یک وسیله سنگنوردی جدید

دستگاه های شبیه ساز ورزشی شاخه ای از محصولات ورزشی هستند که امکان انجام ورزشهای گوناگون را در محیط های کوچک با هزینه اندک فراهم می آورند. این دستگاه ها توانسته اند با داشتن مزایای بالقوه نیاز روز مردم جهان را به تفریح همزمان با ورزش تامین کنند  و علاوه بر سلامتی و تناسب اندام به آرزوی افراد برای ادامه دادم یک ورزش تخصصی در منزل نیز جامه عمل بپوشانند.

 

دستگاه شبیه ساز سنگنوردی  (ریوال)  شامل یک صفحه عمودی گردان است که بوسیله نیروی وزن افراد در خلاف صعود  به حرکت در آمده و احساس  صعود از یک دیواره واقعی مرتفع را برای صعود کننده بوجود می آورد. سرعت چرخش و همچنین شیب دیواره قابل تغییر است و صعود کننده می تواند با تنظیم آن ها با سرعت دلخواه و شیب های مختلف روی این دیواره سنگنوردی نماید.  این دستگاه توسط مهندس لواییان طراحی و با کمک شرکت ریواتک ساخته شده است. (ریواتک)

. . .  

با اطلاع رسانی یکی از دوستان عصر یکشنبه 30 مهر  به مصلی (محل نمایشگاه تجهیزات ورزشی) رفتیم.  روز آخر کار نمایشگاه بود. آنجا در غرفه شرکت ریواتک با آقای لواییان  طراح و سازنده ایرانی این دستگاه آشنا شدیم. شلوغی غرفه در مقایسه با سایر غرفه ها نشان از استقبال خوب بازدیدکنندگان حتی افراد غیر کوهنورد از این وسیله میداد. همچنین حضور اساتید و پیشکسوتان همچون آقای بابازاده نیز مایه دلگرمی بود. تقریبا همه شانس خود را در صعود از این دیواره متحرک امتحان کردند و دستی به دیواره زدند.  با کمک این وسیله میتوان تا کیلومترها صعود کرد و انتهای مسیر جاییست که دیگر توانی برای صعود وجود ندارد! همچنین گیره های این دیواره در رنگهای مختلف بوده و محل نصب آن روی پنل قابل تغییر است. به این ترتیب توسط گیره های مختلف و کم و زیاد کردن شیب میتوان مسیرهای بسیار متنوعی را روی آن طراحی نمود. آقای لواییان در رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان تحصیل کرده و به کوهنوردی علاقمندند. این علاقه به طراحی ریوال و ابتکار در این رشته منجر شده و امیدواریم در آینده با حمایت نهادهای مختلف خصوصا مراکز ذینفع شاهد موفقیت های بیشتر این دوست خوبمون باشیم.

عکس هایی از نمایشگاه:


آقای لواییان: طراح ریوال

 

 ..................................................

پی نوشت:

این دستگاه با نام "تردوال" حدود دو سال پیش توسط برورز لج ساخته شده است. در واقع "ریوال" برای اولین بار توسط یک ایرانی با هزینه بسیار کمتر طراحی و ساخته شده است.  برای اطلاعات بیشتر به اینجا و اینجا سری بزنید.

/ 28 نظر / 83 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

http://garinmount.blogfa.com/post-196.aspx

عباس ایلاقی

به نظر من این دستگاه میتونه مانند خیلی از وسائل جانبی که داخل سالنهای سنگنوردی هست وجود داشته باشه هم اموزشی هم تفریح برای تازه کارها و نوجوانان

ح-فراهانی

این دستگاه حدود4سال پیش توسط یک کوه نورد اراکی ساخته شده بود ومورد استفاده بعضی کوه نوردان هم قرار گرفت و هیئت کوه نوردی استان اطلاع دارد.احتمالا طرح ایشان کپی شده[عینک]

پویان

با سلام به منتقد و مدافع اول از همه باید خدمت دوستانی که ادعا دارند این دستگاه از دستگاه تردوال کپی شده با ید به عرض برسونم که بهتره قبل از هر ادعایی هر چند اندک اطلاعات داشته باشیم. طرح ریوال در سال 87 به شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ارائه شد و حق ثبت برای این دستگاه محفوظ شد و در سال 88 این دستگاه به ثبت نهایی رسید و بهتره برای فهمیدن تاریخ ثبت دستگاه تردوال به سایت us patent مراجعه بفرمایید. این دستگاه حدود 6 ماه پس از ریوال به ثبت نهایی رسید و در آن زمان هیچ تصویری از این دستگاه موجود نبوده. ولی در نهایت ساخت نهایی تردوال 1 سال زودتر از ریوال تمام شد چرا که ریوال در ایران تولید میشد و تردوال در آمریکا!! و پس از رونمایی با وجود ثبت زودتر ریوال، بدلیل ثبت محلی هر دو دستگاه به مشکل حقوقی بر نخوردند. پس لطفا با اهانت به این اختراع ضعف اطلاعات خود را بیش از این فریاد نزنید. شاید جالب باشد بدانید که شش اختراع با عنوان دستگاه سنگنوردی در جهان به ثبت رسیده است و از آنجایی یا ثبت ها داخلی بوده اند و یا اطلاعات مربوط به اختراع انتشار نیافته بودند هیچ کدام دارای مشکل حقوقی نشدند.

پویان

آقای عزیز الهی دستگاه موجود در پارک ارم هم از شرکت the rock بدون ثبت شروع به ساخت نمود و پس از ثبت تردوال دچار مشکل حقوقی شده و دیگر اجازه تولید پیدا نکرد

پویان

فواد جان تولید با اختراع فرق میکنه و تریدمارک ثبت شده ریوال پیش از تردوال ثبت شد.

پویان

در ضمن دوستان مگه شما چیزی در مورد سیستم داخلی دستگاه میدونید که نظر به کپی برداری میدید. از روی عکس دارید در مورد یه ماشین مکانیکی حرف میزنین، واقعا که خنده دار و عجیبه! و فراتر از اینها اصلا چیزی در مورد ثبت اختراع و چگونگی اون و اینکه چه میزان تفاوت و یا بهینه سازی میتونه به عنوان ثبت اختراع جدید محسوب بشه میدونین، بعید میدونم. بهتره یه سری به اخبار تکنولوژی دنیا بزنید تا ببینید دنیای ثبت تکنولوژی چقدر جزیی و دقیق شده.

مهدی

دوستی خاله خرسه رو یادتونه؟ دفاع کردین از دوستتون! دوستان علاقه مند به عکس گرفتن کنار انسانهای موفق صاحب امتیاز، کو عکس طراح دستگاه؟ کو اسمش؟ عکس بگیرید با صاحبان امتیاز ... ولی اگه اطلاعات خواستید از طراح بپرسید.

فاطمه

قیمت این دستگاه چقدر است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