گزارش عملیات جستجو و انتقال متوفیان حادثه دماوند

گزارش کامل 4 روز عملیات جستجو و انتقال پیکر سه تن از کوهنوردان هرمزگانی (فرخنده معماری – ساجده کشمیری – عبدالحمید ترابی) که در حادثه صعود به قله دماوند جان خود را از دست دادند به شرح ذیل می خوانید:پنج شنبه 7 خرداد 88

ساعت 8:00 صبح در قرارگاه پلور 46 نفر از کوهنوردان گروه های مختلف آمادگی خود را جهت جستجو اعلام نمودند‌، همگی در محوطه باز قرارگاه جمع شده و سرپرست عملیات جستجو آقای کیومرث بابازاده پس از توجیه افراد آقای هادی آبادی خواه را به عنوان سرپرست فنی اعلام نمودند. ساعت 8:30 صبح تیم توسط خودروهایی که از قبل هماهنگ شده بود به سمت مسیر غربی دماوند و پناهگاه سیمرغ حرکت کردند.
ساعت 9:40 مسیر از قسمتی که به سمت پارکینگ می رفت دیگر قابل عبور نبود و تمامی افراد تیم از مسیر فرعی به سمت پناهگاه رفتند. در نهایت ساعت 15:00 تیم به پناهگاه رسید، ‌طی صحبتی که آقای آبادی خواه با تیم داشتند قرار بر این شد پس از ناهار و استراحت جلسه ای در ساعت 17:00 عصر برگزار شود. در این جلسه تصمیم بر آن شد افراد روز جمعه 8 خرداد در قالب چهار تیم عملیات جستجو را آغاز کنند،‌ به ترتیبی که ابتدا تیمی پیشتاز در قالب 4 نفر به همراه آقای مهدی معماری (سرپرست تیم حادثه دیده هرمزگان) حرکت کرده و سپس 3 تیم 10 نفره در ادامه برای جستجو اعزام شوند،‌ اما با پیام بیسیم آقای بابازاده که فردا هوای مناسبی برای جستجو نیست برنامه به هم خورد.
با این حال کارها تقسیم شد،‌ در هر تیم 10 نفره افرادی که تجربه جستجو و حمل مصدوم و یا جسد را در ارتفاع داشتند قرار گرفتند و در آخر قرار بر این شد ساعت 4:45 صبح بیدار باش و در صورت داشتن هوای مناسب ساعت 5:30 حرکت آغاز شود.

جمعه 8 خرداد 88
متاسفانه باز هم هوای مناسب جستجو مهیا نبود،‌ طی ارتباطی که سرپرست برقرار داشتند خبر رسید هواشناسی شرایط جوی شنبه تا ظهر یکشنبه را مناسب پیش بینی نموده است. ساعت 9 سرپرست فنی تیم جلسه ای را ترتیب و اوضاع را شرح دادن،‌ از افرادی که در دو روز آینده امکان ماندن در منطقه جهت عملیات جستجو را دارند اعلام آمادگی خواستند، نهایتا 9 نفر کوهنورد تهرانی و 5 نفر از کوهنوردان بندر عباسی جهت ادامه عملیات در پناهگاه باقی مانده و دیگر کوهنوردان که از باشگاه ها و گروه های کوهنوردی تهران و هلال احمر آمل بودند به سمت قرارگاه پلور بازگشتند.
آقای آبادی خواه سرپرست فنی تیم امیر گودرزی را به عنوان سرپرست فنی و علی عزیزی اصل را کمک سرپرست تیم اعلام نمودند و با دیگر کوهنوردان همراه شدند. در ادامه روز آقای بابازاده سرپرست تیم صحبت هایی را در ساعت 11:00 و 18:00 بیان نمودند و بر اساس آن تصمیم بر حرکت تیم 8 نفره تهرانی به همراه آقای مهدی معماری به سمت قله و آغاز عملیات جستجو شد،‌ همچنین دیگر افراد لوازم و وسایل فنی و بسکت پیکر متوفیان را آماده نمایند.

