پاسخ خانم اسفندیاری به کامنت نویسان!

سلام دوستان خوبم. از این که این مدت کم بودن من و وبلاگ من رو تحمل کردید سپاسگذارم. قطعا نمیخواستم کامنتیگ پست قبلی در حد انفجار پر بشه. با یک دید حرفه ای وبلاگنویسی میشه فهمید این موضوع اصلا به نفع نویسنده نیست!!  پست قبلی ام اگرچه تکراری بود و اکثرا از طریق ایمیل آنرا خوانده بودند اما به درخواست لیلا موقتا حذف شد تا در آینده کامل تر ارائه شود. ایشان تمام کامنت های اخیر مرتبط را خوانده اند و ابتدا تصمیم داشتند  که به تک تک سوالاتی که مطرح شده پاسخ بدهند  اما حجم بحث ها و سوالات بیشتر از اون چیزی بود که بشه در یک نامه!! برای هر کدوم جوابی ارائه کرد. به همین دلیل  تصمیم گرفتند به پاسخ کلی اکتفا کرده و دوستان را برای دریافت جواب هایشان به شرکت در جلسات عمومی (مثل همین همایش کرج که فردا برگزار میشه) و در یک مکان عمومی ارجاع دهند. در مورد اتهام جدید که به تیم نانگاپاربات زده میشه: با وجود نواقصی که در اون برنامه بوده که خودم جز اولین کسانی بودم که به لیلا اعتراض کردم و  از همه مهمتر خود اعضای تیم هم قبولش داره اما عدم صعود به قله رو نمیتونم قبول کنم. اگه این دوستانی که ادعا کردند یکی دو تا عکس از قله دیدند و به این نتیجه رسیدند که خبر فتح قله دروغ و کذب است من ده برابر اون عکس های روی قله و نشانه ی روی قله نانگاپاربات که یک نبشی برفی کاملا مشخصه رو دیدم و همونطور که یکی از دوستان در کامنت نوشته اند این صعود مورد تایید آلپاین کلاب پاکستان و کوهنوردان بزرگ حاضر در منطقه قرار گرفته و وزارت توریسم پاکستان به عنوان یک نهاد رسمی به  اعضای تیم گواهی صعود داده و این برای همه بحث و جدل ها کفایت میکنه. به نظر شما برای تایید صعود یک کوهنورد که از بورکینافاسو به دماوند اومده تاییدیه فدراسیون کوهنوردی ایران معتبر تره یا حرف کوهنوردان و مسئولین کشورش که تا به حال رنگ دماوند رو ندیده اند و تخصص و دانش چندانی هم در موردش ندارند ؟ این حرف و حدیث های جدید از سوی اشخاصی که انتظار بیشتری ازشون میره برام خیلی عجیبه.  امیدوارم لیلا با وجود همه مشغله ای که میدونم این روزها داره  قول این بیوگرافی و آن گزارش نانگاپاربات یادش نره!! چشمک

 

............................................

............................................

 

به نام خدا

 

 

سلام خدمت همه دوستان عزیز و کوهنوردان نگران

 

قریب به چهار ماه است که از صعود نانگا پاربات  و حادثه آن میگذرد.  در این چهار ماه چند سوال مطرح شده و پاسخ آنها هم داده شده است واگر چهار سال دیگر هم بگذرد سوالها همان است و جوابها هم همان منتها لحن سوالها ممکن است فرق کند. در این حادثه نیز همانند حادثه پراو سوال جدیدی پرسیده نخواهد شد وغرض ورزان همچنان به تجزیه و تحلیل خواهند پرداخت و هر مشکلی که در جامعه کوهنوردی پیش آید آن را بلافاصله به حادثه نانگاپاربات  و بستگان آن نسبت خواهند داد .

گفته اند سکوت  لیلا اسفندیاری !!!.... آیا واقعا فکر می کنید من سکوت کرده ام؟!  متاسفم از این نگرش!  چه سکوتی ؟! من به عنوان سرپرست تیم نانگاپاربات و با مشورت سایر اعضاء، افرادی را به عنوان سخنگو و مسئول روابط عمومی برگزیدم که به حق، انتخاب شایسته ای بود .هر نظر و جوابی که از طریق ایشان منعکس شده، پاسخ کل گروه و من است. در تمام جلسات عمومی  شرکت کرده ام  و پاسخ گو بوده ام.

