فلسفه زندگی

این ایمیل زیبا رو حتما خیلی هاتون خوندید. اما از اونجایی که ممکنه خیلیها  هم نخونده باشند  بهشون تقدیم میکنم :

 ...

 

 

 

پروفسور با بسته سنگینی وارد کلاس درس فلسفه شد و بار سنگین خود را روبروی دانشجویان خود روی میز گذاشت.
وقتی کلاس شروع شد، بدون هیچ کلمه‌ای یک شیشه بسیار بزرگ از داخل بسته برداشت و شروع به پر کردن آن با چند توپ گلف کرد.
سپس از شاگردان خود پرسید که، آیا این ظرف پر است؟ و همه دانشجویان موافقت کردند.
سپس پروفسور ظرفی از سنگ ریزه برداشت و آنها رو به داخل شیشه ریخت و شیشه را به آرامی تکان داد. سنگ ریزه‌ها در بین مناطق باز بین توپ های گلف قرار گرفتند؛ سپس دوباره از دانشجویان پرسید که آیا ظرف پر است؟ و باز همگی موافقت کردند.
بعد دوباره پروفسور ظرفی از ماسه را برداشت و داخل شیشه ریخت؛ و خُب البته، ماسه‌ها همه جاهای خالی رو پر کردند. او یک بار دیگر از پرسید که آیا ظرف پر است و دانشجویان یکصدا گفتند: «بله»
بعد پروفسور یک لیوان آب از زیر میز برداشت و روی همه محتویات داخل شیشه خالی کرد و در حقیقت  جاهای خالی بین ماسه‌ها را پر کرد !
پروفسور گفت: «من می خواهم شما متوجه این مطلب شوید که این شیشه نمایی از زندگی شماست، توپ‌های گلف مهم‌ترین چیزها در زندگی شما هستند؛ خداوند، خانواده‌تان، فرزندان‌تان، سلامتی‌تان، دوستان‌تان و مهم‌ترین علایق‌تان. چیزهایی که اگر همه چیزهای دیگر از بین بروند ولی اینها باقی بمانند، باز زندگی‌تان پای برجا خواهد بود.
اما سنگ ریزه‌ها سایر چیزهای قابل اهمیت هستند مثل کارتان، خانه‌تان و ماشین‌تان. ماسه‌ها هم سایر چیزها هستند؛ مسایل خیلی ساده.»
پروفسور ادامه داد: «اگر اول ماسه‌ها را در ظرف قرار دهید، دیگر جایی برای سنگ ریزه‌ها و توپ!های گلف باقی نمی ماند، درست عین زندگی‌تان! اگر شما همه زمان و انرژی‌تان را روی چیزهای ساده و پیش پا افتاده صرف کنید، دیگر جایی و زمانی برای مسایلی که برایتان اهمیت داره باقی نخواهد ماند.

 و در آخر زمانی که تصور میکنید از زندگی لبریز یا برای انجام کاری جدید ناتوان هستید "آب" همان امیدی است که فراتر از تصور شما در زندگیتان جا باز میکند. فقط اگر به آن ایمان داشته باشید.

منبع: اینترنت

...........................

خب حالا یه سوال:  "کوهنوردی" تو زندگی شما چه حکمی داره؟ توپ گلفه؟ یا سنگریزه؟ یا ماسه؟

 

/ 15 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
برج سینا !

کوهنوردی چی هست حالا؟ خوردنیه؟ پوشیدنیه؟ چیه؟ [نیشخند]

خاکسار

با سلام در شرایط فعلی من یکی از توپهای گلف ولی همیشه این طور نبوده و نخواهد ماند شاد باشی

عباس ایلاقی

اینکه کوهنوردی در کنار دیگر علائق اصلی ما حساب بیاد یعنی اونو مثل همین توپ های گلف حساب کنیم اشکال نداره ولی بشرط اینکه همسو و موازی مسائل اصلی پیش بره نه اینکه جای یکی رو بگیره گرچه زندگی ما ایرانیها اینقدر سخت شده که مجبوری برای در اوردن یک لقمه نان از کله سحر تا شب بدوی (سگ دو بزنی) تا بتونی جوابگوی وجدان خودت و خانوادت باشی متاسفانه سراغ داریم کوهنوردانی که بخاطر عشق و علائق زیادی به این ورزش به مشکل برخوردند و زندگی انها آسیب دیده به نظر من کوهنوردی باید توافقی باشه یعنی هر جا که دیدیم بخاطر یک برنامه داریم هم اعصاب خود و هم اعصاب بقیه رو خراب میکنیم بیاییم از برنامه دست بکشیم مگر ما نمیگیم ما کوهیها صبرمون زیاده خوب الان اینجا جاشه نه توی کوه اینجا صبوری کن و کوه نرو به قول معروف کوهها همیشه سرجاشون هستند و تکان نمیخورند [لبخند]

آشنا

سلام مطلبی جدید از امین معین: اندرحکایان شیخ سخندان (نویسنده طنزکوه)!!!! http://garinmount.blogfa.com/

mbz

طبيعت و كوهنوردي براي من سنگريزه رنگي و زيباست.

مهران (وبلاگ اوج)

فعلا که برای من حکم توپ گلفی رو داره که جوری شیشه زندگیمو پر کرده که جایی برای سنگریزه ها(کارو غیره) نمونده و خودم هم راضیم که به این شکل باقی بمونه.

مهدی

می تونم بپرسم برای خود شما چه حکمی داره ؟

تازه كار

عمرا بتونی در برابر این ضعف مقاومت کنی! [نیشخند] یعنی اگر مقاومت بکنی (من می گم اگه سرکوبش کنی) دیگه شاد نخواهی بود. حداقل دیگه اینقدر شاد نخواهی بود. یه نگاه به مردم عادی بندازی می فهمی چی گفتم

مهدي

براي من حكم آب رو داره[لبخند][لبخند][لبخند] با تشكر از پست زيباي شما

جواد

زمونی که هنوز مفهوم واقعیش را نفهمیدم نمیتونم نظر بدم شاید همون شیشه بزرگ باشه که همه چی توش جا میشه اما من محکوم شدم اون روزی که اولین بار به کوه قام نهادم سالگیم بود و از همان کودکی که مزرعه و روستامون تو کوهستانه به ارامش رسیدم و.. اما امروز چند سالیست که خودم را کوهنورد مینامم .... چرا چون با گروه رسمی فعالیت میکنم وارد دنیای کثیف عادت ها شده ام از رسمیت ها متنفریم دنبال گذشته و همان نگرش کودکیم به کوهستان را میگردم دوست دارم شیشه را جوری مدیریت کنم که هرگز لبریز نشود ا