شنبه 9 خرداد 88
ساعت 5:30 صبح تیم 9 نفره همراه با تجهیزات کامل و هماهنگی با آقای بابازاده برای جستجو از مسیر گرده غربی به محدوده اختفای اجساد حرکت نمودند،‌ در انتهای گرده تراورسی به سمت یال داغ صورت گرفت که تیم با تجهیزات فنی از قبیل کرامپون،‌ کلنگ،‌ صندلی سنگ و ... این کار را انجام دادند. پس از آن باز هم به سمت قله طی مسیر شده و همزمان تیم با دوربین چشمی نیز به جستجو می پرداخت.
ساعت 11:40 تیم در ارتفاع 5300 متری پیکر خانم ساجده کشمیری را حدود 100 متر پائین تر از خود به سمت یال داغ یافتند و در همان زمان غار برفی که با کلنگ نشانه گذاری شده بود در ارتفاع 5410 متری رویت شد. تیم ابتدا به سمت غار برفی حرکت نمود، بدن خانم معماری و آقای ترابی را پس از خارج کردن از غار برفی به وسیله کارگاه به سمت پائین فرود داده شد،‌ روند فرود تا زمانی که پیکر این 2 تن به موازت پیکر خانم کشمیری رسید ادامه یافت و در آنجا 5 نفر از اعضای تیم به سمت یال داغ تراورس کرده و بدن خانم کشمیری را بسکت و به سمت بدن های دیگر انتقال دادند.
پس از آن سرپرست از اعضای تیم میزان آمادگی شان را برای ادامه و انتقال متوفیان به پائین پرسید که با اعلام آمادگی افراد کار ادامه یافته و اجساد به وسیله کارگاه و با حمایت 2 نفر از پائین انتقال داده شد. در نهایت ساعت 22:30 تیم به همراه پیکر 3 کوهنورد فوت شده به پناهگاه سیمرغ رسیدند.

یکشنبه 10 خرداد 88
ساعت 9:00 صبح پس از آماده نمودن اجساد برای انتقال اعضای تیم از مسیر برفچال شرقی زیر پناهگاه به سمت پایین حرکت کرده و در حدود یک ساعت مانده به جاده آقای امیر محمد پور مدیر قرارگاه پلور که با بیسیم با تیم در ارتباط بودند،‌هماهنگی لازم برای حمل  پیکر متوفیان توسط قاطر تا محل ماشین ها را انجام دادند. ساعت 12:00 ظهر قاطر اجساد را حمل کرده و نهاینا ساعت 16:30 کلیه افراد با وسایل نقلیه به قرارگاه پلور انتقال داده شدند و همچنین اجساد نیز تحویل مراجع قانونی گردید.
تیم 8 نفری که در این عملیات شرکت داشتند عبارتند از:
-  سهراب مالمیر          هیئت کوهنوردی اسلامشهر
-  مصطفی گلستانی   گروه کوهنوردی همت شمیران
-  امیر گودرزی             گروه کوهنوردی همت شمیران
-  ابوذر جبرائیلی          باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
-  علی عزیزی اصل     باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
-  جعفر ناصری            باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
-  کوروش نگهبان          باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
-  احسان گروس پور     خانه کوهنوردان تهران
-  مصطفی راستاد      کوهنورد آزاد
در اینجا جا دارد از هماهنگی های فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی،‌ قرارگاه پلور و مدیریت قرارگاه آقای امیر محمدپور،‌ باشگاه ها و گروه های کوهنوردی شرکت کننده در این جستجو شامل هیئت کوهنوردی اسلامشهر،‌ باشگاه کوهنوردی آرش و دماوند،‌ گروه کوهنوردی همت شمیران و تهران و خانه کوهنوردان تهران و تمامی کسانی که هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی را در عملیات جستجو و انتقال اجساد این کوهنوردان درگذشته یاری دادند کمال تشکر خود را اعلام نمائیم.
روحشان شاد
به امید صعود های بی خطر و موفق برای تمامی کوهنوردان ایران زمین

گزارش و تصاویر از:
جعفر ناصری

 


.......
دوستان و همنوردان با غیرت!  همتتان را درود!
....
...............................................................................

