یک محیط بان ایرانی در آستانه اعدام

علی سمیعی، سرپرست دفترحقوقی سازمان محیط زیست ایران، در گفت‌وگو با خبرنگار اعتماد گفت که «تلاش‌ها برای گرفتن رضایت از خانواده مقتول همچنان ادامه دارد و این امید وجود دارد که خانواده مقتول محیط بان سازمان را که هیچ تعمدی در ارتکاب قتل نداشته مورد عفو قرار دهند.»

برخی از دوستداران محیط زیست ایران نبود حمایت‌های لازم قانونی و آموزش‌صحیح را از دلایلی می‌دانند که منجر به اعدام احتمالی یک محیط‌بان شده است.

ناصر کرمی‌، سردبیر خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران (ایرن) معتقد است که شرایط دشوار زندگی محیط‌بانان نیز منجر به بروز چنین وقایعی می‌شود.

«محیط‌‌بانی در ایران، شغلی کوچک»

او با اشاره به این نکته که «محیط بانی در ایران شغلی است که کوچک نگه داشته شده» در گفت‌وگو با دویچه‌وله می‌افزاید: «محیط‌بان درآمد پایین و کار سختی دارد و حقوقش، یعنی حق‌الزحمه و پشتیبانی قانونی از او، متناسب با زحماتش نیست. بارها شده افرادی وسط یک جنگل، دشت بی‌انتها یا کوهستانی به محیط بان که از نظر اجتماعی ضعیف است حمله کرده‌اند. وقتی حقوقتان خیلی کم است و جزو اقشار خیلی تهیدست جامعه محسوب می‌شوید این روی شخصیت، رفتار و برخوردشان تأثیر می‌گذرد. شرایط محیط‌بان‌ها خیلی دشوار است و از خانواده‌هایشان دور هستند.»

کرمی معتقد است که محیط‌بان وقتی با یک شکارچی غیر مجاز مسلح مواجه می‌شود، در هر صورت وارد شرایط دشواری خواهد شد. او با اشاره به درآمد بسیار پایین محیط بان‌ها ادامه می‌دهد: «دو حالت دارد، یا محیط‌بان با یک شکارچی متمول روبرو می‌شود که راحت می‌تواند او را از نظر مالی تطمیع کند، یا اینکه با یک شکارچی مواجه می‌شود که از گرسنگی شکار کرده است، اگر دستگیرش کند شکارچی ماه‌ها در زندان می‌ماند در حالی که این آدم بومی آن منطقه است و خودش را صاحب آن منطقه می‌داند و محیط‌بان را تهدید می‌کند که ما دوباره می‌آییم و تو را می‌زنیم.»

تعداد کم محیط بان‌ها

ناصر کرمی در مورد خلاء آموزشی محیط‌بان‌ها برای یادگیری چگونگی مواجهه با شکارچیان متخلف می‌افزاید: «تا جایی که من می‌دانم این‌ها دوره‌های بازآموزی ضمن خدمت ندارند. تعداد محیط بان‌ها در حال حاضر یک‌سوم میزان استاندارد است و نباید از یاد برد که در زیست‌گـاه‌های اطراف شهرها، تعداد محیط بان‌ها بیشتر است ولی برای زیست‌گاه‌های پرتی مانند دنا تعداد محیط‌بان‌ها ممکن است یک‌پنجم یا یک‌ششم تعداد مورد نیاز باشد.»

به گفته‌ی سردبیر خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران، حتی در برخی مناطق از «محیط‌بان‌هایی که هیچ آموزشی ندیده‌اند و نیروهای داوطلب محلی استفاده می‌شود.»

سخنی با  وجدان جامعه

ناصر کرمی در ادامه می‌گوید: «از سازمان حفاظت محیط زیست تعجب می‌کنم که چنان که باید و شاید در این ماجرا نه اطلاع‌رسانی و نه پیگیری می‌کند.» و  می‌افزاید: «من وجدان جامعه را خطاب قرار می‌دهم. چرا وقتی پلیسی به دزد بانکی شلیک می‌کند و دزد کشته می‌شود، ما به آن پلیس به چشم قهرمان نگاه می‌کنیم، ولی به محیط بانی که عینا همین کار را در شرایط دشوارتر انجام می‌دهد جور دیگری نگاه می‌کنیم؟ اگر شکارچی‌ها این محیط‌بان تنها را کشته بودند، می‌گفتیم یک محیط‌بان کشته شد و شکارچی‌ها هم پیدا نشدند. ولی حالا که برعکس آن رخ داده محیط‌بان دارد اعدام می‌شود.»

در رسانه‌ها آمده است که اسد تقی‌زاده شکارچی متخلف را در یک تعقیب و گریز مسلحانه کشته است. خبرآنلاین از جمله در این باره نوشته است که متخلفان وقتی که با «مقاومت و تعقیب محیط‌بانان» مواجه می‌شوند به سوی آن‌ها شلیک می‌کنند و در پاسخ به این شلیک بود که یکی از شکارچیان کشته می‌شود.

ضرورت تجدید‌نظر در حکم

سردبیر ایرن، در پایان ابراز امیدواری می‌کند که حکم اعدام اسد تقی‌زاده اجرا نشود: «اگر عرف قضاوتی را نمی‌پذیرد، آن قضاوت می‌تواند مورد تجدید نظر قرار بگیرد. عرف ما می‌گوید‌، محیط‌بانی که داشته مأموریت خود را انجام می‌داده و در یک درگیری مسلحانه قرار گرفته چرا باید در زندان باشد؟ چه برسد به این‌که به او بگویند قرار است حکم تو دو هفته‌ی دیگر اجرا شود. به هر حال من امیدوارم این حکم اجرا نشود. چون قطعا خون این محیط‌بان دامن سیستم قضایی ایران را خواهد گرفت.»