اعضاء تیم نانگاپاربات از ابتدای شروع  برنامه چارچوبی را برای خودشان تعریف  کردند و طبق همان اصول پیش رفتند و می روند. اگر آقای فریدیان از این اصول تخطی کرده به دلیل چهره خاص ایشان و وجهه قابل ارزش ایشان در کوهنوردی و هیمالیانوردی ایران  است که انتظارات بیشتری را رقم زده است .

افرادی که در وبلاگها و یا کامنتینگ آنها پیام میگذارند از سر بیکاری و یا موقعیت خاص شان (مثل دسترسی آسان به اینترنت در محیط کارشان ) به بحثهای طولانی میپردازند (به نظر من فرهنگ کامنت گذاری تعریف دارد) و به سکوت من هیچ ارتباطی ندارد. هر چند که برای برخی از این  کامنتها و شخصیتهای مجازی هیچ ارزشی قائل نیستم. من کوهنوردم و کوهنوردی میکنم و این برخوردها و اظهار نظرهای مجازی هیچ تاثیری در کار و روش کار من نخواهد داشت!

  اگر کسانی جویای پرسش و پاسخ بیشتری هستند میتوانند در یک محیط واقعی و در حضور همه به طرح سوالهایشان بپردازند نه اینکه در یک محیط مجازی یکی متهم بشه  یکی قاضی، عده ای وکیل، عده ای کارشناس و در نهایت ختم به صلوات شود. همان طور که در جلسه پرسش و پاسخ در انجمن کوهنوردان خیلی از همین منتقدین به اصطلاح آرمانگرا سکوت اختیار کرده و در جمع کوهنوردان جرات حتی یک سوال را هم نداشتند. باعث بسی تاًسف است.

در ارتباط با پست جدید خانم آنا که در مورد مصاحبه بنده با  سایت شیرزنان بوده: من از خانم آنا خواستم مطلب را از روی سایت بردارند و علیرغم میلم برای گذاشتن مطلبی در این باره و برای احترام به آنا و از آنجاییکه علاقه ای به گذاشتن کامنت ندارم و در اینترنت به دنبال مطالب آموزشی و گزارش هستم  با خواهش از آنا روی صفحه اصلی وبلاگش پاسخم را نوشتم. با سفارش دوستان کامنت های این پست را خواندم و با شخصیتهای مجازی آشنا شدم که متاسفانه هیچ مطلب ارزشمند و قابل تعمقی نداشت جزغرض ورزی و فحاشی. و شرمنده شدم از زمان با ارزشی که صرف خواندن آن کامنت ها کردم.  واقعیتش هیچ توصیه به جایی در آنجا ندیدم حتی از آقای رامین شجایی که برایم همیشه کوهنورد بزرگی بوده وهست. 

به هرحال از دوست بسیار خوبم آنا عذر میخواهم و بهش قول میدم در آینده ای نه چندان دور یک بیوگرافی از خودم، آرزوهایم و برنامه های  بعدی همراه با اطلاعاتی از آنها و گزارش نانگا پاربات از ابتدای تصمیم گیری تا همین لحظه ارائه دهم .

در آخر باید به کامنت گذاران عزیز تذکر دهم که بهتر است وقت کوچکی به درست خواندن مطالب ارائه شده اختصاص دهند تا اشتباهی در قضاوت نداشته باشند چون قضاوت و نوشته هایشان نشان از درست نخواندن مطالب است برای اینکه بتوانید پند واندرز یا ایده های خوبی به کسی بدهید بهتر است در مورد آن آگاهی داشته باشید.

با تشکر از آنا وهمه دوستان.

.....

 

لیلا اسفندیاری

 

...

 

 

 

/ 127 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
.

سلام مروارید!! خانم اسفندیاری متاهل نیستند!! این اشتباه خیلی هاست که فکر میکنند کاظم فریدیان همسر لیلا اسفندیاریه.