 پی نوشت:
.
هیچ حرفی برای گفتن نیست ...هیچ اشکی برای ریختن..
دل بر آن بلندای بالا بلند یخ زده است..
..
من ساجده و سجاد در برنامه صعود قلم. دماوند شهوریور 86
 برنامه صعود قلم دماوند - شهریور٨۶
...
...
مراسم تشییع این عزیزان  سه شنبه ١٢/٣/٨٨ / ساعت 16 / از بیمارستان خلیج فارس شهر بندر عباس انجام میشود.
...
در این گروه ١١ نفره سه کوهنورد از وبلاگنویسان نام آشنا و بسیار خوبی بودند که همیشه از مطالب زیبایشان لذت میبردیم. آقای مهدی معماری  نویسنده وبلاگ کوه در من سرپرست این برنامه و تنها بازمانده گروه چهار نفره به قله سرکار خانم افسانه پاکدامن نویسنده وبلاگ کوه انتظار خدا همسر آقای معماری در سوگ فقدان عزیزانشان هستند و سرکار خانم ساجده کشمیری نویسنده وبلاگ سرپهنگی و ٢٠۶ پرتقالی که جانش را از دست داد.  این ضایعه دلخراش را به عموم کوهنوردان خصوصا کوهنویسان و وبلاگنویسان محترم نسلیت گفته و از دوستانی که با پست مطالبی در این رابطه ابراز همدردی نموده اند : آرام کوه - آوای کوه - آیریکان - برج سینا - بر فراز ابرهابیستون - تاریانا - پرچنان - پزشکی کوهستان - پیک لجورسرودکوهستان - صدای کوهستان - طنزکوه - عشق کوهنوردی - کلاغ ها - کلماتی از یک کوهنورد - آردیشو - کوهستان رامیار - کوه فلسفه - کوه قاف - کوهنوردی آموزگار - کوهنوشت - گزارشات صعود  - ماگما - مسیر جادویی - من کوه تنهایی - نشاط کوهستان - واگویه های بارانیک قدم مانده به - انجمن کوهنوردان - پایگاه جستجو و نجات کوهستان - کوهنوردی و .. کرمان - وبلاگ سجاد - وبلاگ فرید صدقی
 تشکر میکنم. آقای وطن خواه نیز به نمایندگی از وبلاگنویسان همدرد با نصب پلاکاردی در مراسم تشییع شرکت میکنند.
..
روحشان شاد  یادشان گرامی باد
...
..
..
.
/ 37 نظر / 55 بازدید
نمایش نظرات قبلی
باران

ممنون. روحشان شاد[گل]

برج مراقبت

سلام بله . اگر صعودی به یادمان " ساجده کشمیری " برگزار بشه من حتمآ شرکت میکنم. - در ضمن پیشنهاد دیگری هم دارم : شما بعنوان یک کوهنورد وب نویس ، با مسئولین " بلاگفا " تماس بگیرید و ضمن شرح آنچه بر خانم کشمیری گذشت از آنان بخواهید از حذف وبلاگ سولینا و وبلاگ پرتقالی 206 خودداری کنند . می دانید که اگر وبلاگهایش آپدیت نشود پس از مدتی حذف خواهد شد .

رضا

آنا جان کار خوبی کردی بعضی مواقع چاره ای جز سانسور وجود نداره

حالا چيكار به اسمم داري

صعود رايگان به قله خولنو آخر همين هفته البته متاسفانه فقط آقايان محترم هر كي دوست داره با شماره زير تماس بگيره...مرسي 9369434265

برج سینا !

دلیل حذف پست چیه؟

مهدی سیدی

سلام...خبری از دو تا پست آخرتون نیست...نکنه سانسور به اینجا هم نفوذ کرده!

کسی که رای داده

دیشب تهران کربلا بود. هموطنانی دیگر هیچگاه به خانه نزد عزیزانشان برنخواهند گشت.

باران

پست آخرت کو؟؟؟؟؟؟؟[ناراحت]

من

بابا عجب ترسویی هستی‌ تا دیدی احمدی بزغاله می‌خواد کودتا کنه پست روشن فکرانه تا حذف کردی

پریسا

آناچه بلایی سرپستهای سیاسیت اومد؟