در طول سال‌های گذشته صدها محیط‌بان و جنگلبان ایران در درگیری با شکارچی‌های غیر مجاز کشته یا مجروح شده‌اند.

دوستداران محیط زیست ایران می‌گویند، چرا عاملان کشتن و مجروح کردن محیط‌بانان و جنگل‌بانان با مجازات جدی روبرو نمی‌شوند ولی اینک اسد تقی‌زاده باید در زندان به امید لغو حکم اعدامش روزگار بگذراند. --- (فریبا والیات)

 

نظر شما در رابطه با سرنوشت این محیط بان چیست؟

 در نظرسنجی شرکت کنید

 

/ 22 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسام

در تکمیل کامنت قبل و با توجه به نظرات سایر دوستان، لازم است اضافه کنم من هم با اعدام در شرایط فعلی مخالفم و باید ابعاد این پرونده کاملا بررسی شود و اگر بخواهد این ظن وجود داشته باشد که شکارچی فرد صاحب نفوذی بوده و ... واقعا اجرای حکم ناعادلانه خواهد بود. البته این را نباید از نظر دور داشت که بسیاری از پرسنل مسلح ظاهرا از نظر نحوه استفاده از سلاح کاملا توجیح نیستند و این ممکن است سبب بروز قتل ناخواسته شود. اینکه تیر اندازی به گونه ای باشد که صرفا سبب مجروحیت فرد و رفع خطر باشد و این آموزش داده شود که تیر به نواحی حساس زده نشود.

تازه كار

حسام جان ببخشید اینو می گم ولی از حرفت کاملا مشخصه بیرون گود نشستی و می گی لنگ کن! سلاحی که تحویل محیط بانها می شه یک سلاح دورزن و دقیق نیست! یک سلاح خودکار از رده خارجه. کلاشنیکفهای زنگ زده ای که اصلا آدم تعجب می کند چطور شلیک می کنند! برعکس بسیاری شکارچیان (غیرمجاز) از انواع سلاحهای دقیق و دور زن بهره مندند. اگر یک درگیری در فضای باز بین محیط بان و شکارچی رخ بده احتمال اینکه محیط بان هدف گلوله قرار بگیره بسیار بیشتره و به همین دلیل اغلب محیط بانها سعی در غافلگیر کردن شکارچی می کنن. از شما بعید بود تحقیق نکرده اینطور نظر بدین دوست عزیز. اگر مایل بودی تلفن یکی از محیط بانان رو بهت می دم خودت ازش سئوال کن.

محمد

به نظر من اصلا این اعدام به صلاح نیست پیامدهای این مجازات یعنی عدم حمایت از محیط بانان و شکست محیط بانان در انجام وظیفه که تبعات آن از بین رفتن محیط زیست .

حسام

راست می گی آرش جان، من که نمی دونم چه نوع سلاحی تو دست محیط بانهاست. ولی فقط خواستم به این نکته اشاره کنم که قضاوت بدون مطالعه پرونده یک کم سخته و باید دید توی اون شرایط واقعا چه اتفاقی افتاده، می دونی به این دلیل این حرف رو زدم که بعضا شنیدم بعضی ماموران مسلح در اثر عدم استفاده درست از سلاح و عدم تسلط بر اعصابشون یک فرد بی گناه رو صرف اینکه مظنون بودن از پا در آوردند. من که بدون شناختن شخصیت اون محیط بان و شرایطی که رخ داده نمی تونم قضاوت کنم. امیدوارم سر هیچ بی گناهی بالای دار نره و وضعیت محیط بانها هم بهتر بشه.

تازه كار

حسام جان الان حرف منطقی می زنی. شایدم برداشت من بد بوده باشه. بررسی پرونده یک موضوع دیگه است. منم به موضوع انتشار جزئیات پرونده در وبلاگم اشاره کردم. اما در حال حاضر اطلاعات موجود همینه و تا کنون هیچگونه تکذبیه ای هم منتشر نشده.

ali

fبا سلام : بسیار متاسفم که در ایران با یک محیط بان که نگهبان حفظ و آثار طییعی این ملت است بدین گونه رفتار میشود که دیگر محیط بانان هم بدلیل عدم حمایت انگیزه خود نسبت به سیانت از ثروت طبیعی بی تفاوت شوند و رفته رفته ایران حسرت این را بخورد که ای وای ای کاش ... همیشه در ایران دارد بدین گونه رفتار میشود

سعيد

به هر صورت اون شكارچي هم ادم بوده چي كار كنن به محيط بان جايزه بدن ؟!اگه قرار باشه هر كس رفت كار غير قانوني كرد بزنن بكشنش كه نميشه اما حكم اعدام براي اقايي كه محيط بان بوده سنگينه بايد به خاطر اينكه درحال انجام وظيفه بوده تخفيف بدن بهش ولي بايد مجازات بشه

محمد

قوه قضائیه در استان کهگیلویه بسیار ضعیف است ای کاش یک بازرسی می امدو از نزدیک دادگاههای استان را میدید

پس حكم شكارچي هايي كه محيط بانان را در سراسر ايران شهيد ميكنند چه ميشود ياد دارم كه در سال 88 هفت نفر از محيط بانان در استان مركزي به ضرب گلوله شكارچيان شهيد شدند.