایر ایران 50 درصد جمعیت کشور را شامل میشدند اما بنا به سیاست دولتها و عدم حمایت آنها  و جبر زمانه این جمعیت سال به سال کاهش پیدا کرد.  سرزمین عشایر عمدتا غرب و جنوب غرب کشور را در بر دارد و گاهی زندگی و محیط روستایی و عشایری با هم عجین شده اند. اما  مناطقی نیز وجود دارد که خاصه عشایر هستند و جز آنان کسی  یا گروهی از آنجا عبور نمیکند. مانند مسیر تاریخی و صدها ساله عشایر بختیاری از بازفت تا چلگرد که توسط خانواده های بابادی باب ، باباحمدی ، احمد سمالی، غارپناهی و زلکی و ... طی میشود. از سوی دیگر  کوچ نشینی که موزه زنده تاریخ  و فرهنگ ایران ماست  روز به روز  رو به نابودی است. تخریب جاهلانه این موزه  طبیعی مرا بر آن داشت تا قبل از رسیدن آنروز که از "کوچ" و "عشایر" فقط واژه ای بماند در کتابهای تاریخی ، با همراهی تنی چند از دوستانم به دیدن این دیدنی ها بروم.  حمید وطن خواه یا همان "مشولی" دنیای وبلاگنویسی (وبلاگ آوای تاریانا) جز اولین  بانیان صعود قلم بود و با گروه تاریانای اهواز کوهنوردی را شروع کرد. حمید از آن دسته انسانهایی است که نه بلندی کوه ها را میخواهد نه  ارتفاع دیواره ها را.  او دغدغه کوهنوردان حرفه ای را ندارد و کوهنوردی برایش وسیله ایست که دوستای بیشتری پیدا کند و جاهای بیشتری از گوشه گوشه ایران زیبا را ببیند. او عاشق طبیعت و موسیقی و خندیدن است. حمید پیشنهاد این برنامه را  داد و من که علاقه قلبی و قبلی به این  داستان داشتم پذیرفتم و اردیبهشت همین  سال راهی کوچ شدم. در خلال یک بررسی مشاهده کردم هیچ گزارش مفصلی راجع به اجرای این برنامه وجود ندارد. این موضوع  انگیزه ای شد تا برای استفاده علاقمندان گزارشی نوشته شود.

 

 

......

 

برای دانلود گزارش  اینجا   را کلیک کنید.

 

/ 24 نظر / 154 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین معین

واقعا به من خوش گذشت.. خاطراتش رو فراموش نخواهم کرد..[گل]

حسام

علیک سلام آبجی! به جای شما عوضش من به اندازه ای که توچال و دماوند رفتی، رفتم لار! البته مسیر تهران به شمال برای من هم آرزو مونده هنوز! انشاء ا... روزی به اتفاق این مسیر را طی کنیم! [شوخی] فکر کنم تا بلده حداقل هنوز هم جذابیت داشته باشه!

فرید

سلام خانم فراهانی امیدوارم مشکلی پیش نیاید.بسیار مشتاق هستم تا همراه بچه ها علم کوه بیایم. مشتاق دیداریم

محمد نصیری

در پایان گزارش لینک نقشه مسیر و جی پی اس مسیر اشتباه درج شده لطف میکنی اگه لینکو پی نوشت کنی ممنون!

مهدی

گزارش خیلی خوبی بود . جایتان خالی هفته پیش رفتیم سهند عروس کوهستانها . خیلی زیبا بود بزودی گزارششو می نویسم

علی

سلام آنا سری هم به ما بزن من شمارا لینک کردم گروه کوهنوردی سروش

mbz

سلام دوست عزيز زيبا و فوق العاده بود. هميشه شاد و خندان باشيد.[گل]

شاه محمدی

سلام همنورد خوبم . موفق باشید و به امید دیدار[گل]

امیرحسین

کوه ها باهمند و تنهایند همچو ما باهمان تنهایان...