سلام چند دهه ایه سر به کوه میزنم.... منطقه ی مرگ را هم با تمام وجودم تجربه کردم..... اما هر چه فکر میکنم..... نمی تونم نقدی داشته باشم.... نمی خوام به کسی توهین کنم.... اما تجربه نشون میده کسایی که درک واقعی از موضوع رو دارند کمتر جنجال درست میکنند... واقعیت اشتباهه که اتفاق میوفته... و حرکتی که ادامه خواهد داشت.... پس این و میان میمونن دلسوزان و سودجویان در هر واقعه..... خوب یا بد... آشنا یا غریبه.... این مسیر اشتباهه... شمایی که فکر میکنید کوهنورد شدید..... جامعه ی ما رو بیشتر از این دچار آسیب نکنید..... شما نگران کوهنوردی نباشید..... کوهستان خودش دادگاهشو به موقع برا هر کدوم از ما برگزار خواهد کرد.... بزرگترا و منتقدان مجرب به تمام مسائل رسیدگی خواهند کرد... و تمام وقایع روزی روشن خواهد شد..... مطلب به قدری لوس شده که دیگه هر کوه رویی به خودش اجازه میده نقدی به موضوع داشته باشه...... انسانیتی که ما ایرانیها تو لحظاتمون باعث لگدمال شدنش هستیم شده سلاحی به دسته هر ایرانی برای نقد... و واقعیات همیشه به دسته تک تک ما نابود خواهد شد...... بیدار شید.....

مهران کریمی

با سلام خدمت همه دوستان عزیز کامنت قبلی کامنت تاثیرگذاری بود اما متاسفانه جز زیبایی ادبی بکار رفته تو نگارشش کمتر نقطه قوتی داشت! آقا یا خانم عزیز! دقیقا همونجوری که گفتید هر کوهرویی به خودش حق می ده چون واقعا حق داره که اظهار نظر کنه و سوالاتش رو بپرسه و البته این هیچ مانعی برای کار بزرگترهای این ورزش هم نیست!اشتباه بهرحال رخ می ده و همه این رو درک می کنند و حرکت هم ادامه خواهد داشت چون باید ادامه داشته باشه و این دو هیچ ربطی به سوال پرسیدن و اظهارنظر من نوعی یا هرکس دیگه ای به نفع یا بر علیه کسی نداره. اتفاقا ایراد مملکت ما همیشه همین بوده که ما همیشه بزرگتر داشتیم! این مملکت این کشور و این ورزش مال همه است و سهام همه توی اون برابره. بزرگی بزرگترها با احترام و منش و مقبولیتشون پاسخ داده می شه نه با سهم خواهی و انحصارطلبی

مروارید

چه موضوع مهمی !!! البته همسر هم تعریف دارد ... !!!!!!!!!!!

شاهین

با آقای کریمی موافق هستم

شاهین

چه اشکال داره که خانم لیلا با آقا کاظم ازدواج صمد آقائی کنن؟

تازه کار

با آقاي كريمي موافقم ضمن اينكه اضافه مي كنم فقط همونطور كه دكتر نورمند در نامه اش خطاب به من يادآوري كرد فقط افرادي كه چيزي براي پنهان كردن دارند از بيان واقعيات طفره مي رن و جاي تعجب داره وقتي كه اعضاي تيم خودشون (حالا به هر علتي) دست به اطلاعرساني مي كنن و صريحا اعلام مي كنن كه به همه سئوالات پاسخ خواهند داد يك عده كاسه داغتر از آش مي شن و نگران سئوالها و جوابها مي شن. فكر مي كنم به جاي كاسه داغتر از آش شدن بهتره به شفاف سازي فضاي كوهنوردي كمك كنيم.

شاهین

کسی فیلم نانگا را دیده تا برای بقیه هم تعریف کنه؟

شاهین

حالا که سینما آزادی زودتر از خود جناب آزادی در ایران بازسازی و راه اندازی شده چطوره این فیلم مونتاژ شده و دستکاری شده نانگا را نشان بده

مارمولک

خانم اسفندیاری مگر نانگا صعود شده که شما اینقدر جوش میزنید . بابا خجالت و پررویی هم حدی داره . شاید بتونید با این اراجیف سر مردم شیره بمالید ولی جامعه کوهنوردی که میدونه شما چی کاره هستید . اگه کی 2 صعود شده ناگا هم همین طور....!