یک برنامه جنگلی ناموفق

دو سه هفته پیش با گروهی از دوستان به یک برنامه جنگلی رفتیم. عنوان برنامه جنگل های تاش شاهرود به جعفر آباد گرگان بود. مسیری 42 کیلومتری که توسط کوهنوردان شاید تا به حال پیمایش نشده باشد.

پنجشنبه صبح برنامه از شمال روستای تاش از توابع شاهرود شروع شد. از روی نقاط مشخص شده در GPS به سمت یال مورد نظرمان حرکت کردیم. پس از حدود 2ساعت کوهپیمایی و بالا رفتن از یال اصلی به اولین سنگ چین قله رسیدیم که نشان از شروع مسیر بروی خط الراس میداد. ولی خبری از جنگل نبود. همچنان با فرود و صعودهای متعدد ادامه داده تا اینکه نزدیک غروب مجبور به پیدا کردن محلی برای شب مانی شدیم که از مکان مشخص شده در نقطه GPS (امامزاده) و برنامه ریزی سرپرست حدود 5 کیلومتر فاصله داشت.


روز اول و شروع برنامه

 

صبح روز بعد با وجود اینکه میدانستیم چند نفر از اعضای تیم ضعیف هستند و باید وقت بیشتر در برنامه صرف شود با تاخیر از خواب بیدار شده و پس از صرف صبحانه و جمع آوری چادرها با حرکت از مسیر پاکوب به راه افتادیم.

حدود ساعت 12ظهر به گوسفندسرای دیگری رسیدیم که در این جا سرپرست تصمیم به تغییر مسیر گرفت تا به صورت میانبر با فرود از دره (با توجه به سرعت کند گروه) قبل از تاریکی به مقصد برسیم. این مسیر تا به حال پیمایش نشده و پیش زمینه ای از مسیری که قرار بود برویم نداشتیم. اما وجود نقشه کامل منطقه (که حتی محل گوسفندسراها نیز در آن مشخص شده بود) و GPS و نیز چند مسیر که سرپرست از قبل برای موارد ضروری فرود در نظر گرفته بود ما را مطمئن میکرد.

از اینجا به بعد ، در واقع 30 ساعت بعد از شروع برنامه ، بالاخره  وارد جنگل شدیم. اما من و دوستانم که انتظار مسیری جنگلی با شیبی ملایم و راهپیمایی لذتبخش را داشتیم با تراورسهای خطرناک و شیب تند و مسیر لغزنده مواجه شدیم. اما چاره ای نبود روز آخر بود و میخواستیم قبل از شروع بارندگی ها که پیش بینی شده بود از امشب شروع میشود برنامه را تمام کنیم. اما ادامه راه به دلیل وجود پرتگاه و شیب تند و همچنین پرآب شدن دره، با وضعیت نامناسب تیم (همراه نداشتن کلاه ایمنی و تجهیزات فرود از دره) بیشتر از آن غیر ممکن بود .

بنابراین مسیری که برای آن سه چهار ساعت زمان صرف کرده بودیم را دوباره بازگشتیم و از جنگل خارج شدیم و قبل از تاریکی هوا با پیدا کردن یک گوسفندسرا در آن نزدیکی چادرها را برپا کردیم. اینبار مجبور شدیم جی پی اس و نقشه را کنار گذاشته و از راهنمایی کوهنوردان محلی کمک بگیریم. با چند تماس تلفنی و راهنمایی کوهنوردان خوب گرگانی که آنجا را مثل کف دست میشناختند برنامه فردا را از یک مسیر کاملا جدید تنظیم کردیم.  ناخواسته یکروز به برنامه اضافه شد هرچند به اندازه کافی آذوقه به همراه داشتیم .


قرمز مسیر کل برنامه و  زرد مسیر میانبر روز دوم و سبز مسیر بازگشت  روز سوم


جنگل مایان

 

فردا صبح روی یال ادامه مسیر پاکوب را از سمت راست پیش گرفتیم. امروز بالاخره توانستیم جنگل را ببینیم و در میان درختانش نفس بکشیم. هرچه پایین تر میرفتیم بر زیبایی های جنگل افزوده میشد.  حدود ساعت سه بعد از ظهر به روستای مایان رسیده و دوستان گرگانی آقای شریعت و آقا مصطفی که برای یافتن این مسیر تلفنی مارا راهنمایی کرده بودند را دیدیم که با کیک و  آبمیوه به استقبالمان آمده بودند و مینی بوسی که  هماهنگ کرده بودند برای بازگشت به گرگان.

/ 25 نظر / 105 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسمعیل

سلام اعلام ناکامی یک برنامه خود یک موفقیت بزرگ است که نشان از عدم ترس از شکست دارد. موفق و سربلند باشید

کالاشیا

اینو ببین http://www.skyrunning.blogfa.com/post/2

فرید

ممنون که تجربیات خودتون رو برای ما نقل می کنین، شاد باشین و سرفراز

سعید

سلام - از قلعه خلیل تا دره حوض - تصاویر دیدنی کوهستان شرق لرستان- http://aligoodarzmountain.blogfa.com/cat-73.aspx جای همه دوستان خالی

طلوع کوهستان

والا یه دفعه با یه بنده خدایی که خیلی ادعاش میشد رفتیم کوه برگشتنی اومد راهو میانبر بزنه بلد نبود راهو گم کردیم گشنه و تشنه و خسته تمام راهو برگشتیم هروقت اسم جی پی اسو میشنوم یاد اون میوفتم

امین معین

خداوند اینهمه نظریه پرداز دنیای کوهنوردی رااز ما نگیرد.. در عجبم که این نابغه های عالم کوهنوردی چرا برنامه هوشون رو از ما پنهان میکنند تا همه عالم فیض ببرند! حیف که از نام و نشان واقعی این نوابغ بی بهره ایم..

پویان نوایی

این ها اصلا "نام و نشان" ندارن که بخوان ارائه کنن! چون کسی که بی "نام و نشان" می نویسه داره یه جورایی اعتراف می کنه که لیاقت با "نام و نشان" آراسته شدن رو نداره! مجموعه حروفی که در شناسنامه و کارت ملی این ها درج شده در واقع یه کد الفباییه و فقط به این دلیل در اختیارشون قرار گرفته که اگه توانایی به خاطر سپردن کد ملی و یا شماره شناسنامه شونو نداشتن بتونن از اون مجموعه حروف استفاده کنن تا یه وقت خدای نکرده وسط آدم های "اسم و رسم" دار و واقعی !!! گم نشن!

نجاریان

سومندش سلام و حیف و متاثر شدم از این برنامه دویومندش: خوبتون شد جرز جیگزر میگیرید یه برنامه با ما بیایید اولندش : به اون غول تشن لر که حالا پاک پاک تهرونی شده سلام برسون عزت زیاد ایام بکام سال بعد بهار افتخار بدید یه مسیر جنگلی توپ ببریمتون

نجاریان

بازم سلام ببینم منو عصبانی نکن ازدواج کردید گفتم میهمان من بیایید یه برنامه توپ ناز کردید. کتاب چاپ شد همینطور حال ای ملت شاهد بهار تشریف بیارید یه مسیر قشنگ جنگلی

امید اقبال

سلام استان گلستان مسیرهای جنگلی زیبایی داره . انشاالله برنامه های بعدی لذت بیشتری ببرین