درباره کتاب منتشر نشده ی : نوشاخ قله ای متفاوت

قلهٔ نوشاخ ، بلندترین قله کوه در افغانستان، در سلسله کوه‌های هندوکش، در شمال غرب ولایت بدخشان قرار دارد. در واقع، نوشاخ دومین قله بلند هندوکش است که 7492 متر بالاتر از سطح دریا واقع است.(ویکی پدیا)    این قله به دلیل شرایط خاص سیاسی و اجتماعی حاکم بر آن کشور، کمبود امکانات و همچنین دشواری خاص صعودش کمتر مورد توجه کوهنوردان قرار گرفته است.  ایرانیان درحالی موفق به صعود این قله شده اند که به گفته  دکتر شمس علی  (یک شاعر و استاد افغانی)  افغان ها  صعود به این قله را  حتی در خواب هم نمیدیدند و در شرح این قله چنین نوشته است:  بدخشان! نام نیکویت درخـــشان ... تویی فـــــــخرنیــــــاکان خراسان... خراســـــان زاده ات برفـرق تاریخ... بزد شمشـــــیر نام نیــــک مردان...  بــه نوشاخ وبه پامـــــیرت بنازم ... که دارد زادۀ رســــتم پســــندان!

در شهریورماه سال 1389  امین معین از کوهنوردان خوب کشورمان  به همراه یک تیم شش نفره  موفق شد قله سرسخت نوشاخ را صعود نماید.  امین که مسئول فنی تیم صعود کننده به نوشاخ نیز بوده، گزارش بسیاردقیق و جالبی از چگونگی شکل گیری تیم مذکور تا صعود قله و بازگشت به ایران به رشته تحریر درآورده و سال گذشته برای چاپ این گزارش در قالب یک کتاب  تلاش فراوانی کرد  اما ای کاش ناشران به جز اقتصاد به فرهنگ هم فکر میکردند!! فرهنگ کوهنوردی  مسلما با  انتشار هر چه بیشتر کتاب ها و گزارشها در ابعاد و  زوایای مختلف غنی تر خواهد شد.  به هرحال این مهم به سرانجام نرسید و نویسنده برای دستیابی همه علاقمندان هیمالیانوردی به اطلاعات این برنامه اقدام به انتشار سلسله ای  مطلبش  با نام "نوشاخ قله ای متفاوت " در اینترنت نموده است.  تا  امروز 10 گزارش از این مطلب در وبلاگ گرین مونت (وبلاگ شخصی امین معین) منتشر شده است. مطالعه  این سلسله گزارشات میتواند راهنمای بسیار خوبی باشد برای دیگر کوهنوردان کشورمان، خصوصا کسانی که در آینده قصد صعود به این قله را دارند.

گزارش هایی که تا به حال در گرین مونت منتشر شده  :

 قسمت اول   دوم   سوم   چهارم  پنجم   ششم  هفتم  هشتم   نهم   دهم 

 

همه ساله  کوهنوردان زیادی  قله های رفیع دنیا را با موفقیت صعود می کنند. اما با  یک  مقایسه کلی بین تعداد برنامه های شاخص اجرا شده  و تعداد کتاب ها و گزارش های مفصل منتشر شده  به ارزش کاری  که ایشان انجام داده اند بیشتر پی میبریم و باید از ایشان سپاسگزار باشیم که  وقت و انرژی خود را صرف تهیه این مجموعه نموده اند به امید اینکه کمک کوچکی به غنای فرهنگ کوهنوردی ایران  کرده باشند.

* امین در حال حاضر تالیف  کتاب دیگری را شروع کرده  که کاملا علمی و تخصصی است.  برای ایشان  در اتمام (و اینار انتشار!) کتاب جدیدش آرزوی موفقیت دارم .

* و همچنین اخیرا انتخاب ایشان در تیم امید هیمالیانوردی استان تهران را نیز تبریک میگویم.

 

 

/ 10 نظر / 15 بازدید
امین معین

همه چیزایی که در مورد بنده فرمودید نظر لطف شماست.. اون کتاب جدید هم در واقع ترجمه ی یک کتاب فوق العاده برای کسانی هستش که علاقه دارن واژه های تخصصی کوهنوردی به زبان انگلیسی بکار ببرند.. البته اگه به مرحله چاپ برسه.. امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره.. سپاس[گل]

برج سینا !

سپاس از آنا گرامی بابت این پست و تبریک و سپاس ویژه به دوست عزیزم امین معین. نویسا باشید و ماندگار

عباس ایلاقی

امین خسته نباشی [گل][گل]

مستان

[لبخند][لبخند]

sorosh

درود بر امین معین و مرسی‌ از شما [گل]

sorosh

درود بر امین معین و مرسی‌ از شما [گل]

sorosh

درود بر امین معین و مرسی‌ از شما [گل]

mehdi jabarian

salam admine aziz lotfan tarhe hemaiat az time trango ro montasher konid kheili mamnoon az hamrahitoon

سیمین نوری

سلام آنا جون. مطلبت خیلی خوندنی بود مخصوصا اون شعر در مورد قله نوشاخ! زنده باد امین معین و تمام کوهنوردانی که عشق به طبیعت و موندگار کردن لحظه های خوشی شون در کوه ها رو در دل دارن! به وبلاگ مشترک من و همسرم با موضوع محیط زیست و کوهنوردی سر بزن. حضورت خوشحال و دلگرم مون می کنه. [گل] http://www.mountains.blogfa.com/

شهرام

مرسی اطلاعات جالبی را در این بخش ارائه نموده بودید savage dream team