قله پاشوره

جمعه ۳۱ فروردین ۸۶ . پنج و نيم صبح يك تيم هشت نفره از سه راه تهران پارس به سمت جاده هراز حركت كرديم. تو ماشين من يكي كه همش خواب بودم. ساعت 7 رسيديم به دو راهي رينه. از دو اين راهي كمي جلوتر دوراهي ديگري سمت راست جاده هست كه به روستاي پل مون ختم ميشود.  اين جاده خاكي را كه امتداد دهيم با زياد شدن ارتفاع به روستاي تميز و زيباي نوا (2400 متر) ميرسيم. بهار زيبايي آن را دوچندان كرده بود با مردم مهمان نوازش!! ساعت 7:30 ماشين ها را در روستا پارك كرده و مشغول خوردن صبحانه شديم. دماوند زيبا و باشكوه تر از هميشه بود. دودكشش بزرگتر و بيشتر از هميشه به نظر ميرسيد. 8:30 استارت حركت را زديم. از كنار مراتع سرسبز٬ چمنزارها و درختان تنومند رد شديم. چه طبيعتي!!  هر از گاهي هم برميگشتيم و نگاهي به پشت سرمان دماوند مي انداختيم تا انرژي مان دوچندان شود. بالاي روستا دشتي است به نام آزو كه كلبه اي و چشمه اي هم در كنارش وجود دارد. از كنار همان چشمه مسير پاكوبي هست كه در نهايت به يال شمالي قله منتهي ميشود. مسير صعود ما مسير جنوبي است. ساعت 9 ابتداي دشت آزو بوديم و بدون استراحت از يال سمت راست آن به صعود ادامه داديم.  مسير نرمالي بود كه فقط گاهي شيب تندي پيدا ميكرد خصوصا شيب تند و يخ زده آخري كه به قله پاشورك ختم ميشود. آب شدن برف قسمتهايي از مسير كه باعث گل آلوده شدن زياد آن شده بود صعود و فرود ما رو مشكلتر ميكرد. اما چون ميدانيم اين هم جزئي از طبيعت بهاري است كمترين اهميتي به آن نميدهيم.  قله پاشورك در سمت راست و پاشوره در سمت چپمان قرار دارد. ساعت 11 به قله پاشورك به ارتفاع تقريبي 3400 رسيديم. پس از استراحتي مسير را دوباره برگشتيم به سمت چپ(شمال). حدود 200متر ارتفاع كم كرده به گردنه رسيديم. پس از استراحتي ساعت 12 به راه افتاديم. گاهي اوقات باد شديدي ميوزيد اما آسمان آفتابي بود. نهايتا ساعت 2بعد از ظهر با سرقدمي فرشته و پس از رد كردن دو قله كاذب به قله اصلي پاشوره در ارتفاع 4050 متري رسيديم. نيم ساعت منتظر مانديم تا همه گروه به قله رسيدند.

فكر ميكنم زيباترين و نزديك ترين چشم انداز به دماوند از روستاي نوا و خصوصا از روي قله پاشوره است. همونجا براي همه دوستاني كه نتونستند تو اين برنامه با ما همراه باشن و مثل ما دلشون براي دماوند يه كوچولو شده بود هم دعا كرديم كه هر چه زودتر فرصتي بشه تا بيان و از ديدن اين مناظر لذت ببرند.

عکسهای برنامه:

35lt1cl.jpg

فرشته.... یال آخر منتهی به قله

2wpqo2x.jpg

چشم انداز دماوند از مراتع سرسبز نوا

4c3m16s.jpg

در راه بازگشت و گذر از نقاب های بزرگی که سرتاسر مسیر دیواره ای غربی را پوشانده بود.

2mqoxdv.jpg

دورنمای قلل پاشوره از روستای نوا

4ckan0w.jpg

/ 41 نظر / 69 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش

سلام براتون تو کلوب یک پیام در مورد کابلهای برق خطرناک در نزدیکی ایستگاه 7 توچال گذاشتم ... اگه میشه به دوستاتون هم خبر بدید نه به خاطر کمک فقط یک وقت خدای نکرده کسی توی مه غافلگیر نشه

علي قادري

سلام خانم فراهانی.زدم تو بيستون شست دستم رو شکستم.

ح

مگه کار ما چقدر ضعيف بود که حتی نيومدی ببينی؟

آنا

به ح : منظورت و نفهميدم لينک بده لطفا. ممنون

حامد «آسمان نقره اي »

سلام. سايت خوبي داريد. من هم يه وبلاگ دارم كه توي اون عكساي دخترم رو ميذارم اگر بيايد و نظرتون رو بگيد خوشحال ميشم البته حواستون باشه كه چشمش نزنيد!

مهران (اولين قلب آبي)

سلام... فكر نمي كنم پشيمون شده باشم از اينكه به وبلاگ شما سر زدم....... به نظرم مي تونيم دوستاي خوبي براي همديگه باشيم... خوشحال ميشم به من سربزني شايد ياد روزاي خوب قديما كه وبلاگ اولين قلب آبي پاتوق بروبچ پرشين بلاگ بود زنده بشه........ دوست دار تو.... دوست جديد مهران [چشمك]

حسين کاظمی نوا

ممنون از عکس بسيار زيباتون ميگفتين با هم می رفتيم